cestovni-pojisteni-letni-brigada

Letní brigáda v zahraničí: Kam se vydat a co sjednat?

9. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Během letních prázdnin současní studenti vysokých škol využít celou řadu možností. Možností, o jakých se předchozím generacím ani nesnilo. Mohou si jen tak užívat volno nebo vyrazit za prací do zahraničí, poznat svět, zažít dobrodružství, přiučit se něčemu novému a vydělat si peníze.

Jak si najít brigádu v zahraničí?

Práce v zahraniční přes léto je vhodná pro studenty starší 18 let. Práci si mohou vyhledat sami na vlastní pěst, ale jistější a bezpečnější je využít speciální agentury zabývající se zprostředkováním práce či brigády v zahraničí. To platí hlavně pro studenty, kteří s prací v zahraniční neměli dosud žádné zkušenosti.

Pozorně vybírejte i agenturu, která vám brigádu zprostředkuje. Každý  zprostředkovatel  práce v zahraničí by měl mít povolení udělené Ministerstvem práce a sociálních věcí.  Pokud agentura toto povolení nemá nebo jej nechce ukázat, je lepší hledat dál. To samé platí pro agentury, které po zájemcích o brigádu požadují peníze za zprostředkování brigády. Zprostředkovatelské agentury jsou totiž výhradně placené zaměstnavatelem, a tudíž by jednaly v rozporu se zákonem.

5 rad, jak si najít brigádu v zahraničí:

  1. Letní brigádu v zahraničí si hledejte s dostatečným předstihem.

  2. Zprostředkovatelskou agenturu si vždy prověřte.

  3. Před podpisem pracovní smlouvy si důkladně přečtěte pracovní a další podmínky.

  4. Před odjezdem se ujistěte, že máte všechny potřebné doklady a povolení (víza, potvrzení o očkování, pracovní povolení apod.).

  5. Nezapomeňte si přibalit peníze alespoň do první výplaty, abyste měli z čeho žít, než obdržíte první výplatu.

ovoce

Tipy na sezónní práce v zahraničí

Největší zájem o sezónní práce v zahraničí je během letních prázdnin. Pro podobné letní brigády v zahraničí jsou oblíbené země Evropské unie, kde není nutné žádné speciální pracovní povolení díky volnému pohybu pracovníků. 

S potřebnou dokumentací studentům naštěstí pomůže zprostředkovatelská agentura.  Studenti cestující na vlastní pěst by se měli předem ujistit, co vše budou ve vybrané zemi potřebovat (vízum, pracovní povolení, očkování). Studentům a mladým lidem pobyt a práci v zahraničí usnadňuje program Work and Travel. 

  • USA, Kanada, Japonsko, Izrael, Chile, Jižní Korea, Taiwan a další vyžadují pracovní povolení.

  • Nový Zéland navíc požaduje, aby žadatelé o pracovní vízum měly již uzavřenou dohodu se zaměstnavatelem (pro mladé lidí je ideální working holiday vízum).

 

Mezi oblíbené brigády patří práce v pohostinství a hotelech nebo sběr ovoce a jiných plodin.  Hlavní výhodou těchto brigád je to, že nevyžadují žádné zvláštní dovednosti ani znalosti, pouze chuť pracovat. Lenoši ale nejsou tolerováni ani v zahraničí. Takže pokud si chcete spíše odpočinout, vyrazte na dovolenou.

zahraničí

Kolik si v zahraničí vyděláte?

Výši výdělku ovlivňuje celá řada faktorů jak místo brigády, délka pobytu a samozřejmě druh činnosti. Platí, že v zahraničí si studenti vydělají více. Vyšší však bývají také náklady na život a studenti si samozřejmě svůj pobyt v zahraničí chtějí zároveň užít, nejen odpracovat. Domů si tak často přivezou především nové zkušenosti a zážitky z cest.

Jako příklad můžeme uvést au pair, který si může přivydělat až 260 až 450 EUR měsíčně (Německo 260 EUR, Itálie a Finsko 280 EUR, Holandsko 300 EUR, Francie 320 EUR a Belgie až 450 EUR).

