Kam v zimě za teplem? Tipy na bezpečné země v době koronaviru

Kam v zimě za teplem? Tipy na bezpečné země v době koronaviru

Dovolená v teple - covid

Letošní rok cestování nepřeje. Může za to koronavirus, kvůli kterému se mnozí lidé bojí opustit svou zemi. Cestovat však zakázáno není. Pokud dodržíte bezpečnostní zásady a nařízení, můžete si i letos užít pěknou dovolenou v teple.

Rádi byste na pár dní rádi vyrazili někam do teplých krajin a užili si příjemné sluneční paprsky? I když je letošní rok ovlivněný šířením viru Covid-19, neznamená to, že musíte sedět doma. Počítejte však s náročnější přípravou a plánováním dovolené. Aby vše proběhlo v pořádku, měli byste si předem zjistit a ověřit celou řadu informací.

porovnání cestovního pojištění

Proč je cestování v zimě skvělý nápad?

Cestování v zimě skýtá celou řadu výhod. Zvlášť pokud toužíte po teple a slunci. Přeci jen si teplé a slunečné počasí, kdy u nás panuje chladné a sychravé počasí, vychutnáte mnohem více než během léta, kdy je parno téměř všude.

Navíc oproti sezóně bývají nižší ceny letenek i ubytování v různých lokalitách. Samozřejmě si nesmíte vybrat zrovna takovou destinaci, kde panuje hlavní sezóna právě během našich zimních měsíců. Existuje celá řada zemí, jejichž návštěva vás nezruinuje, a přitom nabízí úžasné podmínky pro letní dovolenou.

Jak bezpečně a ve zdraví cestovat v době koronavirové

Než utratíte pár tisíc korun za letenky do “ráje”, nejprve si ověřte aktuální situaci v souvislosti s covidem. Podívejte se na stránky českého Ministerstva zahraničních věcí (MZV), na nichž najdete nejnovější informace ke všem zemím.

Dozvíte se zejména, jaká situace panuje na místě, zda jsou turisté z cizích zemí (případně jakých) vůbec vítání a všechny další podmínky (např. negativní test na koronavirus, vyplnění vstupního či zdravotnického formuláře nebo čestné prohlášení o zdravotním stavu). Některé země nemusí vůbec turisty ze zahraničí přijímat. Vyplatí se také ověřit situaci z druhé strany a to na stránkách vybrané země. 

V mnoha případech raději počítejte s tím, že budete potřebovat negativní test na Covid-19, a to jak při příjezdu do vybrané cílové země, tak i při návratu do ČR. Na místo placeného testu si po návratu do ČR můžete zvolit variantu v podobě čtrnáctidenní karantény. 

Náš tip: Ve vlastním zájmu je doporučeno mít sjednané cestovní pojištění, které kryje léčbu koronaviru.

Bezpečně lze cestovat do více než 50 zemích 

Seznam dostupných destinací obsahuje více než 50 mimoevropských zemích. V těchto zemích nemusí být nařízená povinná karanténa po příletu či příjezdu, ale většina bude pravděpodobně požadovat negativní PCR test na koronavirus. 

Někde je nutné mít vlastní negativní test na Covid-19, jinde vám jej provedou zdarma až na místě. Někde dokonce nepožadují ani karanténu, ani negativní test. K běžným procedurám na letištích už několik měsíců patří měření tělesné teploty. Nezbytné je sebou mít roušku a doporučená je dezinfekce na ruce.

Níže jsme vybrali nejoblíbenější turistické země, kam se v zimě nejčastěji jezdí za teplem, včetně aktuálních podmínek cestování spojených s Covidem.

Azorské ostrovy

Do příručního zavazadlo si kromě obvyklých cestovatelských potřeb přibalte také negativní PCR test, který nesmí být starší 72 hodin před odletem. Na místě vás čeká ještě kontrolní test a to 5. den po příletu. Před odletem jste rovněž povinni vyplnit zdravotnicky formulář.

Bahamy

Také na Bahamách je požadován negativní PCR test ne starší 5 dní. Nezbytné je Helth Visa pojištění kryjící léčbu koronaviru. Po 5 dnech pobytu na ostrovech je nutné absolvovat nový rychlotest. 

Dominikánská republika 

Negativní test není požadován, ale může být proveden namátkově hned po příletu na letišti. Požadováno je vyplnění vstupního testu před odletem.

Kanárské ostrovy

Na Kanáry je povinný negativní PCR test ne starší 72 hodin a ještě před cestou musí turista vyplnit zdravotnický formulář.

Kuba

Pokud se rozhodnete pro Kubu, budete podrobeni testu na Covid hned po příletu na letišti a to zdarma. Vlastní test není požadován. Pohybovat se však budete moci jen ve vybraných letoviscích určených pro turisty, což znamená, že musíte mít předem rezervované ubytování.

Maledivy

Nutný je negativní test na koronavirus, který nesmí být starší 96 hodin. Před cestou musíte vyplnit zdravotnický formulář. Otevřeny jsou však pouze některé turistické resorty, podobně jako na Kubě.

Maroko

Sebou je nutné mít negativní PCR test ne starší 72 hodin a potvrzení o rezervaci ubytování v některém z hotelu.

Mexiko

Na cestu do Mexika nebudete negativní test potřebovat. Musíte však před odletem vyplnit vstupní formulář a mít dopředu rezervované ubytování na celou dobu pobytu.

Dovolená v Tunisku - covid
Tanzanie

Pokud vás láká exotická Tanzanie, můžete se bez obav vypravit na dobrodružnou cestu. Splňovat musíte pouze běžné podmínky pro vstup jako kdykoliv jindy. 

Tunisko

Při návštěvě Tuniska je nutné vyplnit zdravotnický formulář před cestou a nechat si udělat negativní PCR test, který nesmí být starší 72 hodin. Cestovatelé jsou také povinni si do svých mobilních telefonu nainstalovat trasovací aplikaci provozovanou tuniskou vládou. Od 16. listopadu je nařízená čtrnáctidenní karanténa po vstupu, kterou lze po sedmi dnech ukončit v případě absolvování nového testu s negativními výsledky.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv