epojisteni logo

Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

Podle § 58 odst. 4 zákona o obcích hrozí za podomní prodej pokuta až 200 000 Kč. Ani to však dodavatele od této praktiky neodrazuje. Podomní prodejci působí solidně, jsou dobře oblečení, usměvaví a „zaručeně“ nabízí ty nejlevnější produkty na trhu. Mezi nimi ostatně i pojištění.

Předem je třeba zdůraznit, že uzavírat jakékoliv pojištění před úplným obeznámením s jeho podmínkami je velmi riskantní. Podomní prodejci v tomto případě na možného klienta vyvíjejí nátlak s tím, že nabídka je omezená pouze na tento den nebo že rozhodně neexistuje výhodnější varianta. Pojištění je ve velké míře spojeno s nabídkou energií, tedy plynu a elektřiny, přičemž podvodní prodejci nemusejí klientovi vůbec sdělit, že mu pojištění zřizují. Jednoduše ho doplní do smlouvy a klient pak zbytečně platí měsíčně stovky korun za službu, kterou vůbec nepotřebuje, nebo ji už dávno má – nejčastěji pojištění elektrospotřebičů či domácnosti.

Pokud vás nicméně nabídka podomního prodejce zaujala a podomní prodej je ve vaší obci povolen (seznam obcí, ve kterých je zakázán, naleznete  ZDE), držte se následujících kroků, abyste předešli možnosti, že se stanete obětí podvodu:

-  Nikdy nic nepodepisujte, dokud si nepřečtete kompletní znění podmínek. Na jakoukoliv věc, které nebudete rozumět, se detailně zeptejte prodejce. Pokud se bude vymlouvat na nedostatek času nebo jakkoliv jinak odmítat vám informace poskytnout, okamžitě jej pošlete pryč.

-  Distributor a dodavatel nejsou to samé. Dodavatel pouze obchoduje se službou zprostředkovanou distributorem (samotnou společností). Rozlišujte mezi nimi.

-  Vyžádejte si lhůtu na rozmyšlenou. Pokud vám ji prodejce nechce poskytnout, pošlete ho pryč. Každý solidní společnost vám poskytne možnost si smlouvu promyslet bez ohledu na to, zda je nabídka časově omezená.

-  Zkontrolujte si nabídku prodejců na internetu. Vyžádejte si přesné znění nabízené služby (například název pojištění) a vyhledejte si společně s prodejcem zkušenosti ostatních zákazníků. Pokud se bude prodejce zdráhat, pošlete ho pryč.

Jestliže jste se i přesto stanete obětí podvodného podomního prodeje, máte ze zákona (§ 57 odst. 1 občanského zákoníku) právo na odstoupení do 14  dnů od uzavření smlouvy. Odstoupení podejte písemně formou doporučeného dopisu a pro jistotu si zřiďte dodejku, díky čemuž se ujistíte, že dopis došel včas.

V případě sjednávání pojištění je nejlepší obrátit se na odborníky a ne na prodejce, jejichž jediným cílem je uzavřít co nejvíce smluv kvůli vyšší provizi. Jestliže potřebujete poradit s jakýmkoliv druhem pojištění, neváhejte se obrátit přímo na ePojisteni.cz, kde vám ochotně a rádi poradíme.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

    Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

  • praskle-celni-sklo
    Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

    Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

  • dalnice-aktualita
    15. srpna 2022|Marek Drahorád
    Cena dálničních známek u nás a v cizině

    Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
    02. června 2022|ePojisteni
    Nový občanský zákoník a pojištění

    Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.