Co je tuzemské cestovní pojištění a jak funguje?

Co je tuzemské cestovní pojištění a jak funguje?

Tuzemské cestovní pojištění

Tuzemské cestovní pojištění nepatří mezi pojistné novinky, naopak existovalo dávno před koronavirem, kvůli kterému bylo značně omezeno cestování po světě. Spousta českých rodin dovolenou po dlouhých letech strávily doma v Česku. Ke slovu se tak dostalo i dosud opomíjené komerční pojištění cest v domácím prostředí.

Že jste o tuzemském cestovním pojištění letos slyšeli vůbec poprvé? Možná si říkáte, že se jedná o logický krok pojišťoven, jak alespoň zčásti nahradit pokles zisku kvůli výrazně nižší poptávce o klasické cestovní pojištění do zahraničí. 

To je samozřejmě pravda. Pravdou je však také to, že tuzemské cestovní pojištění mají ve své nabídce některé pojišťovny už hezkou řádku let. V letošním roce však na něj konečně přišla řada. V souvislosti s aktuálním děním na něj mnohem více upozorňují a zároveň jej vylepšují. 

porovnání cestovního pojištění

Standardní a tuzemské cestovní pojištění není to samé

K čemu vlastně takové komerční tuzemské cestovní pojištění slouží, když běžnou zdravotní péči máme hrazenou ze zákonného systému zdravotního pojištění? Ačkoliv se oba typy pojištění nazývají stejně cestovní pojištění, panuje mezi nimi poměrně zásadní rozdíl. 

  • Běžné cestovní pojištění je určeno pouze na cesty do zahraničí a jeho hlavním účelem je nahradit zákonné zdravotní pojištění platné v Česku. To znamená, že standardní cestovní pojištění kryje náklady vynaložené na léčbu nemoci či úrazu vzniklého v zahraničí. To, že si k základnímu balíčku lze sjednat další doplňková připojištění, už je čistě na dobrovolném rozhodnutí každého pojistníka.

  • Naproti tomu tuzemské cestovní pojištění náklady na léčbu krýt nemusí. Občan ČR má zdravotní péči hrazenou ze svého zdravotního pojištění. Úkolem tuzemského cestovního pojištění je tedy nabídnout něco navíc. Nejčastěji se jedná o úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti na cestách, havarijní pojištění vozidla či připojištění zavazadel a sportovního vybavení.

Jakou pojistnou ochranu tuzemské cestovní pojištění nabízí

Cestovní pojištění tuzemských cest lze považovat jako nástavbu zákonného zdravotního pojištění. Za pár korun získáte nadstandardní péči o vás, vaše blízké, ale i vaše auto či drahé sportovní vybavení. Tuzemské cestovní pojištění lze sjednat jak na konkrétní dobu (například jen po dobu dovolené), tak na celý rok. 

Co vše tuzemské cestovní pojištění může obsahovat

  • Úrazové pojištění 

Nejdůležitější položku představuje úrazové pojištění. Pojistné plnění zde představuje finanční odškodné za trvalé následky, invaliditu či úmrtí pojištěného. Součástí plnění může být i platba za každý den strávený v nemocnici či doma v rámci léčby.

  • Pojištění rizikových sportů

Pokud pojištěný s oblibou vyhledává adrenalinové a rizikové sporty, je kvalitní a hlavně odpovídající pojištění nezbytností.  

  • Pojištění odpovědnosti

Způsobíte-li majetkovou či nemajetkovou škodu někomu jinému, má zákonné právo po vás požadovat odškodné. Nechcete-li jej platit ze svého, je dobré mít sjednané pojištění odpovědnosti. Mezi časté odpovědnostní škody patří například následky srážky na kolech či lyžích.

  • Pojištění zavazadel a sportovního vybavení

Máte-li drahé sportovního vybavení, určitě nestojíte o to, aby vám jej někdo ukradl, nebo poničil. Krádeže kol, lyží a jiného vybavení bohužel nejsou ojedinělé a vyplatí se mít jej pojištěné. To platí i pro ostatní zavazadla, když se celá rodina vydává na výlet, prodloužený víkend či dovolenou.

  • Pojištění storna

Zájezd od cestovní kanceláře si lze koupit i v rámci ČR. Zpravidla se jedná pouze o zajištění ubytování. Může se stát, že dovolenou budete muset nečekaně z vážných důvodů zrušit. Pokud tomu tak je, díky pojištění storna nepřijdete o peníze, které jste již do rodinné dovolené vložili.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv