epojisteni logo

5 kroků, co dělat, když vás vykradou během dovolené

17. 5. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

5 kroků, co dělat, když vás vykradou během dovolené

Rok co rok čeká tisíce českých rodin po návratu z dovolené nemilé překvapení v podobě vykradené domácnosti. Zloději si neberou servítky a jejich nežádoucí pozorností je ohrožený kdokoliv. Pokud se na někoho zaměří, neodradí je ani sebelepší zabezpečení. Poradíme vám, jak se v takové situaci zachovat.

Bezchybnou dovolenou může zkazit řada věcí. Jednou z nich je návštěva zloděje u vás doma zrovna v době, kdy si užíváte zaslouženého volna ve společnosti svých nejbližších. První okamžiky po spatření vyrabovaného domova jsou nejhorší. Už jenom pocit, že se někdo hrabal ve vašich osobních věcí, bývá silně nepříjemný. Zvládnout situaci vám pomohou následující tipy.

1. Volejte policii. Ihned

Toho, že vás vykradli, si s největší pravděpodobností všimnete okamžitě. Zhluboka se nadechněte, snažte se příliš nepanikařit a zavolejte policii. Za žádných okolností na nic nesahejte, s ničím nehýbejte a neuklízejte. Nechte vše tak, jak bylo, abyste policii nekomplikovali práci s hledáním možných stop a vodítek vedoucích ke zlodějům.

2. Zablokujte doklady a karty

Možná jste veškeré osobní doklady měli sebou, možná nikoliv. V každém případě zablokujte vše, co jste měli doma a co zmizelo. Platí to osobní doklady i pro platební karty, které jste po dobu dovolené nechali uschované doma. Blokaci samozřejmě proveďte pouze v případě, že došlo k jejich krádeži. Bohužel jsou známy případy, kdy si zloděj na ukradenou občanku vzal půjčku, nebo ji zneužil při páchání trestné činnosti.

3. Udělejte si vlastní dokumentaci

Poté, co policie místo prohlédne, si udělejte dokumentaci pro osobní účely. Vše si nafoťte a sepište si soupis ukradených věcí a vzniklých škod. K ukradeným věcem je doporučeno vyhledat účtenky, záruční listy apod., budete-li požadovat náhradu škody po své pojišťovně. Je pravděpodobné, že vás později po odeznění prvotního šoku napadnou další věcí, které byly ukradeny. Aktualizovaný seznam pak můžete předat policii.

4. Nahlaste pojistnou událost pojišťovně

Máte-li sjednané pojištění domácnosti, kontaktujte pojišťovnu. Ta vám sdělí seznam dokumentů, které bude k řádnému prošetření události potřebovat. Zcela určitě půjde o seznam ukradených a poškozených věcí, fotografie, doklady k ukradeným věcem a zpráva od policie. Šetření pojistné události trvá zhruba 3 měsíce podle náročnosti případu.

5. Zkontrolujte zabezpečení domácnosti

Vloupání se do bytu je velký zásah do soukromí a oběti zlodějů mohou trpět i psychickými problémy v podobě úzkosti, zvýšeného stresu až posttraumatických poruch. V takových případech je důležité vyhledat odbornou pomoc. Pomoci může také zvýšení bezpečnosti svého domova.

Jak ochránit svůj domov před vykradením?

Spousta lidí se dopouští drobností, které si neuvědomuje, a přitom zloděje vyloženě pozve k sobě domů. Zloději si například oblíbili sociální sítě, na kterých se dozví vše, co potřebují.

Myslete na zabezpečení svého domova. Pořiďte si například kvalitní bezpečnostní dveře.

Cennosti, šperky a doklady mějte uložené v trezoru nebo je důkladně uschovejte.

Nesvěřujte se na sociálních sítích s tím, kdy a kam odjíždíte na dovolenou.

Domluvte se s někým spolehlivým a důvěryhodným, aby přišel vybrat poštovní schránku, zalít květiny a při té příležitosti zkontroloval byt.

Před odjezdem se přesvědčte, že jsou všechna okna a dveře důkladně zavřená a uzamčená.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.