Jak si užít bezproblémový let

Jak si užít bezproblémový let

dovolenka

Jak si užít bezproblémový let

Datum odletu na vysněnou dovolenou se konečně přiblížil. Jste připraveni na každou situaci? Už jenom samotný let může totiž začátek dovolené hodně pokazit. Nejčastěji se jedná o zpožděný či dokonce zrušený let a zatoulané zavazadlo. Poradíme vám, jak se zachovat, a na co vše máte nárok.

Spousta cestujících vůbec netuší, že má nárok na finanční odškodnění, dojde-li ke zpoždění letu. Přitom nejde o malé částky a odškodné často uhradí další cestu. Málokdy si také umí představit, že se na palubu letadla vůbec nedostane, i když si řádně zakoupil letenku. Když už se konečně dostanete do cílové destinace, vaše zavazadlo zmizelo bůhvíkde. Neztrácejte naději ani dobrou náladu, vše se v dobré obrátí.

Spočítat
cestovní pojištění

Bez cestovního pojištění ani krok

Než vůbec vyrazíte na letiště, ujistěte se, že máte všechny potřebné doklady, dokumenty a v zavazadle vám nechybí nic podstatného (např. léky). Nezapomínejte na cestovní pojištění, které vám poskytne důležitou finanční oporu při nemoci či úrazu. Snadno si jej vyberete a zaplatíte online. Ujistěte se však, že odpovídá charakteru vaší cesty.

Vstup na palubu zakázán

Tuto situaci si těžko někdo dokáže představit. Koupíte si letenku, ale když dorazíte na letiště, dozvíte se, že je letadlo prostě plno a na vás nezbylo žádné místo. Děje se tak z prostého důvodu. Letecké společnosti totiž běžné nabídnou více letenek než se vejde lidí. Většinou se někteří cestující nedostaví a oni si tak chtějí zajistit maximální zisk.

Výjimečně dojde k situaci, že se dostaví všichni cestující a letět chtějí také všichni. Padne-li černý Petr zrovna nás, požadujte vrácení plné ceny za letenku, náhradní let nebo přesměrování letu. V případě přesměrování máte nárok na přiměřené občerstvení a v případě nutnosti i ubytování. V některých případech budete mít nárok na odškodnění za způsobené problémy. Nenajde-li se vhodný let, můžete například přijít o peníze za ubytování apod.

Máme zpoždění, nezastavujeme

Z různých důvodů může mít letadlo až několikahodinové zpoždění, nebo může být let úplně zrušen. Je to nepříjemné, ale stát se to prostě může. V takovém případě mají cestující nárok na odpovídající odškodné, které jim vynahradí zdlouhavé čekání na zpožděný či náhradní let. Nárok na odškodnění vzniká v případě zpoždění letu delšího než 3 hodiny.

Konečná výše odškodného se pak odvíjí podle letové délky. Čím déle letíte, tím větší odškodné získáte. U letů do 1 500 kilometrů je to 250 EUR, u letů od 1 500 do 3 500 kilometru jde o 400 EUR a u letů nad 3 500 kilometrů je to dokonce 600 EUR. To už je slušná částka, která vám zaplatí další dovolenou. Zpoždění letu se vlastně může docela vyplatit.

Měly byste však také vědět, že nárok na odškodné nevzniká, pokud zpoždění vzniklo v důsledku mimořádné situace, kterou letecká společnost nemohla nijak ovlivnit (např. špatné počasí, stávka na letišti, politická situace apod.).

Poškozené nebo žádné zavazadlo

Neobvyklé nejsou ani situace, kdy se kufr neznámo kde ztratí (mohli jej naložit do jiného letadla) nebo je poškozený. Ztrátu okamžitě nahlaste a žádejte proplacení nezbytných nákladů na oblečení, hygienické potřeby apod. Všechny účtenky si pečlivě uschovejte, abyste nákupy mohli doložit. V případě poškození vám letecká společnost uhradí vzniklé škody na zavazadle i jeho obsahu.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Cestovní pojištění, kratkodobe-pobyty

Archiv