epojisteni logo
cestovni-lekarnicka

Uchovejte si své zážitky z cest. Pište si cestovní deník

12. 9. 2015
|
Délka čtení: 6 min.

Uchovejte si své zážitky z cest. Pište si cestovní deník

Kolik zemí jste již během svého života navštívili? Poznávání cizích zemí je úchvatným koníčkem, který v každém cestovateli zanechá bezpočet vzpomínek. Ať chceme či ne, mnohé z nich upadnou v zapomnění. Existuje však způsob, který zážitky udrží stále čerstvé. Je jím obyčejný cestovní deník.

Vybavila se vám vzpomínka na oblíbenou frází sentimentálních dospívajících let “Můj milý deníčku? Zapomeňte na ni, cestovní deník může být i ryze “dospěláckou” záležitostí. A jelikož se jedná čistě o vaši osobní věc, nejsou důležité ani vaše spisovatelské schopnosti. Je přece pouze na vás, zda se svými sepsanými zážitky budete svěřovat dalším osobám.

Zapomeňte na počítač, kupte si klasické pero

Cestovní deník nemusí být dětinský ani trapný, přesto může obsahovat veškeré veselé, exotické, nebezpečné i nostalgické vzpomínky. Je pouze na vás, zda popíšete své cestovatelské zážitky na mnoha stranách či stručně v bodech. A stejně tak je pouze na vás, kolik slov, vět či stran věnujete tomu či jinému dni.

Samozřejmě si vše můžete sepisovat do notebooku, tabletu či chytrého telefonu. Fotografie nahrajete, vstupenky ofotíte, ale upřímně, není prostě papírová forma mnohem hezčí a zajímavější? Vyřádit se můžete nejen, co se týče obsahu, ale i obalu. Polepte jej, ohmatávejte jej a hlavně do něj pište. Za pár let budete na oním deníkem žasnout a budete překvapeni, jak je váš život pestrý a plný zážitků.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jeden sešit na každou cestu

Pokud cestujete opravdu hodně, nemá smysl sebou tahat těžký velký deník. Raději si na každou cestu pořiďte jeden menší sešit. První stranu popište praktickými informacemi o každé lokalitě. Nejedná se o nic přeborného, ale za určitý čas si rádi přečtete o tom, čím jste jeli, jak dlouho, kde jste bydleli, čím jste platili, jaké ceny v dané zemi byly, apod.

Zapomeňte na školní léta a neoblíbené slohové práce. Pište tak, jak to vyhovuje vám. Pro psaní cestovního deníku neexistují žádné šablony ani pravidla. Nechcete-li psát dlouhé texty, vpisujte si krátké poznámky, postřehy, citáty či pouhé náhodné myšlenky. Poznámky si můžete rozepsat po návratu z dovolené, až budete sedět doma a v klidu.

Nemusí se přitom jednat o pouhý text. Fantazii se meze nekladou, a použít můžete fotografie, vstupenky, pohlednice, kousky map, suvenýry i sušené květiny. Sbírejte neobvyklé suvenýry, originální mušle, barevné kamínky, vše co vás zaujme něčím zvláštním. Nejen slova, ale i věci vám připomenou spousty nevšedních situací. To vše váš deník učiní mnohem zajímavějším i osobitějším.

Pokud cestujete ve skupině, zapojte i své spolucestovatele. Nechte je do deníku vepsat svou největší vzpomínku nebo si založte společný deník. Stejné či podobné vzpomínky popsané různými lidmi mohou ze vzpomínek na dovolenou učinit opravdu zajímavý zážitek sám o sobě.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?