pneumatika

Jaká je minimální hloubka dezénu?

18. 6. 2025
|
Délka čtení: 8 min.

Vlastník vozidla je povinen pravidelně kontrolovat hloubku dezénu u používaných pneumatik. České zákony totiž stanovují minimální hloubku dezénu, a to jak u letních, tak zimních pneu. Pokud je hodnota nižší, řidič musí pneumatiky vyměnit. V opačném případě riskuje pokutu, problémy s pojišťovnou a především zavinění dopravní nehody.

Minimální hloubku dezénu v ČR určuje zákon

V České republice se rozlišují pneumatiky na letní, zimní a celoroční. České zákony nařizují řidičům používat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března v případě, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo se dá předpokládat, že taková situace během jízdy nastane. Celoroční pneumatiky mohou v průběhu roku nahrazovat oba zbylé typy. Musí však splňovat podmínky, které pro pneumatiky platí v daném období.

Minimální zákonem stanovená hloubka dezénu se u letních a zimních pneumatik liší.

  • Minimální hloubka dezénu u letních pneumatik činí nejméně 1,6 mm.

  • Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik činí nejméně 4 mm.

  • Minimální hloubka dezénu u celoročních pneumatik činí nejméně 1,6 mm v létě a 4 mm v zimě (od 1. listopadu do 31. března v době, kdy mají nahrazovat zimní pneumatiky).

Řidičům je doporučeno kontrolovat minimální hloubku dezénu každý rok při pravidelné výměně s výjimkou nových pneumatik, u kterých kontrola není nutná. Nové letní pneumatiky mají hloubku dezénu 7 až 8 mm, zimní 9 až 10 mm a celoroční zpravidla 8 až 9 mm. Rychlost opotřebení není závislá pouze na stáří pneumatik, ale také na stylu jízdy či způsobu skladování.

Typ pneumatikyMinimální hloubka dezénu (pro vozidla do 3,5 t)Obvyklá hloubka dezénu nových pneumatik

Letní

1,6 mm

7–8 mm

Zimní

4 mm

9–10 mm

Celoroční

1,6 mm; případně 4 mm (pokud celoroční pneumatiky nahrazují zimní)

8–9 mm

Proč je správná hloubka dezénu důležitá

Kontrola dezénu pneumatik rozhodně nepatří mezi zbytečné výmysly ze strany úředníků. Důvodem pravidelné kontroly a včasné výměny pneumatik je zajištění bezpečné jízdy na silnicích za všech povětrnostních podmínek. Opotřebená pneumatika se totiž vyznačuje významně zhoršenými vlastnostmi, zejména co se týče přilnavosti k vozovce (horší ovladatelnost) a délky brzdné dráhy. Čím je dezén pneumatiky tenčí a vzorek méně výrazný, tím více narůstá riziko nehody, aquaplanningu či defektu pneumatiky.

Co hrozí při jízdě na sjetých pneumatikách

Pokud vaše pneumatiky nesplňují minimální hodnoty pro hloubku dezénu, mohou vám policisté udělit blokovou pokutu až 2 000 Kč (1 500–2 500 Kč ve správním řízení). Zároveň je v kompetenci policie zakázat vám další jízdu.

Ještě vyšší sankce vás čekají, když policisté vyhodnotí, že vaše pneumatiky ohrožují bezpečnost provozu (typicky při sjetí pneumatik výrazně pod zákonné limity). Poté je základní přestupek přehodnocen na řízení technicky nezpůsobilého vozidla. Záležitost postupuje do správního řízení, kde vám udělí pokutu v rozmezí od 4 do 10 tisíc Kč a 6 trestných bodů.

Kromě pokuty vám sjeté pneumatiky mohou způsobit pořádné nepříjemnosti s pojišťovnou. Pokud při likvidaci pojistné události pojišťovna zjistí prokazatelnou souvislost mezi stavem pneumatik a vznikem nehody (například kvůli nedobrzdění či smyku), může odmítnout pojistné plnění. Případně po vás bude vymáhat peníze, které z vašeho povinného ručení vyplatila poškozenému.

Nezapomínejte na kvalitní pojištění

Některé situace se bohužel nedají dobrzdit ani s těmi nejlepšími pneumatikami. Poté oceníte, když vám vzniklé škody uhradí pojišťovna. Povinné ručení se vztahuje na škody, které způsobíte dalším účastníkům nehody. Havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidle. Nejvýhodnější nabídky u obou typů pojištění si během pár minut srovnáte v našich kalkulačkách.

