Jak, za kolik a kde vyměnit řidičák?

Jak, za kolik a kde vyměnit řidičák?

výměna řidičského průkazu

Řidičský průkaz se vydává na dlouhých deset let. Není divu, že během této doby spousta lidí zapomene na jeho výměnu. Nutnost výměny mnohdy zaregistrují až na poslední chvíli nebo dokonce se zpožděním. Zkontrolujte si tedy platnost svého řidičáku právě teď a my vám mezitím poradíme, kde si jej vyměníte a co vše k tomu budete potřebovat.

Kde vyměnit řidičský průkaz?

Od roku 2018 už není nutné jezdit na úřad, který odpovídá vaší adrese trvalého bydliště. Nezáleží tedy na tom, zda bydlíte na jednom konci země a trvalou adresu máte na druhém konci České republiky. Výměnu řidičského průkazu můžete totiž lze dle platného zákona provést na kterémkoliv pracovišti obecního úřad obce s rozšířenou působností (např. městský úřad, magistrát apod.).

K výměně řidičáku už není potřeba fotografie

Od stejné doby se také mění seznam potřebných dokumentů a dokladů, které je nutné mít k výměně řidičského průkazu sebou. Potřeba už není průkazová fotografii. Tu si totiž úředníci pořídí sami přímo na úřadě, kde k tomu mají odpovídající vybavení. Na místě si tak pořídí fotografii v podobě, jakou potřebují. 

Pokud jste navíc v nedávné době řešili jiný osobní doklad (např. občanský průkaz nebo cestovní pas) a na úřadu tak již mají vaši fotografii odpovídající vaší aktuální podobě, tak ji rovnou použijí a novou fotografii pořizovat nebudou.

S sebou je nutné mít tyto doklady:

  • Vyplněnou žádost o vydání řidičského průkazu - formulář žádosti je k dispozici na úřadu

  • Platný doklad totožnosti - občanský průkaz nebo cestovní pas

  • Stávající řidičský průkaz - řidičák, který má být vyměněný, a to i tehdy je-li už prošlý

Jak dlouho trvá výměna řidičáku a kolik to stojí?

Lhůty pro vydání řidičského průkazu existují dvě:

  • Vydání řidičského průkazu do 20 dní - standardně mají úřady na výměnu řidičského průkazu až 20 dní ode dne podání vyplněné žádosti. Jedná se o povinnou výměnu řidičského průkazu a za tu neplatíte žádný správní poplatek. Výměna řidičáku je tedy zdarma avšak za podmínky, že žádost o výměnu byla podána nejdříve 3 měsíce před koncem platnosti stávajícího řidičského průkazu.

  • Expresní vydání řidičského průkazu od 5 pracovních dní - v případě nutnosti lze řidičský průkaz vydat do 5 pracovních dní od dne podání žádosti. Rychlá výměna řidičského průkazu vyžaduje úhradu správního poplatku ve výši 700 Kč.

 

Dále existuje také tzv. nepovinná výměna řidičského průkazu. Ta nesouvisí s blížícím se koncem platnosti, ale například se změnou jména (resp. příjmení) či adresy na základě vlastní žádosti v důsledku stěhování nebo svatby, nebo ztrátou, krádeží či zničením řidičského průkazu. V takovém případě za výměnu řidičského průkazu zaplatíte správní poplatek ve výši 200 Kč.

Jak postupovat při výměně řidičského průkazu?

Platnost řidičského průkazu je 10 let, což je dlouhá doba. Spousta řidičů nemá ani tušení, kdy jim platnost jejich řidičáku končí. Někteří dokonce s prošlým řidičským průkazem jezdí týdny až měsíce, dokud je na to neupozorní úřady či hlídka. Jak taková výměna řidičáku probíhá, a co je k tomu třeba?

Číst článek >

Jaký hrozí postih řidiči za výměnu prošlého řidičáku?

Za samotný prošlý řidičský průkaz řidiči nehrozí žádný postih. Vždyť může jít o osobu, která neřídí, a tudíž se svým dokladem opravňujícím k řízení motorového vozidla vůbec nezabývá. Problém nastává tehdy, pokud je propadlá doba platnosti řidičského průkazu zjištěna při náhodné policejní prohlídce. Řidič se dopouští přestupku a hrozí mu finanční pokuta až 2 500 Kč.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Sdílet na Facebooku

Archiv