Povinné ručení v rámci pojištění flotily aut vyjde levněji

Povinné ručení v rámci pojištění flotily aut vyjde levněji

Povinné ručení v rámci pojištění flotily aut vyjde levněji

Cena povinného ručení se hodně liší v závislosti na různých faktorech. Pojistné ovlivňuje nejen auto, ale také, jeho věk, adresa, zkušenosti, bezeškodní průběh a další. Někteří řidiči však platí mnohem méně, než je běžné. Jak je to možné? S největší pravděpodobností jsou součástí flotily aut.

Možnost pojištění celé flotily aut nejčastěji využívají firem, které vlastní více vozidel (např. dopravní firmy, velké firmy s velkým vozovým parkem či sběratelé aut). Flotilové pojištění vozidel zahrnuje jak zákonné povinné ručení, tak i havarijní pojištění, a to za daleko výhodnějších podmínek, než kdyby se každé auto pojišťovalo zvlášť.

Spočítat
povinné ručení

Co je to flotila?

Za flotilu lze považovat tři vozidla a více, které jsou ve vlastnictví jednoho majitele či jedné firmy. Povinné ručení flotily přitom chrání vozový park jako celek. To znamená, že zahrnuje smluvený počet vozidel. Hlavní výhodou je však výrazně nižší cena za pojištění. Platí, že čím více vozidel flotila zahrnuje, tím lepší podmínky firma získá.

Pojištění flotil aut bývá uzpůsobené na míru klienta, a to zejména v případě provozovatelů přepravních a dopravních služeb, kteří vyžadují speciální podmínky. Firma navíc získá vlastního manažera, s nímž řeší jakékoliv požadavky a problémy týkající se pojištění flotil včetně pojistných událostí. Velmi často také platí, že požadavky flotil pojišťovny vyřizují přednostně.

Jak pojištění flotil funguje?

Pro firmy je pojištění flotil výhodné v každém případě. Nemusí totiž pojišťovat každé auto zvlášť. Při nákupu nového vozidla stačí do pojišťovny poslat vyplněnou jednoduchou přihlášku a pojišťovna zařídí zbytek. Stejný proces probíhá i při prodeji vozidla. V takovém případě klient svému pojišťovacímu makléři pošle odhlášku.

Další rozdíl spočívá ve fakturaci pojištění. Zatímco “obyčejný” pojistník platí pojištění jednorázově na celý rok, v případě flotil probíhá fakturace dle dohody měsíčně, čtvrtletně, pololetně i ročně. Četnost fakturace závisí na velikosti flotil a změnám. Pokud se vozový park mění častěji, je lepší častější fakturace.

Jaká kritéria ovlivňují pojistné u pojištění flotily?

V případě pojištění flotily aut můžeme hovořit o třech základních kritérií, které ovlivňují výši pojistného. Jedná se o velikost flotily, činnost firmy a škodní historii.

  • Velikost a složení flotily - základní kritérium rozhodující o ceně. Čím větší vozový park si firma přeje pojistit, tím lepší cenu obdrží.
  • Činnost flotily - pojišťovna bere také v potaz, zda vozidla slouží k přepravě osobě, nákladu, zda přepravují nebezpečný náklad ADR apod. Speciálním druhem jsou rodinné flotily, taxi služby či veřejná doprava.
  • Škodní historie - i v případě flotil pojišťovny sledují škodní historii. Čím více nehod, tím horší cenová nabídka. Rozhodující je však bod číslo jedna. Firmy s větší nehodovostí, ale opravdu velkým vozovým parkem zaplatí většinou méně než menší firma s lepším škodním průběhem.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Povinné ručení, Pojistné podmínky

Archiv