Jak si užít dovolenou v Jižní Americe?

Jak si užít dovolenou v Jižní Americe?

pov

Vysnili jste si pro letošní rok dovolenou v nespoutané Jižní Americe a hledáte užitečné informace? Pak jistě oceníte praktické rady, jak se na cestu co nejlépe připravit, a tipy na nejkrásnější místa..

Každá část světa má svá specifika. Rozhodnete-li se vyrazit poznávat krásy Jižní Ameriky, máte se na co těšit. Tento úžasný kontinent je známý pro své ohromné přírodní bohatství a krásy, historické památky, rušná města i pestrý kulturní život. S ohledem na náplň dovolené je však vhodné zjistit si, jak to v dané zemi chodí od počasí přes hledání vhodného ubytování až po tamnější dopravní prostředky.

Před cestou do Jižní Ameriky

Češi mají výhodu v tom, že do většiny zemí Jižní Ameriky až na dvě výjimky nepotřebují vízum. To znamená, že k plánování cesty stačí mít pouze platný cestovní pas a zakoupené letenky. Navštívit lze jednu, ale i více zemí dle chuti, nadšení, financí a časových možností.

Země Jižní Ameriky s vízovou povinností:

  • Guyana
  • Surinam

S dostatečným předstihem před odletem si zjistěte, jaká očkování jsou ve vybrané zemi v Jižní Americe povinná či dobrovolná. Určitě se vyplatí mít alespoň základní očkování proti tetanu, břišnímu tyfu a žloutence (hepatitidě).

Dále se připravte na to, že znalost anglického jazyka zde není žádnou velkou výhodou. V Jižní Americe není angličtina běžná, a tak se hodí alespoň základní znalost španělštiny, v případě Brazílie pak portugalštiny.

Cestovní pojištění (nejen) do Ameriky

Další důležitou věc je kvalitní cestovní pojištění. Cestovní pojištění vybírejte tak, aby pokrylo všechny plánované aktivity. Pozor si dávejte na dostatečně vysoké pojistné limity, a hodí se i praktická připojištění (pojištění zavazadel, úrazu, odpovědnosti a další).

Tipy na nejkrásnější a unikátní místa v Jižní Americe

Pokud už máte letenky, zjistěte si předem, na co se můžete v dané lokalitě těšit. Zvláště máte-li omezený čas, neplýtvejte časem a promyslete si plán cesty. Jižní Amerika toho nabízí opravdu hodně a vy si budete moci vybírat.

_

Rozsáhlá poušť hned u moře

Tak například na břehu moře v Peru a Chile se rozkládají rozsáhlé pouště vzniklé v důsledku Humboldtova proudu, který ochlazuje vzduch a přináší jen minimum vlhkosti. Na poušti Atacama dokonce nezapršelo už mnoho let.

Zcela jedinečným místem je Amazonský prales, kterému se právem přezdívá “klimatizace planety”. Sám o sobě je unikátní dvoubarevný soutok řek Amazonky a Rio Negro. Nádherný je trek vedoucí k prameni Amazonky ležící vysoko v horách.

Nejvyšší vodopád na světě

V národním parku Canaima ve Venezuele lze spatřit nejvyšší vodopád na světě Salto Angel obklopený úchvatnými stolovými horami a bujnou vegetací. Na hranicích Chile a Argentiny zase leží nejvyšší činná sopka Ojos del Salado sahající až do výšky 6 893 m.n.m. Na hranicích Peru a Bolívie se nachází nejvýše položené splavné jezero Titicaca.

Nejslavnější incké město v horách

Na jihozápadě Brazílie leží národní park Pantanal, cože je rozsáhlá močálovitá krajina, kde lze pozorovat divoce žijící aligátory, anakondy, kapybary a další úžasná a nebezpečná zvířata. Asi nejslavnějším místem Jižní Ameriky je incké městečko a jeho ruiny Machu Picchu v Peru. K Ekvádoru zase patří slavné sopečné souostroví Galapágy.

Nejúžasnější karneval na světě

Zapomínat bychom neměli také na jihoamerická města, jako je Rio de Janeiro, které proslavil největší, nejznámější a nejúžasnější karneval na světě či monumentální socha Ježíše. Největším městem Argentiny je Buenos Aires s jednou z nejširších ulic světa bulvárem Avenida 9 de Julio.

Nejlepší aktivity na dovolené v Jižní Americe

Podle výčtu unikátní míst v Jižní Americe je zcela jasné, že nejoblíbenější aktivitou zde je cestování a poznávání samo o sobě. Jezdí sem cestovatelé, kteří touží poznávat známá místa i zapadlé kouty, kde lze turisty vidět pouze výjimečně.

Jižní Amerika je zemí zaslíbenou pro milovníky dobrodružných, kratších i několikadenních dlouhých treků vedoucích po vysokých horách, nížinami i skrze bujný prales. I bez výbavy se zde “běžný” turista dostane do výšky přes 6 000 m.n.m.

Oproti asijským Himalájím mají jihoamerické hory navíc spoustu výhod a jednou z nich je minimum povinností a poplatků. Na druhou stranu ale nelze očekávat servis. Těšit se tak můžete na nespoutanou a divokou přírodou. Není divu, že se Jižní Amerika stala mekkou horolezců.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv