AirBnB aneb sdílené bydlení: Na co si dát pozor na dovolené? - 2. díl

AirBnB aneb sdílené bydlení: Na co si dát pozor na dovolené? - 2. díl

žena z postele prohlíží nabídky na počítači

V minulém článku jsme si přiblížili, jak fungují krátkodobé pronájmy přes platformu AirBnB a na co si dát pozor, když ji budete chtít využít. Nyní si přiblížíme další faktory, které je dobré neopomenout.

Pozor na podmínky hostitele

Pozornost věnujte i podmínkám, kteří si jednotliví hostitelé kladou. Ty mohou být pochopitelně rozličné. Jeden hostitel tak může mít v podmínkách uvedeno, že nesmíte přijet s domácím mazlíčkem, jinému to může být jedno. Setkat se můžete i s požadavkem, abyste po určité hodině nedělali hluk, abyste v bytě nepořádali žádné večírky, abyste v bytě nekouřili apod.

 

Svůj čas příjezdu komunikujte dopředu

V hotelu je check-in většinou jasný. Bez ohledu na to, kdy přijedete, je možné se ubytovat většinou okolo druhé hodiny odpolední. A naopak check-out musíte většinou provést dopoledne.

U AirBnB ale toto platit nemusí. Naopak může být příjezd a odjezd z ubytování čistě v režii vás a pronajímatele. Je proto dobré si ještě před příjezdem domluvit podmínky. Hostitel může být běžně pracující osoba s pevně danou pracovní dobou, a pokud se dopředu nedomluvíte, možná nezjistíte, že vás ubytuje až po své pracovní době, tedy pozdě odpoledne. 

Nebo to naopak můžete využít ve svůj prospěch. Někteří hostitelé vám rádi vyjdou vstříc a bez dalšího poplatku vám umožní dřívejší check-in a pozdější check-out, například aby vám plynule navazoval na váš let.

 

Prostudujte si storno podmínky

Může se stát, že si ubytování následně rozmyslíte. Našli jste třeba hezčí a levnější variantu, nebo jste danou lokalitu úplně vypustili z vašich cestovatelských plánů a pojedete místo toho do jiného města. Nebo jste si až po zaplacení přečetli recenze, a nechcete v daném bytě bydlet.

V takovém případě je potřeba provést storno zarezervovaného ubytování. To ale může stát nějaký poplatek, nejčastěji několik desítek procent z ceny ubytování. Pokud tušíte, že vás taková situace může potkat, vybírejte ubytování, kde můžete rezervaci bezplatně zrušit i 2 dny před příjezdem. To vám dá poměrně velký prostor pro rozmýšlení a měnění plánů, aniž by to na vaši peněženku mělo velký vliv.

 

Už dávno nejde o levnější variantu k hotelům

Jednou z původních myšlenek bylo nabídnout jednoduché a levné ubytování. Zejména v začátcích tak byla služba levnější, než kdybyste si ve stejné lokalitě zaplatili hotel či penzion. Postupem času ale tato podmínka přestala platit. Zejména s tím, jak lidé začali nabízet i různě vylepšená ubytování.

Za designový byt či celou vilu tak můžete v průměru za noc zaplatit i více, než za slušný hotel. Neplatí to ale samozřejmě paušálně, a tak se obecně doporučuje si před provedením rezervace porovnat ceny jak u AirBnB, tak u nabízených hotelů.

Pozor si dejte ještě na jednu věc. Zatímco u hotelů je cena za pokoj konečná, u AirBnB tomu tak být nemusí. Pronajímatel si do ceny může následně připočítat řadu doplňkových poplatků. Například za úklid, ale mohou vám naúčtovat i daně, které jsou povinni z ubytování odvést. 

Samozřejmě je stále možné najít přes AirBnB i levnější ubytování, než kdybyste bydleli v hotelu, ale je potřeba hledat a nepočítat s tím, že je to automatické.

 

Co vám napoví recenze

Při vybírání ubytování věnujte pozornost i recenzím. V nich se často dozvíte i to, co z inzerátu nevyplývá. Například jaký je hostitel při osobním jednání, ale i jak na předchozí nájemníky působilo okolí.

Na jednu stranu sice může být ubytování velice levné, ale na druhou stranu se může byt nacházet hned u rušné silnice, takže celou noc i den vás budou rušit projíždějící auta. Z recenzí se ale dozvíte i to, že se třeba hned v sousedství začal stavět nový dům, takže okolí je teď velice hlučné a prašné. Nebo že majitel bydlí v bytě pod vámi a chová 5 hlučných psů.

Nebo se naopak dozvíte, že jde o skvělou lokalitu s dobrou dostupností a velice ochotným hostitelem. Díky recenzím zkrátka mnohem lépe zjistíte, do čeho jdete.

hodnocení 1 - 5 hvězdiček
 

Kdy vám hrozí pokuta?

Řada zemí se proti AirBnB snaží bojovat, jelikož vlivem masivní nabídky krátkodobého ubytování dochází k extrémnímu nedostatku dlouhodobého bydlení pro ty, kteří chtějí v dané lokalitě opravdu bydlet a žít. 

Dnes už proto existují i lokality, kde je zákonem zakázáno pronajímat svou nemovitost přes AirBnB. Bohužel, pokud si včas nezjistíte, jestli se to netýká i lokality, kam cestujete a ubytujete se v ní i přes zákaz, hrozí vám pokuta. Tu dostanete ve chvíli, kdy někdo aktivně nahlásí, že je byt pronajímaný na krátkodobé pronájmy a finanční kontrola vás tam najde.

Pokutu samozřejmě dostane i ten, kdo vám byt pronajal, ale to už vám bude poněkud jedno.

Před rezervováním ubytování si proto vždy zjistěte, jestli je v dané lokalitě povoleno pronajímat byty v rámci krátkodobých pronájmů.

 

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Před odjezdem na dovolenou si pak nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. To vám v tomto případě nemusí krýt záda jen pro případ úrazu či nemoci.

Standardně se krátkodobé cestovní pojištění sjednává hlavně kvůli krytí léčebných výloh, tedy nákladů spojených s ošetřením u lékaře, když se vám něco stane.

Sjednat si ale můžete i řadu dalších připojištění. Například pro zavazadla, sportovní vybavení, pro případ storna cesty atd. Hodit se vám ale v tomto případě může zejména pojištění odpovědnosti.

Pokud totiž hostiteli doma něco poničíte, může po vás škodu vymáhat. Bez pojištění odpovědnosti byste pak veškeré škody museli zaplatit z vlastní kapsy. To se může prodražit, zvlášť pokud bydlíte v hezkém designovém bytě, kde je veškeré vybavení vybíráno účelně. I takové rozbité umyvadlo v obyčejném bytě ale může vyjít na několik stovek eur.

 
 
 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 13

Sdílet na Facebooku

Archiv