epojisteni logo
cestovni-pojisteni-gruzie

Cestovní pojištění pro chronicky nemocné: Jak ho sjednat?

11. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Osoby trpící chronickým onemocněním mohou mít velký problém sjednat si cestovní pojištění do zahraniční. Respektive některé pojišťovny chronicky nemocné osoby odmítají pojistit, jiné pouze v případě dlouhodobě stabilizovaného zdravotního stavu.

Osoby s chronickým onemocněním by měly výběru cestovního pojištění věnovat daleko větší pozornost s ohledem na jejich zdravotní stav.  Zamlčovat skutečný zdravotní stav a zatajovat chronické onemocnění rozhodně není správné řešení. Sice existují pojišťovny, které chronické onemocnění řadí mezi výluky, některé však nabízí řešení.

Co všechno pojišťovny nezaplatí? 

Respektive osoba chronicky nemocná si může sjednat běžné cestovní pojištění. Pokud by však při pobytu v zahraniční potřebovala lékařskou pomoc z důvodu této nemoci, pojišťovna tyto náklady neproplatí. 

Pojišťovna proplatí pouze náklady na léčbu nemoci či úrazu, které s chronickou nemocí nesouvisí. Kdyby však chronická nemoc vyvolala záchvat v momentě, kdy nemocný například řídí motorové vozidlo a došlo k dopravní nehodě, může pojišťovna odmítnout nebo alespoň pokrátit  pojistné  plnění.

Co znamená chronická nemoc

Chronická nemoc je nemoc trvající dlouhodobě, vlekle nebo je dokonce trvalého rázu, nelze ji plně vyléčit, a její původ je buď vrozený (různé vady, metabolické poruchy) nebo  získaný v průběhu života  (nádory a záněty). 

Chronické nemoci mohou, ale také nemusí, negativně ovlivňovat každodenní život. Některé nemoci mohou vyžadovat pravidelné užívání léků (např. aplikace inzulínu), speciální dietu, používání pomůcek apod.

Mezi chronické nemoci patří zejména:

 • srdeční choroby

 • mozkové mrtvice

 • cukrovka (diabetes)

 • nemocí dýchacích cest

 • tyreoiditidu (chronický autoimunitní zánět štítné žlázy)

 • rakovina

 • Crohnova choroba

 • roztroušená skleróza

 • epilepsie

 • Alzheimerova choroba

 • kožní nemoci (atopický ekzém, lupénka)

 • celiakie (alergie na lepek)

Podobný postup jako u chronických nemocí je aplikován také v době léčby po nemoci (infarkt) či úrazu (vážný úraz páteře, hlavy apod.), dokud není onemocnění či zdravotní stav považováno za ustálený a cestování do zahraničí pro pacienta nepředstavuje žádné riziko.

Co znamená stabilizovaná chronická nemoc

Když se řekne  stabilizovaná chronická nemoc, myslí se tím stav, který po dobu 6 až 12 měsíců nevyžadoval žádný lékařský zásah související s léčbou dané nemoci, nemocný nebyl hospitalizován, nedošlo k zásadní změně léčby a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v blízké budoucnosti změnit. 

Jako příklad lze uvést například relativně běžná onemocnění dýchacích cest, která obvykle nezpůsobují žádné vážné zdravotní komplikace (např. astma). Za hospitalizaci také není považován pobyt v lázních.

Pokud pojišťovna uzná stabilizovaný stav osoby s chronickou nemocí a pojistí jej, pak by měla uhradit veškeré léčebné náklady i v případě, že by v průběhu pobytu v cizině došlo k náhlému a nečekanému zhoršení chronického onemocnění.

Jak si vybrat cestovní pojištění pro chronicky nemocné

Trpíte-li chronickou nemocí a plánujete cestu do zahraničí, vaše první kroky by měly před každou cestou směřovat nejprve k ošetřujícímu lékaři. Ten zná váš zdravotní stav z dlouhodobého hlediska nejlépe. Zároveň by měl dle uvážení provést všechna potřebná vyšetření, jejichž cílem je prověření aktuálního stavu. 

Uzná-li lékař zdravotní stav chronicky nemocné osoby v pořádku, vystaví jí potvrzení o dlouhodobě stabilizovaném zdravotním stavu. Součástí lékařské zprávy by měl být rovněž seznam všech diagnóz včetně léků, které nemocný pravidelně užívá, jejich složení a dávkování.


Před výběrem cestovního pojištění si zjistěte, jak se k chronickým nemocem vybraná pojišťovna staví, a jaké možnosti vám nabízí. Některé pojišťovny jsou schopné upravit cestovní pojištění na míru nebo za příplatek nabízí  připojištění  chronických onemocnění. Zde však pozor, aby součástí připojištění byla i vaše nemoc.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.