epojisteni logo
nehoda-zahranici

Víte, jak se zachovat u dopravní nehody?

18. 5. 2015
|
Délka čtení: 7 min.

Každý den na českých silnicích dojde v průměru k více než 250 dopravním nehodám. Příčinou je stres, minimální zkušenosti, nedostatečné soustředění i agresivní jízda. Stanete-li se účastníkem nehody, nepanikařte. Poradíme Vám, jak se zachovat a co dělat.

Policejní statistiky uvádí, že v roce 2014 se v Česku odehrálo celkem 85 859 dopravních nehod. 23 655 osob bylo zraněno lehce, 2 762 osob těžce a 629 osob zemřelo. Hmotná škoda všech evidovaných nehod je vyšší než 4,9 miliardy korun Tato čísla nevyznívají vůbec lichotivě.

Jezděte opatrně

Ohledně jízdy za volantem slýcháváme podobné rady ze všech stran. Realita je bohužel zcela opačná, protože zdaleka ne všichni řidiči se řídí zásadami bezpečné jízdy. Každý motorista, který usedne za volant, musí přitom počítat nejen s nebezpečným chováním rizikových, agresivních a nezkušených řidičů, ale tak s nástrahami silnic.

Ne všechny nehody jsou závažné. Valná většina z nich náleží spíše k menším karambolům, při kterých v nejhorším případě dojde k hmotné škodě na vozidle. Bohužel však dochází i k velmi závažným nehodám, při nichž dochází ke zraněním i k úmrtím. Při každé nehodě je vždy dobré dodržovat zásady, které mohou zachránit i lidský život.

Zachovejte klid a nepanikařte

V každé krizové situaci je důležité zachovat klid a hlavně nepanikařit. Klidný člověk danou situaci zhodnotí lépe a snáze najde nejvhodnější řešení. Některé nehody nejsou mnohdy také zlé, jak na první pohled vypadají.

V první řadě zhodnoťte zdravotní stav svůj a ostatních účastníků nehody, pokud je to možné. Dojde-li ke zranění, vždy volejte záchrannou službu a policii ČR. Do telefonu sdělte maximum informací o tom, kde a jak k nehodě došlo a jak je situace závažná.

Pokud to Váš zdravotní stav dovolí, u vozidel zapněte výstražná světla a oblékněte si reflexní vestu. Teprve poté opusťte vozidlo a umístěte výstražný trojúhelník. Nezapomeňte přitom dávat důkladný pozor na okolní provoz a to zejména na rychlostních silnicích a dálnicích. Z praxe jsou bohužel známé případy, kdy kolemjedoucí vozidlo srazilo osobu čekající u nehody.

Nehodu je nutné hlásit pouze v případě zranění a hmotné škody nad 100 tisíc korun

K nehodám je nutné volat policii pouze v případech, kdy hmotná škoda přesáhne 100 tisíc korun a dojde-li k poškození komunikace či obecně prospěšného zařízení. Dojde-li ke zranění, okamžitě volejte policii a také záchrannou službu.

Nehodu je vždy důležité co nejlépe zdokumentovat. Nehodu proto nafoťte pomoci fotoaparátu či mobilního telefonu a vyplňte záznam o nehodě. Pokud nemáte oficiální formulář, postačíte si s obyčejným kusem papíru. Záznam musí obsahovat celá jména, osobní údaje a podpisy přímých účastníků nehody i případných svědků.

Nehodu také nahlaste své pojišťovně. Ta se o postará o vyřešení pojistné události. Dle určení viníka, a dalšího řešení pojistné události (hmotná škoda, škoda na zdraví, atd.) pak pojišťovna vyplatí škodu poškozenému.

Pozor na lovce nehod

Lidé bývají po nehodě v šoku a nejsou schopni normálně uvažovat. Toho využívají tzv. lovci nehod. Jsou vidět na místech, kde dochází k častým dopravním nehodám. Jakmile se u nějaké ocitnou osobně, snaží se od účastníka nehody získat plnou moc s tím, že kompletně zajistí vyřešení pojistné události od odtah, přes servis i vyplacení škody.

Poškození jsou pak nemile překvapení, když jim naúčtují vysoké částky za opravu poškozeného vozu i zapůjčení vozidla náhradního. A proto vždy kontaktujte pouze svoji pojišťovnu a vozidlo nechte opravit v autorizovaném servisu či v servisu, které znáte osobně. Jedině tak se vyhnete dalším potížím, které se samotnou nehodou vůbec nesouvisí.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?