Povinné ručení pro elektromobily: Jak se liší od pojištění aut s klasickým pohonem?

Povinné ručení pro elektromobily: Jak se liší od pojištění aut s klasickým pohonem?

Povinné ručení pro elektromobil

Při koupi auta hrají stále větší roli nové parametry - možnost úspory i ohled na životní prostředí. To jsou dva hlavní důvody, proč zájem o elektromobily každým rokem vzrůstá. Provoz elektromobilu totiž vychází o dost levněji. A jak je to tedy s cenou povinného ručení pro elektromobily? 

Sjednejte si výhodnější povinné ručení

Zájem o koupi elektromobilů roste na celém světě 

Počet provozovaných elektromobilů v roce 2020 vzrostl téměř dvojnásobně, zatímco prodeje aut jezdících na benzín, naftu, LPG či CNG počty dokonce mírně klesly. Na celém světě už jezdí více než 7 milionů elektromobilů. Ve prospěch vozidel na elektrický či kombinovaný hybridní pohon hovoří zejména úsporný a ekologický provoz, který je více ohleduplný vůči životnímu prostředí. 

Počty prodaných elektromobilů narůstají společně s vývojem technologie, jejichž úkolem je zvýšení rychlosti nabíjení a prodlužování dojezdové vzdálenosti na jedno nabití. Na vyšším prodeji elektromobilů má zásadní podíl také nabídka zajímavých dotací od EU určených pro firmy v rámci Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. 

Elektromobily lákají především na levnější provoz 

Elektromobily mají také celou řadu dalších výhod, alespoň nyní v jejich začátcích. Majitelé například nemusí platit silniční daň, poplatky za parkování v zónách a dokonce nemusí platit ani poplatek za dálniční známku. Majitel elektromobilů si však musí požádat o registrační značku EL nebo vůz nahlásit na Státním fondu dopravní infrastruktury. 

Registrační značka EL je určena pouze pro elektromobily, vodíková auta a hybridy, jejichž hodnota emisí CO2 nepřesahuje 50 g/km. Vydání SPZ probíhá na základě žádosti majitele a je zdarma. V Praze pak stačí takovou SPZ nahlásit, uhradit poplatek ve výši 100 Kč a po celý rok nemusí majitel řešit parkování v zónách.

Jak pojišťovny stanoví cenu pojištění pro elektromobily? 

Dosud bylo povinné ručení pro elektromobily levnější a to jednoduše proto, že pojišťovny neměly vytvořené kategorie určené právě pro elektromobily. To se pomalu mění. Do sazeb elektromobilů se začínají promítat nové parametry, které s provozem elektromobilů postupně vyvstávají. 

Při stanovení pojistného se pojišťovny drží tradičních vstupních parametrů, mezi které patří výkon (v tomto případě výkon elektromotoru), hmotnost, značka, cena, rok výroby, počet najetých kilometrů automobilu, ale také trvalé bydliště a věk klienta či jeho historie pojistných událostí.  

Sjednejte si výhodnější povinné ručení

"Rozhodujícím ekvivalentem při stanovení ceny pojistného je výkon elektromotoru s vazbou na celkovou hmotnost vozidla," vysvětluje Renata Čapková tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny.  

Elektromobil - dobíjecí stanice

Je provoz elektromobilu rizikovější? 

Další problém představují odlišná rizika spojená s provozem elektromobilu. Zatím se řeší otázka vyšších škod kvůli složitějším technologiím, a tím pádem i vyšší náklady na opravy. V potaz berou také tichý provoz, který může představovat zvýšené riziko pro chodce. Pojišťovnám zatím chybí dostatečné množství dat, aby odhadovaná rizika mohli analyzovat. Pojistných události způsobených elektromobily je dosud velmi málo.  

"Někteří výrobci uvádějí nutnost kompletní výměny baterie při jejím sebemenším poškození nebo v případě jakéhokoliv poškození hlavního kabelového svazku. U totálních škod se setkáváme s problematickým stanovováním obvyklé ceny vozidla před pojistnou událostí, která je významně ovlivněna aktuální životností baterie," podotýká Jan Marek z pojišťovny Generali. 

Roli jistě sehrají i asistenční služby, které bylo třeba přizpůsobit potřebám elektromobilů a doplnit je o specifické asistenční služby (např. odtah k nabíjecí stanici nebo nastartování při vybitém akumulátoru), nebo vyřešit otázku autorizovaných servisů, kterých v ČR není příliš mnoho. Například Tesla má pouze jeden v Praze. Ideálním doplněním povinného ručení je sjednat si havarijní pojištění, které chrání vaše vozidlo.

Kdy se ceny povinného ručení pro elektromobily ustálí? 

Ustálení cenové hladiny povinného ručení pro elektromobily je otázkou několika příštích let. Na tom, zda si majitelé elektromobilů za povinné ručení připlatí nebo naopak ušetří, budou mít vliv čísla vycházející z pojistných událostí, které poukáží na vyšší nebo nižší rizikovost elektromobilů. To vše teprve ukáže čas.  

Podle odborníků je možné do budoucna očekávat rozdílné postupy při stanovování ceny povinného ručení elektromobilů. Zpočátku se budou odvíjet od průzkumu ceny oprav a náhradních dílů, později hlavně od zkušeností s likvidacemi pojistných událostí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 26

Sdílet na Facebooku

Archiv