Reflexní vesta v autě - jak je to s povinností v ČR a zahraničí

Reflexní vesta v autě - jak je to s povinností v ČR a zahraničí

je reflexní vesta povinná?

Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 byla příslušná vyhláška novelizovaná a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to tedy s reflexní vestou v ČR opravdu je? Musíte ji mít či nikoliv?

Reflexní vesta, povinná výbava a česká legislativa

Ačkoliv reflexní vesta už není součástí povinné výbavy na základě novelizované vyhlášky č. 206/2018 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, povinná zůstala. 

Výše uvedené vyhlášce je totiž nadřazený zákon č. 361/200 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, kde je povinnost nošení reflexní vesty zmíněna v souvislosti s pohybem na pozemních komunikací mimo obec a mimo vozidlo během nouzového zastavení. 

Chybějící reflexní vesta už tedy není překážkou při technické kontrole, za jízdy byste ji však měli mít, abyste v případě nouze vůbec mohli vystoupit z auta (např. nehoda nebo porucha na dálnici). 

Sjednejte si výhodnější povinné ručení

Kolik pasažéru, tolik vest, zní doporučení, nikoliv zákon

To tedy znamená, že ve vozidla musí být minimálně jedna reflexní vesta. Ideální je však mít v autě tolik vest, kolik se v něm veze pasažérů. V případě nehody by přece jenom měli z vozidla vystoupit všichni cestující, což by bez reflexní vesty mohlo být hodně nebezpečné.

Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč. aktuality-povinna-vybava-auta-a-motocyklu

Číst článek >

Jak má reflexní vesta vypadat

Vzhled reflexní vesty v české legislativě a na českém území upravuje vyhláška č. 294/2015 Sb. Přesné podmínky pak stanovuje harmonizovaná evropská norma ČSN EN ISO 20471:2013 a konkrétně na reflexní vestě musí být uvedeného, že této normě odpovídá.

Vesta, případně jiný schválený kus reflexního oděvu (např. triko, kalhoty, bunda) musí mít fluorescenční žlutou nebo oranžovou červenou barvu. Oděv musí být rovněž doplněn retroreflexními pásy. Tyto prvky musí být na dostatečně velké ploše vhodně umístěny.

Jak je to s reflexní vestou v zahraničí?

Ať už do zahraničí vyrážíte za zábavou, poznáním nebo na služební cestu, povinná výbava ve vašem vozidle by měla odpovídat zákonům dané země. 

  • Německo - reflexní vestu musí mít pouze řidiči vozidel registrovaných v Německu. U aut registrovaných v zahraničí povinnost  platí  pro řidiče služebních aut.
  • Rakousko - reflexní vesta je povinná pro řidiče, pro ostatní členy posádky je doporučená. Povolené barvy jsou žlutá, oranžová a červená.
  • Polsko - reflexní vesta není povinná.
  • Slovensko - reflexní vesta je povinná pro všechny členy posádky.
  • Itálie - reflexní vesta je povinná.
  • Chorvatsko - reflexní vesta je povinná.
  • Francie - reflexní vesta je povinná.
Spočítat havarijní pojištění

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 5

Sdílet na Facebooku

Archiv