epojisteni logo
auto-na-dalnici

Již 14 dní není možné provozovat vozidlo v polopřevodu

14. 7. 2015
|
Délka čtení: 6 min.

Již 14 dní není možné provozovat vozidlo v polopřevodu

Posledním dnem v červnu skončily časy, kdy bylo možné cestovat autem s nedokončeným převodem. 1. července byla tato auta po šestiměsíční intenzivní kampani jednoduše vyřazena z registru vozidel. Desítky tisíc provozovatelů čeká na silnici nemilé překvapení, pokud převod včas nedokončili.


Na počátku roku vstoupila v platnost novela zákona o silničním provozu, která zakázala provoz motorových vozidel v tzv. polopřevodu. Řidičům ministerstvo dopravy umožnilo převod dokončit v následujících šesti měsících. Tato lhůta skončila 30. června a stále existují stovky tisíc vozidel, jejichž převod nebyl dokončen. Tato vozidla již nesmí vyjet na silnici.


Ministerstvo dopravy v první polovině roku vedlo intenzivní informační kampaň. Informace o změně byly rozšiřovány prostřednictvím médií, internetu, letáků i tiskových konferencí. Podle kritiků měla vláda raději investovat do adresného obesílání konkrétních lidí. Ministr dopravy Dan Ťok, však upozorňuje, že to nebylo v mnoha případech možné. Aktuální majitelé takových vozidel totiž nejsou nikde uvedeni. Lidé navíc mají tendenci vše řešit na posledních chvílí, a přitom půl roku je více než dlouhá lhůta.


Převod vozidla je navíc od začátku roku jednodušší. Odhlášení i přihlášení je nutné provést na jednom úřadě a to na úřadě registru, kde bylo vozidlo původně přihlášeno. Nyní není možné vozidlo odhlásit bez vyplnění jména nového majitele. Nově se nemění registrační značky a novému majiteli zůstávají původní.

Ministerstvo dopravy zveřejní seznam zrušených vozidel

Úředníci odborů dopravy začínají postupně mazat vozidla s nedokončenou registrací. Aktuálně se jedná zhruba o 750 000 vozidel. Například Praha hlásí 68 000 vozidel, Ostrava 20 000 vozidel a Brno 19 000 vozidel. Ministerstvo dopravy odhaduje, že z celkové částky byla většina dávno zlikvidována či rozebraná na díly. Zhruba 100 000 vozidel a motorek se však stále pohybuje po českých komunikacích. Ministerstvo dopravy upozorňuje, že seznam všech zrušených vozidel zveřejní na webových stránkách.

Mnozí majitelé aut, kteří nezaregistrovali změnu zákona ani informační kampaň, nemusí vůbec tušit, že jejich vozidla vlastně vůbec neexistuje. Povinné ručení si budou platit nadále a technická prohlídka bude rovněž platná. Překvapení je tak bude čekat až při náhodné policejní kontrole.  “V případě, kdy policisté při kontrole zjistí, že není zapsáno v registru, budou postupovat stejným způsobem jako dosud v obdobných případech a v intencích zákona",  upozorňuje Jozef Bocán z policejního prezidia. Motoristé na místě přijdou o doklady od vozidla a ještě jim bude hrozit pokuta až ve výši 50 000 Kč.

Přestanou pojišťovny vyplácet pojistné plnění?

Další otázkou je, zda budou pojišťovny vyplácet povinné plnění v případě, kdy takové vozidlo způsobí nehody. Vyřazením vozidla z registru totiž automatický zanikne také povinné ručení a pojišťovna nemusí pojistné plnění vyplatit. Škodu by tak musel uhradit majitel vozidla ze své kapsy.


Také Česká kancelář pojistitelů se obává komplikací, které sebou zrušení těchto vozidel přinese. „Situace je ještě mnohem složitější. Nikdo vlastně netuší, jak se budou takové případy řešit.  ČKP  už rok tlačí na ministerstvo dopravy, aby pojišťovny informovalo o odhlášených vozidlech. Spolupráce je doslova tristní. Předávání dat ze strany ministerstva dopravy nefungovalo už v minulosti, kdy jsme tři čtvrtě roku obesílali motoristy neprávem vinou špatných podkladů z registru. Jenže po úředním zániku auta přece nepůjde jen tak se omluvit a říci, že to byl omyl,“ říká Aleš Povr,” mluvčí ČKP.


Mnozí majitelé vozidlo neodhlásili či nepřihlásili úmyslně. Nejčastějším důvodem byl ekopoplatek, který prostě odmítli uhradit. Další majitelé však prostě jen nesledovali mediální humbuk a u nich lze očekávat podání žaloby, že nebyli informováni adresně. Ve správním řízení se pak budou moci bránit, ale pravděpodobnost úspěchu nelze zatím předjímat.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 21. srpna 2024|
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.

  • 23. července 2024|
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?