epojisteni logo
zena-prace-notebook-postel

AirBnB aneb sdílené bydlení: Na co si dát pozor na dovolené? - 2. díl

2. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jak fungují krátkodobé pronájmy přes platformu AirBnB a na co si dát pozor, když ji budete chtít využít. Nyní si přiblížíme další faktory, které je dobré neopomenout.

Pozor na  podmínky  hostitele

Pozornost věnujte i podmínkám, kteří si jednotliví hostitelé kladou. Ty mohou být pochopitelně rozličné. Jeden hostitel tak může mít v podmínkách uvedeno, že nesmíte přijet s domácím mazlíčkem, jinému to může být jedno. Setkat se můžete i s požadavkem, abyste po určité hodině nedělali hluk, abyste v bytě nepořádali žádné večírky, abyste v bytě nekouřili apod.

Svůj čas příjezdu komunikujte dopředu

V hotelu je check-in většinou jasný. Bez ohledu na to, kdy přijedete, je možné se ubytovat většinou okolo druhé hodiny odpolední. A naopak check-out musíte většinou provést dopoledne.

U AirBnB ale toto platit nemusí. Naopak může být příjezd a odjezd z ubytování čistě v režii vás a pronajímatele. Je proto dobré si ještě před příjezdem domluvit podmínky. Hostitel může být běžně pracující osoba s pevně danou pracovní dobou, a pokud se dopředu nedomluvíte, možná nezjistíte, že vás ubytuje až po své pracovní době, tedy pozdě odpoledne. 

Nebo to naopak můžete využít ve svůj prospěch. Někteří hostitelé vám rádi vyjdou vstříc a bez dalšího poplatku vám umožní dřívejší check-in a pozdější check-out, například aby vám plynule navazoval na váš let.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Prostudujte si  storno  podmínky

Může se stát, že si ubytování následně rozmyslíte. Našli jste třeba hezčí a levnější variantu, nebo jste danou lokalitu úplně vypustili z vašich cestovatelských plánů a pojedete místo toho do jiného města. Nebo jste si až po zaplacení přečetli recenze, a nechcete v daném bytě bydlet.

V takovém případě je potřeba provést storno zarezervovaného ubytování. To ale může stát nějaký poplatek, nejčastěji několik desítek procent z ceny ubytování. Pokud tušíte, že vás taková situace může potkat, vybírejte ubytování, kde můžete rezervaci bezplatně zrušit i 2 dny před příjezdem. To vám dá poměrně velký prostor pro rozmýšlení a měnění plánů, aniž by to na vaši peněženku mělo velký vliv.

Už dávno nejde o levnější variantu k hotelům

Jednou z původních myšlenek bylo nabídnout jednoduché a levné ubytování. Zejména v začátcích tak byla služba levnější, než kdybyste si ve stejné lokalitě zaplatili hotel či penzion. Postupem času ale tato podmínka přestala platit. Zejména s tím, jak lidé začali nabízet i různě vylepšená ubytování.

Za designový byt či celou vilu tak můžete v průměru za noc zaplatit i více, než za slušný hotel. Neplatí to ale samozřejmě paušálně, a tak se obecně doporučuje si před provedením rezervace porovnat ceny jak u AirBnB, tak u nabízených hotelů.

Pozor si dejte ještě na jednu věc. Zatímco u hotelů je cena za pokoj konečná, u AirBnB tomu tak být nemusí. Pronajímatel si do ceny může následně připočítat řadu doplňkových poplatků. Například za úklid, ale mohou vám naúčtovat i daně, které jsou povinni z ubytování odvést. 

Samozřejmě je stále možné najít přes AirBnB i levnější ubytování, než kdybyste bydleli v hotelu, ale je potřeba hledat a nepočítat s tím, že je to automatické.

Co vám napoví recenze

Při vybírání ubytování věnujte pozornost i recenzím. V nich se často dozvíte i to, co z inzerátu nevyplývá. Například jaký je hostitel při osobním jednání, ale i jak na předchozí nájemníky působilo okolí.

Na jednu stranu sice může být ubytování velice levné, ale na druhou stranu se může byt nacházet hned u rušné silnice, takže celou noc i den vás budou rušit projíždějící auta. Z recenzí se ale dozvíte i to, že se třeba hned v sousedství začal stavět nový dům, takže okolí je teď velice hlučné a prašné. Nebo že majitel bydlí v bytě pod vámi a chová 5 hlučných psů.

Nebo se naopak dozvíte, že jde o skvělou lokalitu s dobrou dostupností a velice ochotným hostitelem. Díky recenzím zkrátka mnohem lépe zjistíte, do čeho jdete.

hodnocení 1 - 5 hvězdiček

Kdy vám hrozí pokuta?

Řada zemí se proti AirBnB snaží bojovat, jelikož vlivem masivní nabídky krátkodobého ubytování dochází k extrémnímu nedostatku dlouhodobého bydlení pro ty, kteří chtějí v dané lokalitě opravdu bydlet a žít. 

Dnes už proto existují i lokality, kde je zákonem zakázáno pronajímat svou nemovitost přes AirBnB. Bohužel, pokud si včas nezjistíte, jestli se to netýká i lokality, kam cestujete a ubytujete se v ní i přes zákaz, hrozí vám pokuta. Tu dostanete ve chvíli, kdy někdo aktivně nahlásí, že je byt pronajímaný na krátkodobé pronájmy a finanční kontrola vás tam najde.

Pokutu samozřejmě dostane i ten, kdo vám byt pronajal, ale to už vám bude poněkud jedno.

Před rezervováním ubytování si proto vždy zjistěte, jestli je v dané lokalitě povoleno pronajímat byty v rámci krátkodobých pronájmů.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Před odjezdem na dovolenou si pak nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. To vám v tomto případě nemusí krýt záda jen pro případ úrazu či nemoci.

Standardně se krátkodobé cestovní pojištění sjednává hlavně kvůli krytí léčebných výloh, tedy nákladů spojených s ošetřením u lékaře, když se vám něco stane.

Sjednat si ale můžete i řadu dalších připojištění. Například pro zavazadla, sportovní vybavení, pro případ storna cesty atd. Hodit se vám ale v tomto případě může zejména pojištění odpovědnosti.

Pokud totiž hostiteli doma něco poničíte, může po vás škodu vymáhat. Bez pojištění odpovědnosti byste pak veškeré škody museli zaplatit z vlastní kapsy. To se může prodražit, zvlášť pokud bydlíte v hezkém designovém bytě, kde je veškeré vybavení vybíráno účelně. I takové rozbité umyvadlo v obyčejném bytě ale může vyjít na několik stovek eur.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 11. července 2024|Jana Březinová
  10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

  Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

 • 10. července 2024|ePojisteni
  Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

  Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

 • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
  08. července 2024|ePojisteni
  Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

  Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

 • 07. července 2024|ePojisteni
  Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

  Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

 • na-letisti-s-kufrem
  06. července 2024|ePojisteni
  Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

  Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

 • Výlet na motorce
  05. července 2024|ePojisteni
  Dovolená na motorce a cestovní pojištění

  Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

 • 03. července 2024|Petr Pohůdka
  Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

  Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

 • sbalene-kufry-zadny-odjezd
  01. července 2024|ePojisteni
  Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

  Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?

 • afrika-ockovani
  28. června 2024|Jana Březinová
  Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

  Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

 • 25. června 2024|Jana Březinová
  Dovolená se psem

  Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.