epojisteni logo
zena-prace-notebook-postel

AirBnB aneb sdílené bydlení: Na co si dát pozor na dovolené? - 2. díl

2. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jak fungují krátkodobé pronájmy přes platformu AirBnB a na co si dát pozor, když ji budete chtít využít. Nyní si přiblížíme další faktory, které je dobré neopomenout.

Pozor na  podmínky  hostitele

Pozornost věnujte i podmínkám, kteří si jednotliví hostitelé kladou. Ty mohou být pochopitelně rozličné. Jeden hostitel tak může mít v podmínkách uvedeno, že nesmíte přijet s domácím mazlíčkem, jinému to může být jedno. Setkat se můžete i s požadavkem, abyste po určité hodině nedělali hluk, abyste v bytě nepořádali žádné večírky, abyste v bytě nekouřili apod.

Svůj čas příjezdu komunikujte dopředu

V hotelu je check-in většinou jasný. Bez ohledu na to, kdy přijedete, je možné se ubytovat většinou okolo druhé hodiny odpolední. A naopak check-out musíte většinou provést dopoledne.

U AirBnB ale toto platit nemusí. Naopak může být příjezd a odjezd z ubytování čistě v režii vás a pronajímatele. Je proto dobré si ještě před příjezdem domluvit podmínky. Hostitel může být běžně pracující osoba s pevně danou pracovní dobou, a pokud se dopředu nedomluvíte, možná nezjistíte, že vás ubytuje až po své pracovní době, tedy pozdě odpoledne. 

Nebo to naopak můžete využít ve svůj prospěch. Někteří hostitelé vám rádi vyjdou vstříc a bez dalšího poplatku vám umožní dřívejší check-in a pozdější check-out, například aby vám plynule navazoval na váš let.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Prostudujte si  storno  podmínky

Může se stát, že si ubytování následně rozmyslíte. Našli jste třeba hezčí a levnější variantu, nebo jste danou lokalitu úplně vypustili z vašich cestovatelských plánů a pojedete místo toho do jiného města. Nebo jste si až po zaplacení přečetli recenze, a nechcete v daném bytě bydlet.

V takovém případě je potřeba provést storno zarezervovaného ubytování. To ale může stát nějaký poplatek, nejčastěji několik desítek procent z ceny ubytování. Pokud tušíte, že vás taková situace může potkat, vybírejte ubytování, kde můžete rezervaci bezplatně zrušit i 2 dny před příjezdem. To vám dá poměrně velký prostor pro rozmýšlení a měnění plánů, aniž by to na vaši peněženku mělo velký vliv.

Už dávno nejde o levnější variantu k hotelům

Jednou z původních myšlenek bylo nabídnout jednoduché a levné ubytování. Zejména v začátcích tak byla služba levnější, než kdybyste si ve stejné lokalitě zaplatili hotel či penzion. Postupem času ale tato podmínka přestala platit. Zejména s tím, jak lidé začali nabízet i různě vylepšená ubytování.

Za designový byt či celou vilu tak můžete v průměru za noc zaplatit i více, než za slušný hotel. Neplatí to ale samozřejmě paušálně, a tak se obecně doporučuje si před provedením rezervace porovnat ceny jak u AirBnB, tak u nabízených hotelů.

Pozor si dejte ještě na jednu věc. Zatímco u hotelů je cena za pokoj konečná, u AirBnB tomu tak být nemusí. Pronajímatel si do ceny může následně připočítat řadu doplňkových poplatků. Například za úklid, ale mohou vám naúčtovat i daně, které jsou povinni z ubytování odvést. 

Samozřejmě je stále možné najít přes AirBnB i levnější ubytování, než kdybyste bydleli v hotelu, ale je potřeba hledat a nepočítat s tím, že je to automatické.

Co vám napoví recenze

Při vybírání ubytování věnujte pozornost i recenzím. V nich se často dozvíte i to, co z inzerátu nevyplývá. Například jaký je hostitel při osobním jednání, ale i jak na předchozí nájemníky působilo okolí.

Na jednu stranu sice může být ubytování velice levné, ale na druhou stranu se může byt nacházet hned u rušné silnice, takže celou noc i den vás budou rušit projíždějící auta. Z recenzí se ale dozvíte i to, že se třeba hned v sousedství začal stavět nový dům, takže okolí je teď velice hlučné a prašné. Nebo že majitel bydlí v bytě pod vámi a chová 5 hlučných psů.

Nebo se naopak dozvíte, že jde o skvělou lokalitu s dobrou dostupností a velice ochotným hostitelem. Díky recenzím zkrátka mnohem lépe zjistíte, do čeho jdete.

hodnocení 1 - 5 hvězdiček

Kdy vám hrozí pokuta?

Řada zemí se proti AirBnB snaží bojovat, jelikož vlivem masivní nabídky krátkodobého ubytování dochází k extrémnímu nedostatku dlouhodobého bydlení pro ty, kteří chtějí v dané lokalitě opravdu bydlet a žít. 

Dnes už proto existují i lokality, kde je zákonem zakázáno pronajímat svou nemovitost přes AirBnB. Bohužel, pokud si včas nezjistíte, jestli se to netýká i lokality, kam cestujete a ubytujete se v ní i přes zákaz, hrozí vám pokuta. Tu dostanete ve chvíli, kdy někdo aktivně nahlásí, že je byt pronajímaný na krátkodobé pronájmy a finanční kontrola vás tam najde.

Pokutu samozřejmě dostane i ten, kdo vám byt pronajal, ale to už vám bude poněkud jedno.

Před rezervováním ubytování si proto vždy zjistěte, jestli je v dané lokalitě povoleno pronajímat byty v rámci krátkodobých pronájmů.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Před odjezdem na dovolenou si pak nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. To vám v tomto případě nemusí krýt záda jen pro případ úrazu či nemoci.

Standardně se krátkodobé cestovní pojištění sjednává hlavně kvůli krytí léčebných výloh, tedy nákladů spojených s ošetřením u lékaře, když se vám něco stane.

Sjednat si ale můžete i řadu dalších připojištění. Například pro zavazadla, sportovní vybavení, pro případ storna cesty atd. Hodit se vám ale v tomto případě může zejména pojištění odpovědnosti.

Pokud totiž hostiteli doma něco poničíte, může po vás škodu vymáhat. Bez pojištění odpovědnosti byste pak veškeré škody museli zaplatit z vlastní kapsy. To se může prodražit, zvlášť pokud bydlíte v hezkém designovém bytě, kde je veškeré vybavení vybíráno účelně. I takové rozbité umyvadlo v obyčejném bytě ale může vyjít na několik stovek eur.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.