Koronavirus: Informace k cestování do zahraničí a rady pro cestovatele

Z důvodu nové varianty onemocnění COVID-19 omikron, jež se poprvé objevila na konci listopadu v Jihoafrické republice, a velice rychle se rozšířila do celého světa, zpřísňuje řada zemí podmínky cestování. Na co si dát pozor v rámci cestování do zahraničí?
Stále probíhající pandemie COVIDu i nadále komplikuje cestování do zahraničí. Kvůli obavám z nové varianty omikron mnoho států zpřísňuje podmínky cestování. Doklad o očkování, který po několik měsíců umožňoval plně očkovaným osobám překročit hranice všech států v Evropské unii bez dalšího testování či karantény, už při vstupu na území některých zemí nestačí. Přestože vedení Evropská unie nabádá své členy, aby sladily svá vnitrostátní omezení, některé státy se v obavách z nové varianty omikron začínají vracet k nejednotným a přísnějším pravidlům při vstupu na jejich území. Nepříznivá situace koronavirusu tak zpřísnila cestování do Itálie, Irska, Portugalska či Řecka.
Aktualizace platnosti digitálního certifikátu EU COVID neboli COVID Pasu
I nadále vám cestování do většiny členských státu EU a dalších 18 zemí může usnadnit digitální certifikát EU COVID. COVID Pas je prokazuje to, že je daný občan EU:
- očkován vakcínou schválenou od EU (počínaje 1. 2. 2022 bude doba uznávání digitálního certifikátu EU COVID zkrácena na 9 měsíců (270 dnů), počínaje dnem podání poslední dávky očkování,
- má negativní výsledek PCR/antigen testu na COVID-19,
- prodělal COVID-19.
Návrat ze zahraničí
Ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy v dané zemi. Tyto země se rozdělují do čtyř skupin zemí s nízkým, středním, vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy. Od toho se pak odvíjí podmínky, které je nutné splnit před návratem ze zahraničí. Za jakých podmínek se z jednotlivých států lze vracet, naleznete na seznamu zemí podle míry rizika nákazy.
Země nebo teritoria s velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 (platné k 27. 12. 2021)
- Andorrské knížectví
- Belgické království
- Dánské království
- Estonská republika
- Francouzská republika
- Chorvatská republika
- Irská republika
- Islandská republika
- Kyperská republika
- Lichtenštejnské knížectví
- Litevská republika
- Lotyšská republika
- Lucemburské velkovévodství
- Maďarská republika
- Monacké knížectví
- Nizozemské království
- Norské království
- Polská republika
- Portugalská republika (vč. Madeiry)
- Rakouská republika
- Republika San Marino
- Řecká republika
- Slovenská republika
- Slovinská republika
- Spolková republika Německo
- Španělské království (vč. Baleárských ostrovů a Kanárských ostrovů)
- Švýcarská konfederace
Cestovní pas, očkovací průkaz a cestovní pojištění
Ať chceme nebo ne, vypadá to, že koronavirus nám bude ještě nějakou dobu komplikovat cestování do zahraničí. Proto je stále potřeba před každou cestou sledovat všechna omezení a opatření, která pro danou cílovou destinaci platí. Aktuální podmínky vstupu do jednotlivých zemí v době koronavirusu zveřejňuje na svých stránkách Ministerstvo zahraničí České republiky. Vyrážíte-li do zahraničí, nezapomeňte si kromě platného cestovního pasu a dokladu o očkování sjednat vhodné cestovní pojištění, které by mělo zahrnovat i léčebné výlohy při nakažení nemocí COVID-19 v dané zemi. Jinak by se vám vámi vysněná dovolená mohla pěkně prodražit.
Odkazy na důležité weby, které vám mohou přijít vhod
- Web Ministerstva zdravotnictví
- Web Státního zdravotního ústavu
- Webová stránka Státního zdravotního ústavu s doporučeními pro občany
- Web Ministerstva zahraničních věcí
- Web Světové zdravotnické organizace WHO
Rady pro cestovatele
- Vyhýbejte se těm, kteří už na první pohled vypadají nemocně. Minimální odstup od nakažené osoby se doporučuje 2 metry.
- Před manipulací a konzumací jídla si pravidelně myjte ruce, dbejte přitom na správnou techniku mytí rukou. Procedura mytí rukou by měla trvat 40−60 vteřin.
- Pokud nemáte po ruce vodu, použijte bezoplachové dezinfekční gely.
- Buďte ohleduplní k ostatním. Při kašlání nebo kýchání používejte jednorázové kapesníky a ihned po použití je vyhoďte. Popřípadě si při kýchání zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál) a používat ústenku tak, aby omezili možnost přenosu nákazy na okolí.
- Pokud je to možné, nezdržujte se v místech s větší koncentrací lidí.
- Při cestování pravidelně dezinfikujte povrchy, které mohou být zdrojem mnoha bakterií a virů (podnosový stůl na palubě letadla, obrazovku, ale i mobilní telefon).
- Dle požadavků dané země/dopravní společnosti používejte při cestování zdravotnické obličejové masky či respirátory třídy FFP3.
- Posilujte imunitní systém.