Cestovní pojištění: Ochrání vás před následky teroristických útoků?
Cestovní pojištění: Ochrání vás před následky teroristických útoků?
Je smutnou pravdou, že k teroristickým útoků dochází stále častěji i na území evropských států. Následky bývají katastrofální a končí vážnými zraněními a bohužel i úmrtími lidí, kteří se ve špatnou chvíli ocitli na špatném místě. Lze v takových případech uplatnit cestovní pojištění nebo je terorismus stále na seznamu výluk z pojištění?
Teroristické útoky v dovolenkových destinací, ale i Evropě plní deníky i televizní zprávy. Není divu, že lidé mají velký strach, ačkoliv pravděpodobnost, že se stanou nechtěnými účastníky takového útoku je téměř mizivá. V rámci České republiky je známá pouze jedna oběť teroristického útoku a to velvyslanec Ivo Žďárek v Islámábádu v roce 2008.
Strachu z terorismu využívají nejen teroristé, ale občas i pojišťovny. Lidé se ptají: “Vztahuje se cestovní pojištění i na terorismus?” Obvyklá odpověď zní ne. Terorismus většinou najdeme na seznamu pojistných výluk. V loňském roce se však na trhu objevil produkt v podobě cestovního pojištění proti terorismu.
Speciální pojištění proti terorismu
Česká podnikatelská pojišťovna vytvořila ve spolupráci s finančně-poradenskou společností Britanika speciálního pojištění proti terorismu pro podnikatele a subjekty veřejné správy.
Pojištění nabízí pojistnou ochranu proti rizikům:
teroristický čin
sabotáž
nepokoje (výtržnosti)
občanské nepokoje
stávka
úmyslné poškození
„Dnes je na trhu asi 20 pojišťoven, ale pouze u šesti z nich je terorismus kryt v rámci životního pojištění, respektive pojištění není ve výlukách životních pojistek. Chceme tak nabídnout produkt, který jen rozšíří dnes nabízená životní pojištění,“ uvedl Jan Osúch, mluvčí společnosti Renomia, pod niž Britanika spadá.
Běžné cestovní pojištění většinou pomůže také
Cestovní pojištění by pokrylo léčebné výlohy i v případě teroristického útoku. V případě smrti by však odškodnění nedosáhlo dostatečné výše a pozůstalí by obdrželi nejvýše pár set tisíc korun. Některé pojišťovny se proto rozhodly riziko terorismu zahrnout do produktu životního pojištění jako například pojišťovna Kooperativa. S ohledem na současnou situaci lze předpokládat, že většina pojišťoven bude reagovat podobně.