Na co si dát pozor při cestě do Číny?

Na co si dát pozor při cestě do Číny?

pozor při cestě do Číny

Čína stále nepatří mezi ty nejoblíbenejší destinace, kam se Češi vydávají na dovolenou, nicméně je to opravdu fascinující země s notnou dávkou exotiky, a tak není divu, že ji vyhledává stále více a více cestovatelů a to nejen kvůli její kultuře, památkám, kuchyni či tradicím. Spoustu věcí vás tu však může překvapit a to jak pozitivně, tak i negativně. Na co si tedy během cestování po Číně dát pozor?y

Podvodníci s penězi a padělky

U nejznámějších čínských památek můžete narazit na podvodníky, kteří turistům vracejí místo jüanů tchajwanské peníze, které vypadají velmi podobně a vy tak můžete mít problém je od sebe rozeznat. V Číně také kolují falešné bankovky, ale jelikož jich není moc, máte velmi malou pravděpodobnost, že na ně narazíte. I tak raději navštěvujte během svého cestování po Číně jen ověřené směnárny v hotelích, bankách a na letištích, případně vybírejte hotovost z bankomatů. Při placení buďte opatrní a vrácené bankovky si na místě vždy pečlivě zkontrolujte. 

Uzavřené oblasti pro cizince

V Číně existují tzv. uzavřené oblasti, kam mají cizinci zákaz vstupu. Seznam těchto oblastí však není veřejnosti přístupný. Do uzavřených oblastí vycestujete jen se zvláštním povolením, o které je třeba zažádat na místním oddělení policie Public Security Bureau. Pokud byste do některé z uzavřených oblastí zavítali, hrozí vám zadržení a vyhoštění z Číny a tím i předčasný konec vaší dovolené. 

dovolená v Číně

Černé taxi

Ve velkých městech si dejte pozor na vozidla nabízející taxi služby bez viditelného vnějšího označení vozu, tzv. ,,černé taxi“, jejichž cílem je většinou právě zahraniční turista. Řidiči totiž rádi používají falešný taxametr a tak vás cesta může stát nemalé peníze. Další možná varianta je, že vás vůbec neodvezou na vámi požadované místo či nastoupí falešný cestující, který je domluven s řidičem a vy se tak stanete obětí organizovaného podvodu. 

Kriminalita

Asi nejčastější forma kriminality, se kterou se můžete během svého cestování po Číně setkat, jsou krádeže malých osobních věcí. Kapsáři se shlukují hlavně u vchodů k vlakovým nádražím, kde se často tvoří dlouhé fronty. Může se vám také stát, že po vás někdo bude chtít víc peněz než je běžná cena. V restauraci zaplatíte účet a na platebním terminálu se objeví o nulu navíc, všimnout si toho můžete až při pohledu na výpis z bankovního účtu. Dejte si pozor také na pozvání od místních k sobě domů, protože se mohou zaklapnout dveře a oni po vás budou chtít peníze. To samozřejmě zdaleka neplatí pro všechny Číňany. 

Jazyková bariéra

Rozhodně si před svou dovolenou v Číně netrénujte angličtinu, může vám to být leda tak na škodu. Pokud už se totiž v Číně budete snažit domluvit anglicky, nejlepší způsob je používat pouze jednotlivá slova. To platí i pro taxikáře či řidiče Uberu. Většina Číňánů také neumí přečíst latinku, takže všude ukazujte průvodce nebo mapu psanou čínským písmem, na které budete moct ukázat. V supermarketech a v metru najdete pár tabulí a nápisů v angličtině, což vám usnadní pohyb v těchto prostorech, jinak je nejlepší se naučit aspoň pár základních frází v čínštině, což vám v Číně může celkem dost usnadnit život. 

Internetová cenzura

Během vaší dovolené v Číně vás může nemile překvapit zdejší internetová cenzura. Nebudete moci používat Facebook, Twitter, Youtube, Google ani Instagram. Pokud se budete snažit vyhledat web, na který jste doma zvyklý, očekávejte blokování stránky, ale v mandarijštině, takže nebudete mít ponětí, co se vlastně děje. Nejlepším řešením této nepříjemné situace je VPN (virtuální privátní síť), která Vás připojí k internetu odněkud mimo Čínu. VPN je však nutné nastavit již před vstupem do Číny, v samotné zemi je již pozdě. 

Neomalené předbíhání ve frontách

Číňané mají velký problém s pro nás tak běžným řazením se do fronty. Zahraničním turistům se pak stává, že čekají ve frontě a po delší době zjistí, že stojí pořád na tom stejném místě. Mezitím se totiž z fronty vytvořil jakýsi půlkruh a Číňané z něj pouští jeden druhého. Předbíhání zde probíhá naprosto okatě a není se čemu divit. V zemi, kde žije více než jedna miliarda lidí je nutné mít tvrdé lokty, abyste se někam probojovali. 

V Číně vás čeká spoustu překvapivých situací, které by vás ani ve snu nenapadly, ale právě díky nim bude vaše dovolená jedinečná a plná nezapomenutelných zážitků.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Sdílet na Facebooku

Archiv