Letní brigáda v zahraničí: Kam se vydat a co sjednat?

Letní brigáda v zahraničí: Kam se vydat a co sjednat?

brigáda

Během letních prázdnin současní studenti vysokých škol využít celou řadu možností. Možností, o jakých se předchozím generacím ani nesnilo. Mohou si jen tak užívat volno nebo vyrazit za prací do zahraničí, poznat svět, zažít dobrodružství, přiučit se něčemu novému a vydělat si peníze.

Jak si najít brigádu v zahraničí?

Práce v zahraniční přes léto je vhodná pro studenty starší 18 let. Práci si mohou vyhledat sami na vlastní pěst, ale jistější a bezpečnější je využít speciální agentury zabývající se zprostředkováním práce či brigády v zahraničí. To platí hlavně pro studenty, kteří s prací v zahraniční neměli dosud žádné zkušenosti.

Pozorně vybírejte i agenturu, která vám brigádu zprostředkuje. Každý zprostředkovatel práce v zahraničí by měl mít povolení udělené Ministerstvem práce a sociálních věcí. Pokud agentura toto povolení nemá nebo jej nechce ukázat, je lepší hledat dál. To samé platí pro agentury, které po zájemcích o brigádu požadují peníze za zprostředkování brigády. Zprostředkovatelské agentury jsou totiž výhradně placené zaměstnavatelem, a tudíž by jednaly v rozporu se zákonem.

5 rad, jak si najít brigádu v zahraničí:

  1. Letní brigádu v zahraničí si hledejte s dostatečným předstihem.

  2. Zprostředkovatelskou agenturu si vždy prověřte.

  3. Před podpisem pracovní smlouvy si důkladně přečtěte pracovní a další podmínky.

  4. Před odjezdem se ujistěte, že máte všechny potřebné doklady a povolení (víza, potvrzení o očkování, pracovní povolení apod.).

  5. Nezapomeňte si přibalit peníze alespoň do první výplaty, abyste měli z čeho žít, než obdržíte první výplatu.

ovoce

Tipy na sezónní práce v zahraničí

Největší zájem o sezónní práce v zahraničí je během letních prázdnin. Pro podobné letní brigády v zahraničí jsou oblíbené země Evropské unie, kde není nutné žádné speciální pracovní povolení díky volnému pohybu pracovníků. 

S potřebnou dokumentací studentům naštěstí pomůže zprostředkovatelská agentura. Studenti cestující na vlastní pěst by se měli předem ujistit, co vše budou ve vybrané zemi potřebovat (vízum, pracovní povolení, očkování). Studentům a mladým lidem pobyt a práci v zahraničí usnadňuje program Work and Travel. 

  • USA, Kanada, Japonsko, Izrael, Chile, Jižní Korea, Taiwan a další vyžadují pracovní povolení.

  • Nový Zéland navíc požaduje, aby žadatelé o pracovní vízum měly již uzavřenou dohodu se zaměstnavatelem (pro mladé lidí je ideální working holiday vízum).

 

Mezi oblíbené brigády patří práce v pohostinství a hotelech nebo sběr ovoce a jiných plodin. Hlavní výhodou těchto brigád je to, že nevyžadují žádné zvláštní dovednosti ani znalosti, pouze chuť pracovat. Lenoši ale nejsou tolerováni ani v zahraničí. Takže pokud si chcete spíše odpočinout, vyrazte na dovolenou.

zahraničí

Kolik si v zahraničí vyděláte?

Výši výdělku ovlivňuje celá řada faktorů jak místo brigády, délka pobytu a samozřejmě druh činnosti. Platí, že v zahraničí si studenti vydělají více. Vyšší však bývají také náklady na život a studenti si samozřejmě svůj pobyt v zahraničí chtějí zároveň užít, nejen odpracovat. Domů si tak často přivezou především nové zkušenosti a zážitky z cest.

Jako příklad můžeme uvést au pair, který si může přivydělat až 260 až 450 EUR měsíčně (Německo 260 EUR, Itálie a Finsko 280 EUR, Holandsko 300 EUR, Francie 320 EUR a Belgie až 450 EUR).

Jak vybrat cestovní pojištění?

Ať už cestujete do zahraničí za zábavou, odpočinkem, sportem či prací, zapomínat byste neměli na odpovídající cestovní pojištění. Brigáda není totéž co zaměstnání, takže student stále zůstává účastníkem českého zdravotního pojištění. Připlatit by si však měl za komerční cestovní pojištění. 

Spoléhat se na evropský průkaz pojištěnce (EHIC) není rozumné, protože v cizině není lékařská péče zdaleka tak výhodná jako u nás. Především jej však lze použít pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních, v soukromých tento průkaz neplatí vůbec. Proplaceny jsou pouze některé zákroky, přičemž pojišťovna neplatí spoluúčasti, doplatky na léky apod.. 

Komerční cestovní pojištění není drahé a kryje léčebné náklady související s léčbou nečekané nemoci či úrazu vzniklého v zahraničí. Běžné cestovní pojištění se například vztahuje na ošetření bolesti zubů, zlomenin končetin, nebo i úrazy hlavy a zad, a to až do výše sjednaného pojistného limitu. Pozor je však třeba si dávat na výluky z pojištění, jejichž seznam najdete v pojistných podmínkách (např. úraz vzniklý v důsledku požití alkoholu, drog či jiných omamných látek apod.).

Velmi často pojišťovny nabízí speciální balíčky obsahující cestovní pojištění pro studenty jedoucí na delší pobyt do zahraničí za prací či brigádou. Cestovní pojištění pro studenty nabízí zejména celoroční variant s neomezeným počtem cest do zahraničí za výhodnější “studentské” ceny.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Sdílet na Facebooku

Archiv