Špatné jméno na letence? Jak ho změnit a kolik to stojí? 2. díl

Špatné jméno na letence? Jak ho změnit a kolik to stojí? 2. díl

Letenky

V minulém článku jsme si přiblížili, jaké chyby na letence nevadí, a jak postupovat, abychom některé chyby opravili bezplatně. Někde to ale není možné.

Někde není možné letenku opravit

Jsou letecké společnosti, kde s opravou letenky nepochodíte. Pokud jste tedy jméno vyplnili natolik špatně (Jaroslav místo Jaromír), nebo jej systém nezpracoval (Bláhová vs. Blhov), jste v průšvihu. Některé letecké společnosti vám neumožní jméno opravit tak, aby byla letenka vystavena skutečně na vás. V takovém případě vám nezbude, než tuto letenku zrušit a zakoupit si jinou, kde budete obezřetnější. 

Jméno a příjmení na letence uvádějte vždy bez diakritiky. V mnoha zemích se diakritika vůbec nepoužívá a systém daných společností s ní neumí pracovat.

Toto však ještě nemusí být nejčernější scénář.

Změna za poplatek, který převyšuje letenku?

Mnohem horší je, když vám letecká společnost nabídne možnost přepsání či opravy jména na letence, ale za vyšší cenu, než jaká je cena letenky. V takovém případě se už zcela logicky nevyplatí letenku opravovat, ale jednoduše zrušit a následně si koupit druhou.

Poplatky za změnu letenky začínají na přibližně 30 eurech a mohou dosahovat i 150 eur v závislosti na tom, s jakou leteckou společností letíte. Pravidla a podmínky jsou ale dynamické a často se mění, a tak se rozhodně vyplatí komunikovat napřímo buď s prodejcem, nebo přímo s leteckou společností. A to ihned, jak chybu odhalíte.

Toto je specialita zejména nízkonákladových společností, které nabízí opravu či změnu letenky za poplatky i v řádech několika set eur. Pokud už v letadle není jiné místo volné a vy musíte bezpodmínečně odletět tímto spojem, prodraží se vám celá dovolená opravdu neúměrně.

Záleží i na tarifní třídě 

To, jestli vám změnu jména na letence umožní či nikoli, záleží i na letenkovém tarifu, který jste si zakoupili. Letecké společnosti mají několik tarifů, od nejlevnějšího, kdy letíte jen s malou taškou či příručním zavazadlem, až po Premium tarif, který nabízí řadu výhod a služeb.

Při placení poplatku za změnu letenky se dobře podívejte, jestli platíte poplatek za změnu jen jednoho směru, nebo obou. Některé letecké společnosti si účtují poplatek v řádu několika set eur za každý směr.

Může se vám tak snadno stát, že změnu letenky, a to za poplatek, umožňuje letecká společnost jen u dražších letenkových tarifů. A k těm nejlevnějším si jej jednoduše nemůžete ani přikoupit.

Jak na změnu?

Pokud už se rozhodnete pro plnou změnu letenky, probíhá celý proces poměrně jednoduše. Zaplatíte příslušný poplatek, díky kterému se vám otevře možnost s letenkou manipulovat. Vy pak opravíte jméno tak, aby odpovídalo skutečnosti, a takto nově letenku uložíte.

Pokud jde o změnu, kterou letecké společnosti umožňují bezplatně, je situace ještě jednodušší. Ve správě rezervace budete mít možnost letenku upravit a sami uvidíte, do kdy a do jaké míry vám systém umožní s letenkou manipulovat.

Rada na závěr

Před odesláním vyplněného formuláře na webu letecké společnosti si raději dvakrát překontrolujte, že jste vše vyplnili správně. Pokud po zaplacení zjistíte, že jste se přece jen překlikli, nezoufejte a zkuste leteckou společnost co nejdříve kontaktovat. Případně kontaktujte letenkový portál, který jste k nákupu využili.

Na infolince by vám vždy měli být schopni poradit a uvést, jaká pravidla daná letecká společnost uplatňuje, a co můžete dělat.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv