Využíváte datovku? Na konec technické vás upozorní registr vozidel

Využíváte datovku? Na konec technické vás upozorní registr vozidel

registr vozidel

Využíváte datovku? Na konec technické vás upozorní registr vozidel

Majitelé datových schránek jistě ocení novou službu v podobě oznámení o končící STK u jejich vozidla. Oznámení zajistí registr vozidel dostatečně včas, a to dva měsíce před vypršením termínu. To se hodí hlavně pro ty, kteří často zapomínají, nebo se nechtějí strachovat, že STK propásnou.

Tu a tam policie zastaví řidiče kvůli prošlé technické. Ze strany řidiče nemusí jít vždy o úmysl, prostě jenom zapomněl. To jej sice neomlouvá, ale stát se může komukoliv. Za mastnou pokutu to ale nestojí. Od letošního dubna registr vozidel posílá motoristům zprávu, v níž jej informují o nutnosti provést novou technickou prohlídku. Upozornění však bude zasílat pouze těm, kteří vlastní datovou schránku.

Spočítat
povinné ručení

“Registr vozidel bude nově automaticky informovat zprávou do datové schránky, že ve lhůtě 60 dnů končí platnost pravidelné technické prohlídky. Každý provozovatel vozidla s datovou schránkou tedy dostane informaci o datu, do kdy musí vozidlo přistavit na pravidelnou technickou prohlídku,“ uvedla Lenka Rezková, tisková mluvčí ministerstva dopravy .

Majitelé datových schránek mohou využívat i další služby. Prostřednictvím portálu občana se mohou dozvědět, kdy jim končí řidičský průkaz, nebo v jakém stavu se nachází jejich bodové konto. Policie totiž není povinná informovat řidiče o tom, kolik bodu aktuálně má.

Speciální značka a další výhody pro elektroauta

Majitelé aut s alternativním pohonem (elektrický, hybridní či vodíkový pohon) mohou využít řadu výhod. Nejprve si však musí zažádat o speciální značku s označením “EL”. Speciální registrační značky pro auta s alternativním pohonem byly zavedeny 1. října 2018, ale změny jsou platné až od letošního dubna kvůli přípravě systému objednávání, výroby a distribuce značek.

Změna registrační značky není povinná. Záleží pouze na majiteli elektroauta, zda této možnosti využije. Sám sobě by však škodil, protože provoz auta s alternativním pohonem je zvýhodňováno čím dál více. Už jenom samotné vydání značky je zdarma. Dále se majitelé elektroaut mohou těšit například na to, že v různých částech Prahy nemusí platit parkovné na speciálních parkovacích zónách.

“O registrační značku s označením “EL“ mohou požádat majitelé vozidel na elektrický, hybridní (jejichž hodnota emisí CO2 je nejvýše 50g/km) nebo vodíkový pohon. Vydání této registrační značky bude zdarma. Lhůta pro vydání je do patnácti dnů od podání žádosti,“ vysvětluje Lenka Rezková.

K dalším výhodám patří osvobození od placení silniční daně. V blízké budoucnosti by majitelé elektroaut nemuseli kupovat dálniční známku a směli by využívat vyhrazené jízdní pruhy.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 16
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Pojistné, zakony, tipy

Archiv