5 kroků, co dělat, když vás vykradou během dovolené

5 kroků, co dělat, když vás vykradou během dovolené

vykradení

5 kroků, co dělat, když vás vykradou během dovolené

Rok co rok čeká tisíce českých rodin po návratu z dovolené nemilé překvapení v podobě vykradené domácnosti. Zloději si neberou servítky a jejich nežádoucí pozorností je ohrožený kdokoliv. Pokud se na někoho zaměří, neodradí je ani sebelepší zabezpečení. Poradíme vám, jak se v takové situaci zachovat.

Bezchybnou dovolenou může zkazit řada věcí. Jednou z nich je návštěva zloděje u vás doma zrovna v době, kdy si užíváte zaslouženého volna ve společnosti svých nejbližších. První okamžiky po spatření vyrabovaného domova jsou nejhorší. Už jenom pocit, že se někdo hrabal ve vašich osobních věcí, bývá silně nepříjemný. Zvládnout situaci vám pomohou následující tipy.

Spočítat
cestovní pojištění

1. Volejte policii. Ihned

Toho, že vás vykradli, si s největší pravděpodobností všimnete okamžitě. Zhluboka se nadechněte, snažte se příliš nepanikařit a zavolejte policii. Za žádných okolností na nic nesahejte, s ničím nehýbejte a neuklízejte. Nechte vše tak, jak bylo, abyste policii nekomplikovali práci s hledáním možných stop a vodítek vedoucích ke zlodějům.

2. Zablokujte doklady a karty

Možná jste veškeré osobní doklady měli sebou, možná nikoliv. V každém případě zablokujte vše, co jste měli doma a co zmizelo. Platí to osobní doklady i pro platební karty, které jste po dobu dovolené nechali uschované doma. Blokaci samozřejmě proveďte pouze v případě, že došlo k jejich krádeži. Bohužel jsou známy případy, kdy si zloděj na ukradenou občanku vzal půjčku, nebo ji zneužil při páchání trestné činnosti.

3. Udělejte si vlastní dokumentaci

Poté, co policie místo prohlédne, si udělejte dokumentaci pro osobní účely. Vše si nafoťte a sepište si soupis ukradených věcí a vzniklých škod. K ukradeným věcem je doporučeno vyhledat účtenky, záruční listy apod., budete-li požadovat náhradu škody po své pojišťovně. Je pravděpodobné, že vás později po odeznění prvotního šoku napadnou další věcí, které byly ukradeny. Aktualizovaný seznam pak můžete předat policii.

4. Nahlaste pojistnou událost pojišťovně

Máte-li sjednané pojištění domácnosti, kontaktujte pojišťovnu. Ta vám sdělí seznam dokumentů, které bude k řádnému prošetření události potřebovat. Zcela určitě půjde o seznam ukradených a poškozených věcí, fotografie, doklady k ukradeným věcem a zpráva od policie. Šetření pojistné události trvá zhruba 3 měsíce podle náročnosti případu.

5. Zkontrolujte zabezpečení domácnosti

Vloupání se do bytu je velký zásah do soukromí a oběti zlodějů mohou trpět i psychickými problémy v podobě úzkosti, zvýšeného stresu až posttraumatických poruch. V takových případech je důležité vyhledat odbornou pomoc. Pomoci může také zvýšení bezpečnosti svého domova.

Jak ochránit svůj domov před vykradením?

Spousta lidí se dopouští drobností, které si neuvědomuje, a přitom zloděje vyloženě pozve k sobě domů. Zloději si například oblíbili sociální sítě, na kterých se dozví vše, co potřebují.

Myslete na zabezpečení svého domova. Pořiďte si například kvalitní bezpečnostní dveře.

Cennosti, šperky a doklady mějte uložené v trezoru nebo je důkladně uschovejte.

Nesvěřujte se na sociálních sítích s tím, kdy a kam odjíždíte na dovolenou.

Domluvte se s někým spolehlivým a důvěryhodným, aby přišel vybrat poštovní schránku, zalít květiny a při té příležitosti zkontroloval byt.

Před odjezdem se přesvědčte, že jsou všechna okna a dveře důkladně zavřená a uzamčená.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 12
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Cestovní pojištění, Dovolená v zahraničí, Krátkodobý pobyt, Vandalismus

Archiv