Jak se měří hloubka dezénu u pneumatiky

Prvním krokem ke správnému změření hloubky dezénu je nastavení vozidla. Vozidlo by mělo v ideálním případě stát na rovině. Měření usnadní vytočení předních kol co nejvíce do strany, abyste k nim měli lepší přístup.

K měření se obvykle používá tzv. hloubkoměr, který se přiloží k podélné drážce cca 4 cm od bočního pláště. V tomto místě bývají pneumatiky opotřebené nejvíce. Hloubkoměr je cenově dostupný nástroj, který lze sehnat v autoservisech, obchodech s potřebami pro motorová vozidla, hobby marketech či lépe vybavených benzínových pumpách.

Pro orientační změření postačí kovová mince

Nemáte-li po ruce hloubkoměr, je možné pro orientační změření použít minci. Ta se zasune do drážky v běhounu a podle hloubky zasunutí lze jednoduše určit míru opotřebení.

  • V případě letních pneumatik se používá pětikorunová mince, kterou je třeba do drážky zasunout tak, aby číslo 5 bylo převrácené. Pokud je vidět celé číslo 5, je nutné pneumatiku vyměnit za novou.

  • U zimních pneumatik je potřeba větší padesátikorunová mince (nebo 2 EUR). Zimní pneumatika je sjetá, pokud je viditelný vnější okraj.

Měření dezénu pneumatik dnes často ani není nutné. Moderní pneumatiky disponují indikátory opotřebení. Jde o kontrolní body v podobě loga, symbolu, nápisu, či stupnice v mm. V momentě, kdy tyto indikátory v důsledku opotřebení splynou s povrchem pneumatiky, je čas na výměnu.

Peníze na nové pneumatiky?

Spolu s kontrolou pneumatik si zkontrolujte i povinné ručení – možná za něj platíte více, než je nutné. V naší online kalkulačce si pohodlně srovnáte nabídky hlavních pojišťoven. Pokud vás některá zaujme, můžete si ji rovnou i sjednat. Naši zákazníci s námi v průměru ušetří přes 2 tisíce Kč ročně. Za tuto částku se dají běžně sehnat 2 pneumatiky. Polovinu peněz na nové pneu si tak můžete zajistit během pár kliknutí.

Co si z článku odnést

  • Minimální hloubku dezénu v ČR stanovuje zákon. Vzorek letní pneu musí být alespoň 1,6 mm, minimální vzorek zimní pneu činí 4 mm.

  • Hloubka dezénu celoročních pneumatik musí odpovídat nahrazovanému typu pneumatik (v létě 1,6 mm, v zimě 4 mm).

  • Sjeté pneumatiky mají výrazně zhoršené jízdní vlastnosti. Snižují přilnavost k vozovce a prodlužují brzdnou dráhu.

  • Nedostatečná hloubka vzorku proto zvyšuje riziko nehody či aquaplanningu. Kromě nehody vám za sjeté pneumatiky hrozí pokuta (v krajních případech až 10 tisíc Kč a 6 trestných bodů) a odmítnutí pojistného plnění ze strany pojišťovny.

Nejčastější dotazy o pneumatikách

Jak poznat hloubku dezénu?

Jak rychle se sjíždí pneumatiky?

Kolik mm má mít zimní guma?

Jak hluboký vzorek má nová pneumatika?

Jak poznat sjetou pneumatiku?

Sdílet článek

Související články

  • velikonoce-tradice
    10. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Velikonoční popíjení a další rizika, která přináší svátky jara

    Hody hody doprovody, dnes to máte za dva body. Pokud podobnou koledu nechcete slyšet o Velikonocích od policistů, měli byste si dát pozor na dodržování dopravních předpisů. Nebezpečné je zejména řízení po velikonočním popíjení. Svátky jara ale přináší další rizika, například úrazy nebo poškození majetku. Na co si dát o Velikonocích 2025 pozor?

  • 07. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Lze registrační značky dočasně vyřadit z evidence?

    Využíváte vozidlo jen část roku? Pokud se vám nechce platit povinné ručení za auto, které několik měsíců stojí v garáži, můžete požádat o dočasné vyřazení vozidla z evidence a uložit značky do depozitu. Jak uložení SPZ do depozitu probíhá a co musíte udělat pro zrušení povinného ručení?

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    14. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Novinky pro řidiče 2025: Dražší dálniční známky i další digitalizace

    Loňský rok byl pro řidiče v mnoha ohledech přelomový. Přinesl zrušení velkých techničáků, jízdu bez zelené karty nebo nutnost zaplatit povinné ručení předem. Také v roce 2025 se připravte na řadu novinek. Některé vás jistě potěší, kvůli jiným budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Co vás letos čeká na českých silnicích?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?