epojisteni logo
dovolena-v-cine

Na co si dát pozor při cestě do Číny?

3. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Čína stále nepatří mezi ty nejoblíbenejší destinace, kam se Češi vydávají na dovolenou, nicméně je to opravdu fascinující země s notnou dávkou exotiky, a tak není divu, že ji vyhledává stále více a více cestovatelů a to nejen kvůli její kultuře, památkám, kuchyni či tradicím. Spoustu věcí vás tu však může překvapit a to jak pozitivně, tak i negativně. Na co si tedy během cestování po Číně dát pozor?

Podvodníci s penězi a padělky

U nejznámějších čínských památek můžete narazit na podvodníky, kteří turistům vracejí místo jüanů tchajwanské peníze, které vypadají velmi podobně a vy tak můžete mít problém je od sebe rozeznat. V Číně také kolují falešné bankovky, ale jelikož jich není moc, máte velmi malou pravděpodobnost, že na ně narazíte. I tak raději navštěvujte během svého cestování po Číně jen ověřené směnárny v hotelích, bankách a na letištích, případně vybírejte hotovost z bankomatů. Při placení buďte opatrní a vrácené bankovky si na místě vždy pečlivě zkontrolujte. 

Uzavřené oblasti pro cizince

V Číně existují tzv. uzavřené oblasti, kam mají cizinci zákaz vstupu. Seznam těchto oblastí však není veřejnosti přístupný. Do uzavřených oblastí vycestujete jen se zvláštním povolením, o které je třeba zažádat na místním oddělení policie Public Security Bureau. Pokud byste do některé z uzavřených oblastí zavítali, hrozí vám zadržení a vyhoštění z Číny a tím i předčasný konec vaší dovolené. 

dovolená v Číně

Černé taxi

Ve velkých městech si dejte pozor na vozidla nabízející taxi služby bez viditelného vnějšího označení vozu, tzv. ,,černé taxi“, jejichž cílem je většinou právě zahraniční turista. Řidiči totiž rádi používají falešný taxametr a tak vás cesta může stát nemalé peníze. Další možná varianta je, že vás vůbec neodvezou na vámi požadované místo či nastoupí falešný cestující, který je domluven s řidičem a vy se tak stanete obětí organizovaného podvodu. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Kriminalita

Asi nejčastější forma kriminality, se kterou se můžete během svého cestování po Číně setkat, jsou krádeže malých osobních věcí. Kapsáři se shlukují hlavně u vchodů k vlakovým nádražím, kde se často tvoří dlouhé fronty. Může se vám také stát, že po vás někdo bude chtít víc peněz než je běžná cena. V restauraci zaplatíte účet a na platebním terminálu se objeví o nulu navíc, všimnout si toho můžete až při pohledu na výpis z bankovního účtu. Dejte si pozor také na pozvání od místních k sobě domů, protože se mohou zaklapnout dveře a oni po vás budou chtít peníze. To samozřejmě zdaleka neplatí pro všechny Číňany. 

Jazyková bariéra

Rozhodně si před svou dovolenou v Číně netrénujte angličtinu, může vám to být leda tak na škodu. Pokud už se totiž v Číně budete snažit domluvit anglicky, nejlepší způsob je používat pouze jednotlivá slova. To platí i pro taxikáře či řidiče Uberu. Většina Číňánů také neumí přečíst latinku, takže všude ukazujte průvodce nebo mapu psanou čínským písmem, na které budete moct ukázat. V supermarketech a v metru najdete pár tabulí a nápisů v angličtině, což vám usnadní pohyb v těchto prostorech, jinak je nejlepší se naučit aspoň pár základních frází v čínštině, což vám v Číně může celkem dost usnadnit život. 

Internetová cenzura

Během vaší dovolené v Číně vás může nemile překvapit zdejší internetová cenzura. Nebudete moci používat Facebook, Twitter, Youtube, Google ani Instagram. Pokud se budete snažit vyhledat web, na který jste doma zvyklý, očekávejte blokování stránky, ale v mandarijštině, takže nebudete mít ponětí, co se vlastně děje. Nejlepším řešením této nepříjemné situace je VPN (virtuální privátní síť), která Vás připojí k internetu odněkud mimo Čínu. VPN je však nutné nastavit již před vstupem do Číny, v samotné zemi je již pozdě. 

Neomalené předbíhání ve frontách

Číňané mají velký problém s pro nás tak běžným řazením se do fronty. Zahraničním turistům se pak stává, že čekají ve frontě a po delší době zjistí, že stojí pořád na tom stejném místě. Mezitím se totiž z fronty vytvořil jakýsi půlkruh a Číňané z něj pouští jeden druhého.  Předbíhání zde probíhá naprosto okatě a není se čemu divit. V zemi, kde žije více než jedna miliarda lidí je nutné mít tvrdé lokty, abyste se někam probojovali. 

V Číně vás čeká spoustu překvapivých situací, které by vás ani ve snu nenapadly, ale právě díky nim bude vaše dovolená jedinečná a plná nezapomenutelných zážitků.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.