epojisteni logo
bruneta-za-volantem-cerne-auto

Seznam nejzávažnějších přestupků, za které hrozí vysoká pokuta i zákaz řízení

Od roku 2022 začne platit upravený bodový systém. Změny se týkají zejména vážných dopravních přestupků, za které budou řidičům hrozit přísnější tresty. Na co se mohou řidiči “těšit”?

Pravidla silničního provozu existují proto, aby zajišťovaly plynulý a hlavně bezpečný provoz na silnicích, na kterých se denně pohybují miliony vozidel. Jak by to asi vypadalo, kdyby si každý řidič dělal, co chce? Bohužel i takové najdeme mezi zodpovědnými a slušnými řidiči, kteří dopravní předpisy s mírných odchylkami dodržují. 

Nový bodový systém zpřísní tresty za vážné přestupky

K potrestání řidičů porušující dopravní předpisy slouží v Česku od 1. července 2006 bodový systém. 

Za spáchání dopravního přestupku se řidičům přidělují tzv. trestné body, které jsou podle závažnosti ohodnoceny od 2 do 7 bodů. V případě extra vážných přestupků má policie právo řidiči na místě odebrat řidičský průkaz. O ten přijde i řidič, který body “nasbírá” postupně. 

Za velmi vážné dopravní přestupky se považují:

  • řízení pod vlivem alkoholu, drog a jiných omamných látek,
  • odmítnutí se podrobení testů na alkohol, drogy a omamné látky,
  • otáčení, couvání a jízda v protisměru na dálnici,
  • porušení zákazu předjíždění (např. přes plné dvě čáry nebo v nepřehledné zatáčce),
  • vjezd na železniční přejezd i přes výstražné znamení,
  • jízda na červenou.

Nová úprava bodového systému zpřísní postih motoristů za nejzávažnější přestupky, které bezpečnost provozu a jeho účastníky ohrožují nejvíce.

Řízení pod vlivem alkoholu či drog

V ČR platí nulová tolerance alkoholu  za volantem. Přesto policie opakovaně řeší dopravní nehody způsobené řidiči v podnapilém stavu či drog. 

Platí teď:  V současné době opilým řidičům hrozí pokuta až 20 000 Kč. Celkem 7 trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců mohou obdržet řidiči, kterým policie v krvi naměří přes 0,3 ‰.

Bude platit od ledna 2022: Nová úprava zvýší sankce až na 25 000 Kč. Počet bodů se sice sníží na 6, ale prodlouží se zákaz řízení na 18 až 36 měsíců, což je pro většinu řidičů horší postih.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Odmítnutí se podrobení testů na alkohol, drogy a omamné látky

Ještě hůře je vnímán viditelně podnapilý řidič, který se odmítne podrobit testu na omamné látky.

Platí teď:  Takový řidič se vystavuje riziku pokuty až 50 000 Kč, přidělení až 7 trestných bodů a zákazu řízení na 12 až 24 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Nový systém zvýší finanční pokutu na částku 75 000 Kč. Počet bodů klesne na 6, ale zákaz řízení se zvedne na 18 až 36 měsíců.

Otáčení, couvání a jízda v protisměru na dálnici

Jakékoliv nestandardní chování na dálnicí může způsobit tragickou nehodu. Pokud se řidič rozhodne zastavit, couvat, otáčet se nebo jet v protisměru, měl by počítat s patřičným trestem za vážné ohrožení ostatních účastníků provozu.

Platí teď:  Nyní může být řidiči za takové chování udělená pokuta 5 000 až 7 000 Kč, navrch 7 trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Dle nového bodového systému řidič zaplatí 7 000 až 25 000 Kč,  k tomu až 6 bodů. Doba zákazu řízení 6 až 12 měsíců bude zachována.

Porušení zákazu předjíždění

K vážným až tragickým nebezpečným dopravním nehodám, při nichž umírá nejvíce lidí (až 20 % ze všech nehod s následkem úmrtím), dochází při nesprávném, riskantním a nebezpečném předjíždění v místech, kde je to vyloženě zakázáno.

Platí teď:  Řidiči, který tento zákaz poruší, hrozí pokuta od 5 000 do 10 000 Kč, 7 trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Pokuta by měla činit 7 000 a 25 000 Kč a trestné body se sníží na 6 bodů. Délka zákazu řízení zůstane stejná 6 až 12 měsíců.

Vjezd na železniční přejezd i přes výstražné znamení

Vjetím na přejezd řidič ohrožuje především sebe a svou posádku. Strojvedoucí nemá šanci vlak zastavit včas, a tak každý rok na železničních přejezdech v důsledku srážky s vlakem zbytečně umírají lidé.

Platí teď:  Ještě letos bude pokuta za tento přestupek činit 2 500 až 5 000 Kč. Řidiči hrozí až 7 trestných bodů a zákaz řízení na 1 až 6 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Od nového roku se pokuta zvedna na 7 000 a 25 000 Kč. Počet bodů klesne na 6. Délka zákazu řízení se prodlužovat nebude.

Jízda na červenou

Posledním ze jmenovaných extra vážných přestupků je jízda na červenou, případně nezastavení na signál či pokyn policejní hlídky “stůj”.

Platí teď:  Za jízdu na červenou řidiči hrozí sankce 2 500 až 5 000 Kč, v případě recidivy 4 000 až 7 500 Kč, až 5 trestných bodů a zákaz řízení na 1 až 6 měsíců v případě opakování přestupku či očividného úmyslu nezastavit na pokyn.

Bude platit od ledna 2022: Od příštího roku řidičům hrozí zvýšená pokuta na 7 000 až 25 000 Kč, 6 trestných bodů a 1 až 6 měsíců zákazu řízení.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?