Uchovejte si své zážitky z cest. Pište si cestovní deník

Uchovejte si své zážitky z cest. Pište si cestovní deník

Uchovejte si své zážitky z cest. Pište si cestovní deník

Kolik zemí jste již během svého života navštívili? Poznávání cizích zemí je úchvatným koníčkem, který v každém cestovateli zanechá bezpočet vzpomínek. Ať chceme či ne, mnohé z nich upadnou v zapomnění. Existuje však způsob, který zážitky udrží stále čerstvé. Je jím obyčejný cestovní deník.

Vybavila se vám vzpomínka na oblíbenou frází sentimentálních dospívajících let “Můj milý deníčku? Zapomeňte na ni, cestovní deník může být i ryze “dospěláckou” záležitostí. A jelikož se jedná čistě o vaši osobní věc, nejsou důležité ani vaše spisovatelské schopnosti. Je přece pouze na vás, zda se svými sepsanými zážitky budete svěřovat dalším osobám.

Zapomeňte na počítač, kupte si klasické pero

Cestovní deník nemusí být dětinský ani trapný, přesto může obsahovat veškeré veselé, exotické, nebezpečné i nostalgické vzpomínky. Je pouze na vás, zda popíšete své cestovatelské zážitky na mnoha stranách či stručně v bodech. A stejně tak je pouze na vás, kolik slov, vět či stran věnujete tomu či jinému dni.

Samozřejmě si vše můžete sepisovat do notebooku, tabletu či chytrého telefonu. Fotografie nahrajete, vstupenky ofotíte, ale upřímně, není prostě papírová forma mnohem hezčí a zajímavější? Vyřádit se můžete nejen, co se týče obsahu, ale i obalu. Polepte jej, ohmatávejte jej a hlavně do něj pište. Za pár let budete na oním deníkem žasnout a budete překvapeni, jak je váš život pestrý a plný zážitků.

Jeden sešit na každou cestu

Pokud cestujete opravdu hodně, nemá smysl sebou tahat těžký velký deník. Raději si na každou cestu pořiďte jeden menší sešit. První stranu popište praktickými informacemi o každé lokalitě. Nejedná se o nic přeborného, ale za určitý čas si rádi přečtete o tom, čím jste jeli, jak dlouho, kde jste bydleli, čím jste platili, jaké ceny v dané zemi byly, apod.

Zapomeňte na školní léta a neoblíbené slohové práce. Pište tak, jak to vyhovuje vám. Pro psaní cestovního deníku neexistují žádné šablony ani pravidla. Nechcete-li psát dlouhé texty, vpisujte si krátké poznámky, postřehy, citáty či pouhé náhodné myšlenky. Poznámky si můžete rozepsat po návratu z dovolené, až budete sedět doma a v klidu.

Nemusí se přitom jednat o pouhý text. Fantazii se meze nekladou, a použít můžete fotografie, vstupenky, pohlednice, kousky map, suvenýry i sušené květiny. Sbírejte neobvyklé suvenýry, originální mušle, barevné kamínky, vše co vás zaujme něčím zvláštním. Nejen slova, ale i věci vám připomenou spousty nevšedních situací. To vše váš deník učiní mnohem zajímavějším i osobitějším.

Pokud cestujete ve skupině, zapojte i své spolucestovatele. Nechte je do deníku vepsat svou největší vzpomínku nebo si založte společný deník. Stejné či podobné vzpomínky popsané různými lidmi mohou ze vzpomínek na dovolenou učinit opravdu zajímavý zážitek sám o sobě.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 12
Sdílet na Facebooku

Archiv