Jak vybrat cestovní pojištění?

Ať už cestujete do zahraničí za zábavou, odpočinkem, sportem či prací, zapomínat byste neměli na odpovídající cestovní pojištění. Brigáda není totéž co zaměstnání, takže student stále zůstává účastníkem českého zdravotního pojištění. Připlatit by si však měl za komerční cestovní pojištění. 

Spoléhat se na evropský průkaz pojištěnce (EHIC) není rozumné, protože v cizině není lékařská péče zdaleka tak výhodná jako u nás. Především jej však lze použít pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních, v soukromých tento průkaz neplatí vůbec.  Proplaceny jsou pouze některé zákroky, přičemž pojišťovna neplatí spoluúčasti, doplatky na léky apod.. 

Komerční cestovní pojištění není drahé a kryje léčebné náklady související s léčbou nečekané nemoci či úrazu vzniklého v zahraničí. Běžné cestovní pojištění se například vztahuje na ošetření bolesti zubů, zlomenin končetin, nebo i úrazy hlavy a zad, a to až do výše sjednaného  pojistného  limitu. Pozor je však třeba si dávat na výluky z pojištění, jejichž seznam najdete v pojistných podmínkách (např. úraz vzniklý v důsledku požití alkoholu, drog či jiných omamných látek apod.).

Velmi často pojišťovny nabízí speciální balíčky obsahující cestovní pojištění pro studenty jedoucí na delší pobyt do zahraničí za prací či brigádou. Cestovní pojištění pro studenty nabízí zejména celoroční variant s neomezeným počtem cest do zahraničí za výhodnější “studentské” ceny.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Děti skáčou do jezera
    30. června 2025|Jana Březinová
    Pojištění dětí na letní tábory: Jak na pojistku proti úrazu, krádeži i zrušení pobytu

    Letní tábory jsou pro děti zážitkem, ale pro rodiče představují spíš stres a nejistotu. Co když dítě těsně před odjezdem onemocní? Co když si zlomí nohu hned první den? A kryje tábor vůbec nějaké pojištění?Letní tábory jsou pro děti zážitkem, ale pro rodiče představují spíš stres a nejistotu. Co když dítě těsně před odjezdem onemocní? Co když si zlomí nohu hned první den? A kryje tábor vůbec nějaké pojištění?

  • otevrena-hala-nadrazi
    24. června 2025|Jana Březinová
    Pojištění zavazadel na cestu letadlem: Vyplatí se vůbec?

    Na letištích po celém světě se ztratí nebo poškodí přes 5 milionů zavazadel ročně. Přesto většina lidí netuší, jak funguje kompenzace aerolinek, ani pojištění zavazadel. Pokud nechcete, aby se vysněná dovolená proměnila v noční můru, čtěte, jak správně postupovat a na co si dát pozor.

  • skupinka žáků
    16. června 2025|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro školy: Za děti nesou odpovědnost učitelé

    Školní výuku občas zpestří zajímavá exkurze, výlet, lyžařský výcvik nebo jiné aktivity mimo budovu školy. Vybočení ze školního stereotypu ale mohou zkomplikovat nemoci, úrazy či poškození cizího majetku. Kdo odpovídá za žáky na výletě nebo úraz ve škole a jak funguje cestovní pojištění pro skupiny?

  • 15. května 2025|Jana Březinová
    8 nejlépe hodnocených kempů v ČR aneb Kam vyrazit na dovolenou pod stan

    Máme pro vás přehled nejlepších kempů v ČR – od pohodových areálů u vody, přes kempy s animačním programem, až po stylové srubové vesničky. Ať už plánujete dovolenou s rodinou, partou přátel nebo se psem, získáte tu inspiraci, kam pod stan.

  • muž v obleku na letišti
    24. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění na cesty do zahraničí: Co musí obsahovat

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • angola-politicka-mapa
    17. dubna 2025|ePojisteni
    Rizikové země pro cestování – kde zjistit aktuální informace

    Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace. Kdy je dobré se doporučeními ministerstva řídit a kdy můžete cestu tzv. risknout?

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?