epojisteni logo

5 kroků, co dělat, když vás vykradou během dovolené

17. 5. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

5 kroků, co dělat, když vás vykradou během dovolené

Rok co rok čeká tisíce českých rodin po návratu z dovolené nemilé překvapení v podobě vykradené domácnosti. Zloději si neberou servítky a jejich nežádoucí pozorností je ohrožený kdokoliv. Pokud se na někoho zaměří, neodradí je ani sebelepší zabezpečení. Poradíme vám, jak se v takové situaci zachovat.

Bezchybnou dovolenou může zkazit řada věcí. Jednou z nich je návštěva zloděje u vás doma zrovna v době, kdy si užíváte zaslouženého volna ve společnosti svých nejbližších. První okamžiky po spatření vyrabovaného domova jsou nejhorší. Už jenom pocit, že se někdo hrabal ve vašich osobních věcí, bývá silně nepříjemný. Zvládnout situaci vám pomohou následující tipy.

1. Volejte policii. Ihned

Toho, že vás vykradli, si s největší pravděpodobností všimnete okamžitě. Zhluboka se nadechněte, snažte se příliš nepanikařit a zavolejte policii. Za žádných okolností na nic nesahejte, s ničím nehýbejte a neuklízejte. Nechte vše tak, jak bylo, abyste policii nekomplikovali práci s hledáním možných stop a vodítek vedoucích ke zlodějům.

2. Zablokujte doklady a karty

Možná jste veškeré osobní doklady měli sebou, možná nikoliv. V každém případě zablokujte vše, co jste měli doma a co zmizelo. Platí to osobní doklady i pro platební karty, které jste po dobu dovolené nechali uschované doma. Blokaci samozřejmě proveďte pouze v případě, že došlo k jejich krádeži. Bohužel jsou známy případy, kdy si zloděj na ukradenou občanku vzal půjčku, nebo ji zneužil při páchání trestné činnosti.

3. Udělejte si vlastní dokumentaci

Poté, co policie místo prohlédne, si udělejte dokumentaci pro osobní účely. Vše si nafoťte a sepište si soupis ukradených věcí a vzniklých škod. K ukradeným věcem je doporučeno vyhledat účtenky, záruční listy apod., budete-li požadovat náhradu škody po své pojišťovně. Je pravděpodobné, že vás později po odeznění prvotního šoku napadnou další věcí, které byly ukradeny. Aktualizovaný seznam pak můžete předat policii.

4. Nahlaste pojistnou událost pojišťovně

Máte-li sjednané pojištění domácnosti, kontaktujte pojišťovnu. Ta vám sdělí seznam dokumentů, které bude k řádnému prošetření události potřebovat. Zcela určitě půjde o seznam ukradených a poškozených věcí, fotografie, doklady k ukradeným věcem a zpráva od policie. Šetření pojistné události trvá zhruba 3 měsíce podle náročnosti případu.

5. Zkontrolujte zabezpečení domácnosti

Vloupání se do bytu je velký zásah do soukromí a oběti zlodějů mohou trpět i psychickými problémy v podobě úzkosti, zvýšeného stresu až posttraumatických poruch. V takových případech je důležité vyhledat odbornou pomoc. Pomoci může také zvýšení bezpečnosti svého domova.

Jak ochránit svůj domov před vykradením?

Spousta lidí se dopouští drobností, které si neuvědomuje, a přitom zloděje vyloženě pozve k sobě domů. Zloději si například oblíbili sociální sítě, na kterých se dozví vše, co potřebují.

Myslete na zabezpečení svého domova. Pořiďte si například kvalitní bezpečnostní dveře.

Cennosti, šperky a doklady mějte uložené v trezoru nebo je důkladně uschovejte.

Nesvěřujte se na sociálních sítích s tím, kdy a kam odjíždíte na dovolenou.

Domluvte se s někým spolehlivým a důvěryhodným, aby přišel vybrat poštovní schránku, zalít květiny a při té příležitosti zkontroloval byt.

Před odjezdem se přesvědčte, že jsou všechna okna a dveře důkladně zavřená a uzamčená.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?