Máte před sebou dlouhý let? Připravte se na něj

Máte před sebou dlouhý let? Připravte se na něj

Dlouhý let letadlem

Díky letecké přepravě je možné se z jednoho konce světa přepravit na ten druhý doslova za pár hodin. Naše země se díky leteckému spojení scvrkla a to, na co se naše babičky a prababičky neodvážily ani pomyslet, je pro nás dnes už nezbytnou pracovní náplní i způsobem, jak se dopravit na vysněnou dovolenou. Čeká vás dlouhý let a máte z něj obavy? Přinášíme pár tipů, jak se na něj připravit a zvládnout ho v co možná největší pohodě.

porovnání cestovního pojištění

Sbalte si příruční zavazadlo

To by mělo mít maximálně 8 kilogramů a rozměrově by mělo odpovídat velikosti maximálně 55 x 40 x 20 cm. Zavazadlo budete mít během letu při sobě, proto si do něj sbalte vše, co byste mohli potřebovat. Přemýšlíte, co si vzít do letadla? Jde zejména o náhradní pohodlné oblečení a obuv, léky, které pravidelně užíváte i ty, které by neměly v domácí lékárničce chybět, veškeré doklady a dokumenty související s vaší pracovní cestou nebo dovolenou a nezapomeňte ani na nabíječku, případně power banku.

Tu budete muset společně s další elektronikou (např. mobilní telefony, notebooky apod.) vyndat ze zavazadla a předložit ke kontrole. Abyste si ukrátili dlouhý let, vybavte se novou nebo oblíbenou knihou a nezapomeňte ani na takové detaily, jako jsou špunty do uší, bezoplachová desinfekce, vlhčené ubrousky, menší polštářek, zubní kartáček nebo maska na oči pro klidný spánek. Dámy jistě ocení cestovní balení oblíbené dekorativní kosmetiky, minilahvičku parfému nebo deodorantu (veškeré tekutiny je potřeba uložit do průhledného sáčku o maximálním objemu 1 litr). Protože je v letadle chladno, přibalte si i tenčí svetřík nebo deku. 

Hydratujte tělo a vyhněte se alkoholu

Pokud vás trápí fobie z létání nebo máte před letem nepříjemné představy a myšlenky, jedna sklenička vína nebo piva na uklidnění vám neuškodí. S alkoholem to ale nepřehánějte, vaše tělo totiž zbytečně dehydratuje. Vzduch v kabině letadla je navíc velmi suchý a vysušuje sliznice i pokožku. Proto byste měli tělu dodávat dostatek tekutin. Ideální je čistá neperlivá voda nebo iontové nápoje. Ve vodě si můžete rozpustit vitamín C nebo hořčík, který má pozitivní vliv na kognitivní funkce a podrážděné nervy. 

Zůstaňte v letadle aktivní

Představa dlouhého letu asi není příjemná nikomu z nás. Navíc se během dlouhého letu (4 a více hodin) zvyšuje riziko žilní trombózy. Pokud patříte mezi rizikové skupiny, pořiďte si kompresní ponožky nebo punčochy a čas od času se projděte po palubě letadla. Každou hodinku procvičte nohy několika jednoduchými a krouživými cviky. Pokud to situace umožňuje, už při odbavení požádejte o místo v uličce. Při vstávání tak nebudete obtěžovat ostatní cestující.

Zabavte se

Co dělat v letadle? Je úplně jedno, jestli k vyplnění volného času zvolíte napínavou knihu, oblíbený film nebo budete pracovat na restech, které jste dosud odkládali. Koukat na oblohu kolem je sice fajn, na dlouho vás to ale nezabaví. Pokud to situace alespoň trochu umožňuje, dopřejte si alespoň dvouhodinového šlofíka. 

Obrovské štěstí mají ti, kteří let prospí a do cílové destinace dorazí příjemně odpočinutí. Ruku na srdce – většina z nás mezi tyhle šťastlivce nepatří. Ideální je, pokud si na každou hodinu naplánujete jinou aktivitu. Kromě četby, práce nebo koukání na filmy se můžete věnovat také luštění křížovek, konzumaci palubního občerstvení nebo plánování toho, co na vaší dovolené podniknete.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv