epojisteni logo

Nejčastější dotazy po sjednání - Cestovní pojištění

Nejčastější dotazy

  • Pokud vycestuji do země, kde koronavirus ještě není a chytnu ho, co mi bude pojištění krýt?

  • Odlétám do země, kde byla hlášena nákaza koronavirem. Stane se mi nesouvisející zranění (např. zlomím si ruku). Pokryje mi cestovní pojištění danou léčbu a proplatí mi úrazové pojištění?

  • Pokryje mi storno zájezdu zrušení zájezdu kvůli koronaviru?

  • Co mám dělat když mám jet do země s výskytem koronaviru?

  • Zavřeli mě do karantény, co mám dělat?

  • Jsem na zaplaceném hotelu, zítra mi končí pobyt, ale hotel se dostane do karantény, takže musím 14 dní zůstat na hotelovém pokoji, ale mně zaplacený pobyt končí zítra. Kdo musí zaplatit ubytování v hotelu?

  • Zavřeli do karantény oblast kam jsem měl v budoucnosti jet, dostanu nějaké peníze zpátky za letenku, ubytování atd. ?

  • Zrušil se mi zájezd kvůli koronaviru, takže jsem měl zažádat o ukončení pojištění. Vypadlo mi to z hlavy a zapomněl jsem to, zažádal jsem o storno pojištění až po jeho začátku. Lze smlouvu ukončit?Pokud vycestuji do země, kde koronavirus ještě není a chytnu ho, co mi bude pojištění krýt?

Všechny pojišťovny nabízející cestovní pojištění budou krýt náklady na léčebné výlohy spojené s Koronavirem, pokud cílová destinace nebyla v době odjezdu vyhlášena jako riziková. Seznam rizikových zemí je uveden na webových stránkách českého Ministerstva zahraničních věcí, popřípadě tyto informace můžete nalézt také na stránkách Světové zdravotnické organizace  (WHO).

Odlétám do země, kde byla hlášena nákaza koronavirem. Stane se mi nesouvisející zranění (např. zlomím si ruku). Pokryje mi cestovní pojištění danou léčbu a proplatí mi úrazové pojištění?

Ano, v tomto případě budou náklady na léčebné výlohy pokryty cestovním pojištěním. Léčebné výlohy budou kryty cestovním pojištěním i v případě, že v době odjezdu byla v cílové destinaci hlášená nákaza koronavirem. Nejedná se o náklady na léčení způsobené koronavirem.

Pokryje mi storno zájezdu zrušení zájezdu kvůli Koronaviru?

Pokud zrušíte zájezd do země s výskytem koronaviru, můžete podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení storno poplatku. 

V případě, že se rozhodnete zrušit zájezd do země, kde nebyl potvrzen výskyt koronaviru, pojišťovny u cest pojištěných spolu s pojištěním storna zájezdu náhrady vyplácí až do výše 80 % zaplacené ceny.

Co mám dělat když mám jet do země s výskytem Koronaviru?

Nejezděte a cestu zrušte. V řadě zasažených států jsou zavedena preventivní opatření v podobě zdravotních kontrol, zejména plošné měření teploty, přičemž na cestující s příznaky může být uvalena karanténa.

Čeští zákazníci, kteří si zakoupili od cestovní kanceláře zájezd do postižené oblasti koronavirem, mohou podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení storno poplatků.

Zavřeli mě do karantény, co mám dělat?

V případech, kdy státy či místní úřady vyhlásí karanténní oblast, musíte ji i jako cizinec a turista plně respektovat. Jakmile se tedy nacházíte v místě, na které je uvalena karanténa, snažte se co nejdříve kontaktovat zastupitelský úřad ČR v dané zemi. (Kontakty na jednotlivé zastupitelské úřady.)

Na nucenou karanténu cestovní pojištění pohlíží stejně jako na pobyt v nemocnici.

Jsem na zaplaceném hotelu, zítra mi končí pobyt, ale hotel se dostane do karantény, takže musím 14 dní zůstat na hotelovém pokoji, ale mně zaplacený pobyt končí zítra. Kdo musí zaplatit ubytování v hotelu?

Všeobecně se má za to, že náklady na karanténu by měly hradit orgány, které karanténu nařídili. Ubytování a strava by vás tak nic neměly stát. Je nutné si uvědomit, že takové situace jsou pro cestovní kanceláře, pojišťovny i jednotlivé státy nové - jedná se tak pouze o spekulace a praxe může být jiná.

Zavřeli do karantény oblast kam jsem měl v budoucnosti jet, dostanu nějaké peníze zpátky za letenku, ubytování atd.?

Od zájezdu od cestovní kanceláře do oblasti, kde se objevil koronavirus a jsou vyhlášena ochranná opatření, můžete odstoupit od smlouvy bez storno poplatků podle občanského zákoníku. 

V případě zrušení letu leteckou společností z důvodů bezpečnostní rizik získáte zpátky peníze za letenku, bez kompenzace za nečekané zrušení letu. Pokud let není zrušen leteckou společností a vy se přesto rozhodnete let zrušit bez storno poplatku nebudou vám vráceny peníze. V případě že se datum letu rozhodnete změnit zaplatíte standardní poplatek za změnu letu.

U zrušení rezervace ubytování, které neproběhlo přes cestovní kancelář, záleží na všeobecných podmínkách ubytovacího zařízení.

Zrušil se mi zájezd kvůli koronaviru, takže jsem měl zažádat o ukončení pojištění. Vypadlo mi to z hlavy a zapomněl jsem to, zažádal jsem o storno pojištění až po jeho začátku. Lze smlouvu ukončit?

V tomto případě vždy záleží na individuálním přístupu dané pojišťovny.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo