epojisteni logo
blg-srt-happy

Pojistěte si jízdní kolo správně

1. 4. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Pojistěte si jízdní kolo správně

Cyklistika je velice oblíbeným sportem, kterému si lidé věnují na různé úrovni. Někteří si oblíbili městské kolo, další používají kolo jako dopravní prostředek do práce za každého počasí a jiní cyklistiku považují za svou sportovní vášeň. Jedno však tyto lidi spojuje - vlastní jízdní kolo.

Kola se kradou neustále. Bohužel. Kradou se z bytů, balkónů, garáží, sklepů i kočárkáren. Kradou se všechna kola, často bez ohledu na jejich reálnou hodnotu, a každá taková krádež kola zabolí především jeho majitele. Jedinou možností, jako ochránit svou investici (krádeži kola zabránit úplně nelze) je odpovídací pojištění. Jak na to?

Pojištění kola v rámci pojištění domácnosti

Pokud své kolo parkujete doma, v nebytových prostorách (sklepy, komora, garáž, kolna, němž bydlíte) nebo ve společných nebytových prostorech (kočárkárny, kolárny, sušárny a chodby), zahrňte jízdní kolo do svého pojištění domácnosti.

V tomto případě pojištění kryje škody způsobené živelnou události, jako je požár, povodeň, pád stromu a další, krádeží a vandalismem. Pojištění může zahrnovat i případ, kdy je cyklista donucen kolo vydat pod pohrůžkou fyzického násilí.

Víte, že…

 •  Při krádeži kola z nebytových či společných nebytových prostor musí zloděj překonat překážky (např. přeštípnutí zámku, vypáčení zámku). Jedině tehdy pojišťovna uzná událost jako krádež a vyplatí pojistné plnění.

 •  Způsob zabezpečení kola není předepsané, přesto je výše pojistného plnění  závislá na kvalitě zabezpečení, které pachatel musel překonat. U živelních a vodovodních událostí není zabezpečení podstatné.

Individuální pojištění kola

Zejména pro majitele drahých či technicky výjimečných kol a pro ty, kteří s koly často cestují, je určené individuální pojištění kol. Toto pojištění se totiž vztahuje i na prostory mimo byt a nebytové prostory dle výše uvedené definice. Individuální pojištění kol má územní rozsah rozšířený na území celé České republiky. Pojištění tedy i kryje např. krádež kola z ubytovacího či sportovního zařízení.

Některé pojišťovny do tohoto pojištění zahrnují i pojištění proti odcizení venku mezi 6 až 22 hodinou. Týká se případů, kdy je kolo pevně připevněno ke stojanu na kola či jiné pevné součásti staveb (zábradlí, hromosvod, apod.) prostřednictvím běžného uzamykacího mechanismu. Pojištění lze samozřejmě uvést na až do výše hodnoty kolo, čemuž také odpovídá výše pojistného. Zpravidla se však jedná o pár set korun ročně.

Víte, že…

 •  Jako minimální zabezpečovací zařízení smí být použitý lankový či visací zámek s řetězem, případně řetěz vyrobený z drátu o průměru nejméně 6 mm s visacím zámkem o průměru třmenu nejméně 6 mm.

 •  Individuální pojištění chrání kolo i v případě, že je uložené a zamčené na balkoně bytu či domu.

 •  Na základě doporučení pojišťovnou by měl pojištěný při každém odložení kolo vyfotit alespoň mobilním telefonem, díky čemuž lze doložit míru zabezpečení (např. zámek).

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  Na co si dát pozor při sjednávání majetkového pojištění?

  V Česku najdeme zhruba jeden a půl milionu trvale obydlených rodinných domů a více než čtyři miliony bytů. Většina z nich je dle statistik pojišťovacích expertů kryta pojištěním. Bohužel značné procento z nich dělá při sjednávání majetkového pojištění zcela zásadní chyby, které mohou v případě pojistné události vést k nižšímu plnění nebo dokonce k jeho úplnému zamítnutí.

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
  17. června 2020|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti uplatníte v různých situacích

  Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.

 • Dům 3
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění domova od největší pojišťovny světa

  Ačkoliv to tak při pohledu z oken nevypadá, léto i dovolené jsou v plném proudu. Pro mnohé obyvatele naší republiky tak nastává též čas, kdy si musejí sjednat cestovní pojištění. V oblasti cestovního pojištění pro vás rozšiřujeme nabídku a již brzy si tak přes ePojisteni.cz budete moci sjednat cestovní pojištění od několika dalších pojišťoven.

 • Pes na silnici
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění mazlíčka - vyplatí se či ne?

  I pro své mazlíčky chceme to nejlepší. Více jak třetina českých domácnosti vlastní nějaké domácí zvířátko. Náklady nejsou už tak zanedbatelné a když dojde na zdravotní problémy či úrazy, mohou se náklady na léčbu vyšplhat do tisíců korun. A proto než uzavřeme nevýhodnou pojistku, přemýšlejme.

 • 15. října 2019|Monika Šaríková
  Nejlepší aplikace na zjištění počasí

  Mobilní telefony se staly naší pravou rukou. Kromě komunikace je používáme k práci, zábavě, ale také ke zjišťování zpráv například o počasí. Na předpovědi počasí existují aplikace hlásící, jak bude “venku” za pár minut, hodin, ale i několik příštích dní. Které z aplikací předpovídajících počasí jsou hodnoceny jako nejlepší?

 • blg-cyklo
  Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

  Podstatná většina cyklistů má především strach z krádeže kola. Vozí sebou těžké zámky a kolo nespustí z očí. Mnohem méně cyklistů je připraveno na to, že škodu mohou také způsobit a následně platit vzniklou újmu. Víte, že na obě situace existuje pojištění?

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • blg-srt-happy
  14. července 2017|Veronika Čermáková
  Pojištění internetových rizik: O co se jedná a kdo jej nabízí?

  Svět internetu není bez hrozby. Lidem, a zejména příznivcům moderních technologií, náhle hrozí zneužití identity, podvody s platebními kartami či pomluvy na různých sociálních sítí a diskuzích. Od loňského roku si tato rizika může pojistit i běžný občan, a to u pojišťovny ČSOB.