epojisteni logo
cestovni-pojisteni-letni-brigada

Letní brigáda v zahraničí: Kam se vydat a co sjednat?

9. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Během letních prázdnin současní studenti vysokých škol využít celou řadu možností. Možností, o jakých se předchozím generacím ani nesnilo. Mohou si jen tak užívat volno nebo vyrazit za prací do zahraničí, poznat svět, zažít dobrodružství, přiučit se něčemu novému a vydělat si peníze.

Jak si najít brigádu v zahraničí?

Práce v zahraniční přes léto je vhodná pro studenty starší 18 let. Práci si mohou vyhledat sami na vlastní pěst, ale jistější a bezpečnější je využít speciální agentury zabývající se zprostředkováním práce či brigády v zahraničí. To platí hlavně pro studenty, kteří s prací v zahraniční neměli dosud žádné zkušenosti.

Pozorně vybírejte i agenturu, která vám brigádu zprostředkuje. Každý  zprostředkovatel  práce v zahraničí by měl mít povolení udělené Ministerstvem práce a sociálních věcí.  Pokud agentura toto povolení nemá nebo jej nechce ukázat, je lepší hledat dál. To samé platí pro agentury, které po zájemcích o brigádu požadují peníze za zprostředkování brigády. Zprostředkovatelské agentury jsou totiž výhradně placené zaměstnavatelem, a tudíž by jednaly v rozporu se zákonem.

5 rad, jak si najít brigádu v zahraničí:

  1. Letní brigádu v zahraničí si hledejte s dostatečným předstihem.

  2. Zprostředkovatelskou agenturu si vždy prověřte.

  3. Před podpisem pracovní smlouvy si důkladně přečtěte pracovní a další podmínky.

  4. Před odjezdem se ujistěte, že máte všechny potřebné doklady a povolení (víza, potvrzení o očkování, pracovní povolení apod.).

  5. Nezapomeňte si přibalit peníze alespoň do první výplaty, abyste měli z čeho žít, než obdržíte první výplatu.

ovoce

Tipy na sezónní práce v zahraničí

Největší zájem o sezónní práce v zahraničí je během letních prázdnin. Pro podobné letní brigády v zahraničí jsou oblíbené země Evropské unie, kde není nutné žádné speciální pracovní povolení díky volnému pohybu pracovníků. 

S potřebnou dokumentací studentům naštěstí pomůže zprostředkovatelská agentura.  Studenti cestující na vlastní pěst by se měli předem ujistit, co vše budou ve vybrané zemi potřebovat (vízum, pracovní povolení, očkování). Studentům a mladým lidem pobyt a práci v zahraničí usnadňuje program Work and Travel. 

  • USA, Kanada, Japonsko, Izrael, Chile, Jižní Korea, Taiwan a další vyžadují pracovní povolení.

  • Nový Zéland navíc požaduje, aby žadatelé o pracovní vízum měly již uzavřenou dohodu se zaměstnavatelem (pro mladé lidí je ideální working holiday vízum).

 

Mezi oblíbené brigády patří práce v pohostinství a hotelech nebo sběr ovoce a jiných plodin.  Hlavní výhodou těchto brigád je to, že nevyžadují žádné zvláštní dovednosti ani znalosti, pouze chuť pracovat. Lenoši ale nejsou tolerováni ani v zahraničí. Takže pokud si chcete spíše odpočinout, vyrazte na dovolenou.

zahraničí

Kolik si v zahraničí vyděláte?

Výši výdělku ovlivňuje celá řada faktorů jak místo brigády, délka pobytu a samozřejmě druh činnosti. Platí, že v zahraničí si studenti vydělají více. Vyšší však bývají také náklady na život a studenti si samozřejmě svůj pobyt v zahraničí chtějí zároveň užít, nejen odpracovat. Domů si tak často přivezou především nové zkušenosti a zážitky z cest.

Jako příklad můžeme uvést au pair, který si může přivydělat až 260 až 450 EUR měsíčně (Německo 260 EUR, Itálie a Finsko 280 EUR, Holandsko 300 EUR, Francie 320 EUR a Belgie až 450 EUR).

Jak vybrat cestovní pojištění?

Ať už cestujete do zahraničí za zábavou, odpočinkem, sportem či prací, zapomínat byste neměli na odpovídající cestovní pojištění. Brigáda není totéž co zaměstnání, takže student stále zůstává účastníkem českého zdravotního pojištění. Připlatit by si však měl za komerční cestovní pojištění. 

Spoléhat se na evropský průkaz pojištěnce (EHIC) není rozumné, protože v cizině není lékařská péče zdaleka tak výhodná jako u nás. Především jej však lze použít pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních, v soukromých tento průkaz neplatí vůbec.  Proplaceny jsou pouze některé zákroky, přičemž pojišťovna neplatí spoluúčasti, doplatky na léky apod.. 

Komerční cestovní pojištění není drahé a kryje léčebné náklady související s léčbou nečekané nemoci či úrazu vzniklého v zahraničí. Běžné cestovní pojištění se například vztahuje na ošetření bolesti zubů, zlomenin končetin, nebo i úrazy hlavy a zad, a to až do výše sjednaného  pojistného  limitu. Pozor je však třeba si dávat na výluky z pojištění, jejichž seznam najdete v pojistných podmínkách (např. úraz vzniklý v důsledku požití alkoholu, drog či jiných omamných látek apod.).

Velmi často pojišťovny nabízí speciální balíčky obsahující cestovní pojištění pro studenty jedoucí na delší pobyt do zahraničí za prací či brigádou. Cestovní pojištění pro studenty nabízí zejména celoroční variant s neomezeným počtem cest do zahraničí za výhodnější “studentské” ceny.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

  • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
    05. října 2023|ePojisteni
    Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

    Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

  • levna-dovolena-more
    05. října 2023|ePojisteni
    Je libo cestovní pojištění zdarma?

    Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

  • cyklistka
    15. září 2022|Monika Šaríková
    Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

    Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

  • veci-na-dovolenou
    10. srpna 2022|Jana Březinová
    Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

    Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

  • rodina-na-ture-na-slovensku
    30. května 2022|Veronika Čermáková
    3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

    Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.