Praktický návod, jak řešit prasklé čelní sklo

Praktický návod, jak řešit prasklé čelní sklo

Prasklé přední sklo

Rozbité čelní sklo patří k častým škodám na vozidle. Většinou ji způsobí odlétnutý kamínek nebo nepříznivé počasí. Jak takovou situaci řešit? Běžné povinné ručení ani havarijní pojištění často nebude stačit.

porovnání havarijního pojištění

Dle údajů České asociace pojišťoven prasklé čelní sklo tvoří téměř 25 % všech nahlášených pojistných událostí v oblasti pojištění motorových vozidel. Cena za opravu či výměnu čelního skla se průměrně pohybuje okolo 8 500 Kč. Ročně pojišťovny vyplatí cca 600 milionů Kč za opravy skel.

S prasklým čelním sklem se navíc nemůže jezdit, byť by se jednalo o drobné poškození. Poškození skla v tzv. stíratelné ploše je totiž považováno za vážnou závadu, která ohrožuje bezpečnost provozu. Řidičům za prasklé čelní sklo hrozí pokuta až 10 000 Kč a přidělení 5 trestných bodů. Policie vám dokonce může zabavit malý technický průkaz, pokud škoda na skle zabírá více než  50 % jeho plochy.

Na prasklé sklo obyčejné pojištění nestačí

V minulosti tento typ škod pojišťovny běžně hradily z povinného ručení. Pojišťovnám stačila fotografie či opsaná registrační značka auta, od něhož se kámen odrazil a způsobil poškození skla. Situace se ale změnila a skla si dnes musíte připojistit. Údajně proto, že na zbloudilé kamínky řidiči svalovali vinu i tehdy, když poškození čelního skla nebylo od kamínku.

Nepomůže ani havarijní pojištění

Jako vhodné řešení by vás mohlo napadnout havarijní pojištění. To má ale několik háčků. Tím nejzásadnějším je spoluúčast, která je často 5 000 až 10 000 Kč. Většinu z ceny opravy byste tak stejně platili z vlastní kapsy. Radost by vám určitě neudělalo ani zdražení pojištění, jehož cenu ovlivňují všechny škodní události. 

„Motorista může sklo řešit z havarijního pojištění, má-li ho sjednané a rozhodne-li se ho uplatnit. Zde však musí zvážit, zda se mu oprava tímto způsobem vyplatí vzhledem ke zvolené spoluúčasti a ztrátě bonusu,“ uvedla Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Nejlepším řešením je extra pojištění čelního skla

Poškození čelního skla od kamínku vás nemusí strašit. Existuje totiž speciální připojištění skel, které může krýt buď pouze přední sklo, nebo rovnou všechna skla. Rozdíl v ceně je minimální, a proto doporučujeme druhou variantu.

Prasklé čelní sklo

Kolik připojištění skel stojí?

Připojištění skel není drahá záležitost - obzvlášť při porovnání s průměrnou cenou výměny skel. Ceny připojištění začínají na 300 Kč za rok. Konečná cena se odvíjí od výše sjednaného limitu pojistného plnění a výši spoluúčasti, která se zpravidla pohybuje kolem 500 Kč.

Obrovskou výhodou připojištění skel je, že pojistné plnění nemá vliv na bezeškodní průběh. Pojistné události tedy neovlivňují cenu vašeho pojištění, protože poškození čelního skla od kamínku nemáte možnost ovlivnit. Pojištění skel se navíc vztahuje na škody způsobené také dalšími vlivy jako živelné události, vandalismus nebo havárie.

Na co dát při uzavírání pojištění pozor?

Při sjednávání pojistky věnujte pozornost typu pojistného limitu. Ten může označovat limit na jednotlivé pojistné události, nebo na celý pojistný rok. Co to znamená?

  • Limit stanovený na každou pojistnou událost znamená, že o výměnu skla z důvodu poškození můžete požádat i několikrát do roka.
  • Limit stanovený na celý pojistný rok představuje maximální částku, kterou za vás pojišťovna v daném roce zaplatí.
 

Jak postupovat, když na čelním skle objevíte prasklinu?

Vozidlo s poškozeným sklem odvezte rovnou do servisu, výměna předního skla se nesmí odkládat. Na pojišťovnu zpravidla nemusíte hlásit vůbec nic. Veškerou administrativu spojenou s vyřízením pojistné události servis vyřídí s pojišťovnou sám a většinou i bez příplatku.

Samotná výměna předního skla je otázkou několika minut, záleží na vytíženosti konkrétního servisu. S sebou mějte připravené řidičské oprávnění, zelenou kartu jako doklad o povinném ručení, velký technický průkaz a doklad o zaplacení pojištění skel.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 49

Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

/Stačí malý kamínek, troška smůly a prasklé čelní sklo je na světě. 💥 Jak situaci řešit a kdy škodu kryje pojistka/? 🚙/

Archiv