Pojištění letadel

Pojištění letadel

Jak na pojištění letadla?

Mít vlastní letadlo není zdaleka tak běžné, jako vlastnictví motorového vozidla. I zde však platí pravidla, bez kterých nelze letadla provozovat. Jedním z nich je jakési povinné ručení pro letadla, tedy pojištění odpovědnosti. Pojištění se týká velkých dopravních letadel, ale také ultralight, helikoptér a dokonce balónů.

Povinné smluvní pojištění odpovědnosti je určené pro všechny provozovatele letadel nařízením Evropského parlamentu a Rady ES č. 785/2004 o požadavcích na pojištění leteckých dopravců a provozovatelů letadel, které upravuje minimální požadavky na pojištění. Nařízení se týká všech provozovatelů letadel, kteří se pohybují na území členských států Evropské unie.

Povinné ručení pro letadla

Nehody a pády letadel nejsou bohužel až tak neobvyklé. Každým rokem se dočítáme o tragických nehodách s nedozírnými škodami na majetku a především na zdraví a životě. Škody jimi způsobené velice často dosahují závratných částek ve výši až několika milionů korun.

Stejně jako u povinného ručení se jedná o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem letadla a vztahuje se na škody způsobené cestujícím v letadle i osobám mimo letadlo, na přepravovaných zavazadlech či nákladu.

Pro koho je pojištění letadel určené?

 •  motorová letadla
 •  bezmotorová letadla
 •  helikoptéry
 •  horkovzdušné balóny a vzducholodě
 •  zkušební lety výrobců letadel

Nezapomeňte na havarijní pojištění

Letadlo je dopravní prostředek a nehodu může zavinit i jiná neočekávaná událost. Situaci nelze zabránit, můžete na ní být pouze dobře připravení. Dobře vám poslouží havarijní pojištění letadel neboli KASKO. Nejčastěji je nabízeno ve variantě “all-risk”, která zahrnuje všechna možná rizika s výjimkou výluk uvedených v pojistných podmínkách.

Havarijní pojištění “all-risk” kryje škody způsobené:

 •  živelní událostí
 •  nárazem, pádem či střetem
 •  krádeží, loupeží či zmizením
 •  vandalismem
 • Doplňková připojištění pro letadla

  K pojištění odpovědnosti a havarijnímu pojištění, které tvoří jakési “gró” pojištění letadel, je možné uzavřít další doplňková připojištění. Nejčastěji se jedná o úrazové pojištění kryjící trvalé následky úrazu či smrti následkem úrazu. Pojištění se může vztahovat pouze na konkrétní osoby nebo všechna sedadla.

  Letadlo určitý čas pobývá i na zemi a i zde může dojít ke škodám. Za tímto účelem je možné uzavřít speciální pojištění letadla na zemi. Pojištění se vztahuje na škody, k nimž dojde v důsledku živelné události, odcizení, vandalismu či při manipulaci s letadlem na ploše.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 21
Sdílet na Facebooku

Archiv