epojisteni logo

7 vyzkoušených tipů, jak ušetřit a cestovat levněji do všech koutů světa

25. 3. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Cestovat a poznat pořádný kus světa lze i bez tučného konta a nemusíte přitom ubírat na pohodlí. Stačí znát osvědčené vychytávky, kde a jak se dá ušetřit nejvíce. Se svými zkušenostmi se ochotně podělí zkušení cestovatelé, stačí hledat na internetu nebo si přečíst náš článek, ve kterém jsem shrnuli nejdůležitějších sedm tipů.


Dovolenou v zahraničí si můžete užít, aniž byste za ni utratili nehoráznou sumu peněz. Více než peníze budete potřebovat odvahu pustit se do neznáma. Do začátku se vám bude hodit pár užitečných tipů, jak na cestách ušetřit


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

1. Nákup letenek

Nejvíce peněz vydáte za letenky. Pokud však hledání letenek dopřejete dostatečný čas, můžete ušetřit několik tisíc korun i za jednu letenku.  Při nákupu letenek se proto vyplatí: 

 • létejte s nízkonákladovými společnostmi (např. Ryanair, Wizzair, Vueling a další), 

 • sledujte srovnávače letenek (např. AZair, Kiwi, Zaleťsi a další) 

 • nastavte si upozornění u FB stránek, které nabízí akční letenky (např. Pelikán, Kadetade, apod.), 

 • naučte se využívat chybové letenky, 

 • neplaťte za velké zavazadlo a cestujte pouze se základním vybavením v příručním zavazadle, 

 • stáhněte si aplikaci na autobusovou dopravní společnost Flixbus, která vás levně dopraví na letiště do okolních zemích. Stačí sledovat akční nabídky. 

2. Cestování a očkování

Povinné očkování se týká několika zemí, kde hrozí nákaza žlutou zimnici. Ve vlastním zájmu je však doporučeno absolvovat tzv. základní cestovatelské očkování proti tetanu, břišnímu tyfu a žloutence A a B. 


Jednotlivé očkování však může vyjít na několik stovek až tisíc korun. Před návštěvou lékaře či očkovacího centra si proto zjistěte, zda vaše zdravotní pojišťovna nenabízí příspěvek na očkování a případně kolik.  Například VZP nabízí 500 korun na různé typy očkování. Pokud byste se rozhodli změnit pojišťovnu “za vstřícnější”, není to nic složitého a je to zdarma. 

3. Cestovní pojištění

Na území ČR vás chrání zákonné zdravotní pojištění. To však v zahraničí platí buď částečně (např. v rámci EU) nebo vůbec.  V cizině jej nahrazuje dobrovolné cestovní pojištění, z něhož jsou v případě úrazu či nemoci placené léčebné náklady.  


Na místě rozhodně není šetřit tím, že si pojištění nesjednáte a budete doufat, že se vám jako doposud nepřihodí nic, kvůli čemu byste museli vyhledat lékařskou pomoc. Ušetřit lze výběrem správného pojištění.  


Využívejte online srovnávače pojištění, sledujte akční nabídky a pojištění sjednávejte online. U delších či často opakovaných cest do zahraničí se finančně i časově vyplatí celoroční cestovní pojištění. 

4. Platební možnosti v zahraničí

Pokud do zahraničí cestujete hodně, začněte už výběrem správné domácí banky, která například podporuje účty vedené ve více měnách nebo nabízí dobré směnné kurzy. Zajímavé řešení nabízí účet Revolut, který je přímo určený pro cestovatele a nabízí jim celou řadu výhod.  


V zahraničí upřednostňujte platby kartami, ať už debetními či kreditními. Po ruce však mějte i dostatečnou hotovost. Zvlášť, pokud míříte do zemí, kde karty příliš neužijete. Vyhýbejte se výběrům hotovosti z bankomatů, které bývají stále zpoplatněné. Zde se vyplatí zjistit, zda vaše banka nenabízí jako bonus výběr v zahraničí zdarma a za jakých podmínek. 


5. Ubytování s výhodami

Asi nejvýhodnější ubytování nabízí portály Booking a Airbnb.  Za prvé na jednom místě sdružují nabídky na ubytování po celém světě. Stačí si stáhnout aplikaci a můžete začít vybírat, ať už jste kdekoliv. Výběr ubytování navíc usnadní možnosti filtrování. 


Za druhé oba portály nabízí příjemné slevy na ubytování, zvláště pokud jejich služeb využíváte často. Na Airbnb je možné sbírat cestovní kredity a Booking nabízí slevové vouchery. V obou případech můžete na ubytování hodně ušetřit. 


Cenově nejvýhodněji většinou vychází hostely, kde můžete poznat zajímavé lidi. Nechcete-li za ubytování platit vůbec, zkuste couchsurfing či homeexchange. V prvním případě u někoho zdarma přespíte doma na gauči, v druhém si doslova vyměníte domovy.   

6. Levné cestování na místě 

Na místě využívejte především sdílenou dopravu, která bývá výrazně levnější než klasické taxislužby.  Je-li to v dané zemi bezpečné a doporučené, můžete zkusit stopování. To je ale vhodné alespoň ve dvou osobách, zejména v případě cestujících dívek a žen. 


Pokud vás cestuje více, může vás vyjít nejlevněji pronájem osobního vozidla.  Levné jinak bývají autobusy.  Zejména ty dálkové bývají i pohodlné, a ty co jezdí v noci, nabízí často i lůžkovou úpravu.  


Pokud zůstáváte na jednom místě a plánujete spíše kratší výlety po okolí, skvělý a levný bývá skútr a nadšení sportovci si mohou půjčit i kolo 

7. Jak ušetřit na jídle 

Třetí nejdůležitější věcí vedle dopravy a ubytování je stravování. Chcete-li šetřit, s největší pravděpodobností se nemůžete stravovat pouze v restauracích a kavárnách. Hodně přitom záleží na cílové destinaci. Existuje mnoho zemí, zejména směrem na východ, kde je jídlo o dost levnější. V takovém případě záleží na tom, jak moc šetříte. 


Většina cestovatelů to na cestách dělá tak, že si snídaně, svačiny a jedno hlavní jídlo denně připravují sami z potravin zakoupených v tamních supermarketech. Jednou denně si dopřejí i nějakou tu místní specialitu, aby poznali národní kuchyni. Někdy se vyplatí připlatit si menší částku za snídani v rámci ubytování. 

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?