Koronavirus: cestovní pojištění

Koronavirus: cestovní pojištění

Koronavirus, informace k cestování

Připravili jsme pro vás informace ohledně cestovního pojištění v souvislosti s šířením nákazy koronavirem označovaným jako SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19.

AKTUÁLNĚ: Dne 13.3. 2020 byl vzhledem k rozšíření koronaviru (COVID-19) ve světě a České republice a zavření státních hranic ČR ukončen prodej cestovního pojištění do zahraníčí a to do odvolání.

Zaplatí pojišťovna výlohy v případě onemocnění koronavirem?

Pojišťovny, které budou hradit náklady na léčení způsobené koronavirem i v případě, že jejich klienti vycestují do oblasti, kde již nákaza byla potvrzena jsou pojišťovny AXA Assistance a Union.

porovnání cestovního pojištění

,,Vzhledem k mimořádné situaci vyvolané koronavirem bychom vás chtěli informovat, že cestovní pojištění kryje náklady na léčení, případně repatriaci zpět do ČR, způsobené koronavirem, a to i v případě, že klienti do dané oblasti vycestovali poté, kdy Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nebo Světová zdravotnická organizace nebo obdobná instituce nedoporučila do dané oblasti cestovat” uvedla v prohlášení pojišťovna AXA Assistence.

Ostatní pojišťovny nabízející cestovní pojištění budou krýt náklady na léčebné výlohy spojené s Koronavirem, pokud cílová destinace nebyla v době odjezdu vyhlášena jako riziková. Seznam rizikových zemí je uveden na webových stránkách českého Ministerstva zahraničních věcí. Popřípadě tyto informace můžete nalézt také na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO).

Svou dovolenou tak nemusíte rušit, pokud plánujete navštívit oblast, která není riziková pro případnou nákazu koronavirem. V případě, že již máte zakoupený pobyt do rizikové oblasti, doporučejeme tak tuto cestu zrušit. V otázce storno poplatků za služby cestovních kanceláří je možné postupovat dle informací Ministerstva pro místní rozvoj.

koronavirus

Informace pro cestovatele v souvislosti s šířením nového koronaviru naleznete v článku: Koronavirus: Informace k cestování do zahraničí a rady pro cestovatele.Připravili jsme pro také sekci Často kladené dotazy - Koronavirus.

Jak je to v případě karantény?

V případech, kdy státy či místní úřady vyhlásí karanténní oblast, musíte ji i jako cizinec a turista plně respektovat. Na nucenou karanténu pohlíží cestovní pojištění stejně jako na pobyt v nemocnici. V případech, že klient pojišťovny, který má sjednané pojištění obsahující náhradu za nevyužitou dovolenou, mohou za dobu v karanténě požadovat kompenzaci maximálně 20 000 Kč podle typu produktu.

Pokud se doba karantény prodlouží na dobu delší než je zaplacený pobyt, je povinna první tři dny hradit náklady cestovní kancelář. „Podle zákona jsou v případě neplánovaného prodloužení dovolené ze zásahu vyšší moci – a za takový zásah je považována i nařízená karanténa – cestovní kanceláře povinny hradit lidem náklady spojené s pobytem první tři dny. Dál už to je individuální, podle toho, jaké mají lidé cestovní pojištění a podobně,“ říká Lucie Marie Kühnová, tajemnice tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Všeobecně se má za to, že náklady na karanténu by měly hradit orgány, které karanténu nařídili. Ubytování a strava by vás tak nic neměly stát. Jedná se však pouze o spekulace a praxe může být jiná. „Domníváme se, že to tak bude, ale situace je to pro všechny nová – pro hotely, pojišťovny i cestovní kanceláře,“ uvádí tiskový mluvčí cestovní skupiny Fischer Jan Bezděk.

Odkazy na důležité weby:

Web Ministerstva zdravotnictví: https://www.mzcr.cz/

 Web Ministerstva zahraničních věcí: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/index.html

Seznam zastupitelských úřadů v zahraničí: https://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/adresar_diplomatickych_misi/ceske_urady_v_zahranici/index.html

Stránka Ministerstva pro místní rozvoj týkající se případného rušení zájezdů do rizikových lokalit: https://www.mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/od-zajezdu-do-oblasti,-kde-se-objevil-koronavirus

 

Další informace o vývoji situace šíření koronaviru naleznete na webových stránkách:

Světové zdravotnické organizace (WHO) www.who.int a https://www.who.int/westernpacific/emergencies/novel-coronavirus

Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC): www.ecdc.europa.eu a www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 5

Sdílet na Facebooku

Archiv