epojisteni logo
postel-ubytovani

AirBnB aneb sdílené bydlení: Na co si dát pozor na dovolené? - 1. díl

12. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Při plánování dovolené na vlastní pěst hledáme i vyhovující ubytování. V dnešní době už se navíc nemusíme omezovat jen na hotely či penziony, k dispozici je v řadě destinací také mnoho variant ubytování u soukromých osob, tedy u místních.

Jedním z webů, kde takové ubytování můžete sehnat, je například AirBnB.com. Zajistit si ubytování přes takovou platformu má své výhody, ale je dobré být i obezřetný. 

Jak služba funguje?

Celý projekt začal v roce 2008 v americkém Sillicon Valley. Zkratka AirBnB odkazuje na sousloví “Air bed and breakfast”, což v překladu znamená “nafukovací postel a snídaně”. Odkazuje tím na původní myšlenku projektu i původní název webu. 

Z jednoduchého konceptu rezervace ubytování, kdy někde jen přespíte na provizorní nafukovací matraci, ráno se najíte a pokračujete na cestách, se ale postupem času stal výnosný byznys.

V současné době AirBnB funguje jako komunitní web, kde na jedné straně stojí ti, kteří nabízejí ke krátkodobému pronájmu nejrůznější nemovitosti, a na druhé straně stojí turisté, kteří v dané lokalitě hledají vhodné ubytování. 

Už dávno přitom neplatí, že by šlo o strohý spartanský styl ubytování. Dnes si můžete pronajmout celé vily, designové byty, mnohapokojové byty a mnoho dalších variant. A na co si tedy dát pozor?

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Dodržujte podmínky, které portál nastavil

Služba je nastavena tak, že si na webu vyberete ubytování, které se vám líbí, provedete rezervaci, následně zaplatíte přes platební kartu a postupujete podle pokynů, které vám ohledně ubytování přijdou. A následně se už domlouváte přímo s pronajímatelem.

Někteří pronajímatelé na to ale jdou trochu jinak. Mohou vám nabídnout, že když svůj pobyt na portálu stornujete, dá vám lepší cenu, kterou zaplatíte přímo jemu. Samozřejmě dopředu na účet. Případně vás požádá alespoň o zálohu s tím, že zbytek doplatíte na místě.

Taková varianta se ale nemusí vyplatit. Může jít o podvodníka, který z vás jen vyláká peníze a po příjezdu na ubytování zjistíte, že jste naletěli. Nebo může jít o ubytování horší kvality, než je inzerováno. Bohužel vám ale portál v tomto případě nepomůže, protože jste pobyt oficiálně stornovali. Veškeré záležitosti si proto musíte vykomunikovat s pronajímatelem, což nemusí být zrovna jednoduché.

Pozor na to, abyste nebydleli s pronajímatelem

Už při výběru ubytování si na webu všímejte podrobností k jednotlivým bytům. Nesledujte jen uváděnou cenu za noc. Sledujte i, jestli se k ní nepřipočítávají již zmíněné poplatky. Řada ubytovatelů si k vašemu pobytu přičte paušální poplatek za úklid, který vám průměrnou cenu za noc zvýší.

V některých lokalitách jsou pak pronajímatelé povinni odvádět z pronájmu přes AirBnB daně. Ti ziskuchtivější je pak naúčtují do ceny vám, jako další poplatek.

Kromě toho ale v rámci portálu existuje několik variant ubytování. Například můžete bydlet ve společném pokoji s dalšími turisty či pronajímatelem. Nebo můžete bydlet sice ve samostatném pokoji, ale v rámci bytu či domu, kde bydlí i další turisté, případně ubytovatel. Poslední variantou je pak pronájem celé nemovitosti, kdy vás nikdo cizí rušit nebude.

Při výběru si proto dejte pozor na to, jakou variantu si objednáváte, abyste následně nebyli nepříjemně překvapeni.

návod na bydlení v Aibnb

V záloze mějte více variant

I pokud jste si vybrali ubytování, které vám vyhovuje a úspěšně jste provedli rezervaci, nezatracujte hned ostatní nabídky, které se vám také líbily. Ponechte si je v záloze, možná se vám budou hodit.

Někdy se totiž stává, že hostitel vám ubytování z nějakého důvodu zruší. Stát se to může například v situaci, kdy provedete rezervaci, ale hostitel se k ní do 24 hodin nijak nevyjádřil. Pak se ruší automaticky. Abyste tak nemuseli hledat znovu od začátku, doporučuje se ponechat si v záloze i ostatní varianty, a pokud ke zrušení opravdu dojde, zarezervovat obratem jiné.

Počítejte však s tím, že peníze z rezervace se vám na účet vrátí až za několik dní. Pro okamžité rezervování nového ubytování tak musíte mít k dispozici další finanční částku.

Hostitelé ale někdy ruší ubytování i z důvodu, že mají lepší nabídku. Například jste si rezervovali jeden pokoj ve třípokojovém bytě na 2 noci, ale někdo jiný má zájem o rezervaci celého bytu na týden. To je pro hostitele výhodnější, a tak vaši rezervaci zruší. Může za to být sice pokutován, ale i tak se to hostitelům někdy vyplatí.

 

Nebojte se komunikovat s AirBnB i hostitelem 

Počítejte s tím, že k jakékoli komunikaci s AirBnB budete potřebovat alespoň znalost anglického jazyka. Pokud anglicky umíte, nebojte se s portálem v případě nejasností komunikovat.

Nejčastěji se na něj turisté obrací v situaci, kdy mají zarezervovaný a zaplacený pobyt, za pár dní mají odjíždět na cestu, ale s hostitelem není dobrá domluva, případně nereaguje vůbec. AirBnB vám v tomto případě pomůže se s hostitelem spojit, nebo vám bude nápomocný při shánění jiného ubytování.

Komunikujte ale i s hostitelem, u kterého budete bydlet. Ten má často zájem se o vás dozvědět něco více, například vaše jméno, čas vašeho příjezdu a to, za jakým účelem do dané země cestujete.

V následujícím článku si přiblížíme, na co dalšího je dobré si dát pozor, když využíváte k ubytování platformu pro sdílené bydlení.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.