epojisteni logo

Pandemie koronaviru na dlouhou dobu doslova zastavila cestování do zahraničí. Ve snaze zjednodušit cestování a sjednotit podmínky vstupu v zemích Evropské unie byl od 1. 7. 2021 zaveden v praxi evropský covidpass, který svým držitelům zásadně usnadňuje cestování. Jak jej získat a na co si dát pozor?

Cestování s očkováním proti coviduCestování s očkováním proti covidu

Nenechte se zmást názvem “pas”. Covid pass neboli digitální certifikát EU COVID (jedná se o jeden a ten stejný dokument) není cestovním dokladem, nýbrž důkazem o očkování, testování či uzdravení se v souvislosti s onemocněním COVID-19. Jedná se o digitální certifikát s QR kódem, který je dokladem o tom, že daná osoba:

  • byla očkována proti koronaviru vakcínou schválenou od EU (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson),

  •  obdržela negativní výsledek PCR/antigen testu na COVID-19, anebo

  •  prodělala nemoc COVID-19 v posledních 6 měsících (platí maximálně 180 dní od pozitivního PCR testu).


covid-pas

Jak funguje covid pass?Jak funguje covid pass?

Abyste získali Covid pass neboli digitální certifikát EU COVID, je nutné splnit jednu z výše uvedených podmínek. Certifikáty jsou dostupné zdarma ke stažení na portálu ocko.uzis.cz nebo v mobilní aplikaci Tečka, kterou pro tyto účely vyvinulo Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Tečka není čTečkaTečka není čTečka

Aplikace Tečka slouží jako oficiální potvrzení o bezinfekčnosti. Nahrát do ní můžete očkovací certifikát, potvrzení o negativním testu či potvrzení o prodělané nemoci, které platí maximálně 180 dní od pozitivního testování. Tedy dokumenty, které byste jinak museli mít u sebe v tištěné formě. Výhodou je, že máte potvrzení neustále u sebe a nemusíte myslet na papírový certifikát. Pokud však cestujete do zahraničí, určitě si stažený certifikát i vytiskněte. Je možné, že Aplikace Tečka nebude v zahraničí stačit, navíc na letišti nebo jinde v zahraničí po vás mohou vyžadovat COVIDový certifikát v angličtině a v papírové podobě. K okamžitému ověřování platnosti Digitálních COVID certifikátů na území České republiky slouží druhá aplikace s názvem čTečka. Tou jsou vybaveny kontrolní orgány, ale i obsluha na místech, kde jsou certifikáty vyžadovány (kina, koncerty, restaurace).

vakcina

Cestování v době coviduCestování v době covidu

Digitální certifikát EU COVID neboli očkovací průkaz covid je akceptován ve všech členských státech EU a dalších 18 zemích, které nejsou členy EU. Ale pozor EU COVID pas je jen jakýsi standard a každá země si i nadále určuje své vlastní vstupní požadavky a pravidla, která nejsou na úrovni EU standardizovány. Je tedy na každé zemi, zdali uznává jen PCR, nebo i antigenní test a jak starý. Vzhledem k tomu, že digitální certifikát EU COVID obsahuje všechny náležitosti, které jednotlivé země požadují (údaje o provedení testu, očkování nebo prodělání nemoci a informace o tom, kdo potvrzení vydal), lze jej využít i při cestování do dalších zemí světa, které umožňují vstup turistům.

Na co si dát pozorNa co si dát pozor

Vzhledem ke stále se měnící situaci se vždy před cestou informujte o omezeních a opatřeních  v oblasti veřejného zdrav í,která platí v cílové destinaci. Aktuální podmínky vstupu do jednotlivých zemí naleznete na stránkách  Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Kromě dokladu o očkování si před každou cestou do zahraničí nezapomeňte vyřídit i kvalitní cestovní pojištění, které kryje i léčebné výlohy při nakažení nemocí COVID-19 v dané zemi. Pandemie koronaviru zatím zdaleka neskončila, a tak se i v relativně bezpečné zemi můžete snadno nakazit. V krajním případě vás nechtěně prodloužená dovolená může vyjít i na desítky tisíc korun. Nejen kvůli léčebným výlohám, ale i ubytování ve speciálních COVID hotelech, kde vás jedna noc může vyjít i na 100 EUR. Navíc ani cestování s očkováním na COVID-19 vám nezaručuje 100 % ochranu před nákazou jinými nemocemi či mutacemi.