epojisteni logo
blg-srt-mad

Patálie s řidičským průkazem - s náhradním řidičákem nelze cestovat do zahraničí

13. 8. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Patálie s řidičským průkazem - s náhradním řidičákem nelze cestovat do zahraničí

Zkazit očekávanou letní dovolenou může i zdánlivá maličkost. Například ztracený nebo odcizený řidičský průkaz odjezd na dovolenou zkomplikuje, oddálí nebo dokonce úplně zruší. Proto je dobré být na takové situace připravený a vědět, jak se zachovat.

Příběh první - když o řidičský průkaz přijdete v Česku

To tak chybělo! Pár dní před odjezdem na letní dovolenou k moři vám ukradnou řidičský průkaz. Možná si nyní řeknete, že o nic nejde. Na úřadu vám přece obratem vystaví náhradní průkaz. To je sice pravda, ale s náhradním dokladem můžete vůz řídit pouze na území České republiky. Do zahraničí s ním v žádném případě nesmíte. Jedinou možností, jak na dovolenou odjete dle původního plánu je zařídit si nový řidičský průkaz.

Krádež nebo ztrátu řidičského průkazu neprodleně nahlaste na Policii ČR a odpovídajícím úřadu. Zde se vám postarají o nový řidičský průkaz. Obratem to však nebude. Od 1. července došlo ke změnám v pravidlech vydávání řidičských průkazu. Kvůli řidičskému průkazu nemusíte chodit na úřad pouze v místě svého bydliště. Dnes už můžete navštívit jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností.

Sebou není nutné mít ani jednu fotografii. Tu si úředník pořídí na místě nebo si ji sám stáhne z databáze. Pak vám do dovolené zbývá více než 20 dní, postačí vám standardní lhůta vydání řidičského průkazu do 20 dní za poplatek 200 Kč. Pokud na řidičák spěcháte, požádejte o expresní vydání do 5 dní za poplatek 700 Kč.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Příběh druhý - když o řidičský průkaz přijdete v zahraničí

Vyřídit si nový řidičák v České republice je snadné. V případě nutnosti jej máte do 5 dnů opět v peněžence mezi ostatními doklady. Jenomže řidičák můžete ztratit, nebo vám jej ukradnou, i v cizině na dovolené. To už tak snadné není. Ztrátu či krádež dokladu můžete nahlásit na místní policii, konzulátu či velvyslanectví ČR.

Nový průkaz vám vystaví až v České republice. Zde vám zařídí alespoň potvrzení, který řidičský průkaz nahradí při cestě zpět. To však neznamená, že nemůžete narazit na potíže. Budete-li mít štěstí, projedete bez kontroly. Jistě ale znáte zákon schválnosti. Pokud vás policejní hlídka přece jen zastaví, modlete se, aby to byla ta správná hlídka. Náhradní řidičský průkaz totiž neuznávají ve všech zemích jako oprávněný doklad určený k řízení motorového vozidla.

Příběh třetí - když vám řidičský průkaz zabaví v cizině

To by se samozřejmě vůbec stávat nemělo. Řídit byste vždy měli v souladu s dopravními předpisy země, ve které se nacházíte. Pokud se ale dopustíte vážného dopravního přestupku, může vám místní policie řidičský průkaz zabavit na místě. Zabavený smí být řidičák pouze na dobu určitou. Neradujte se přespříliš, zpět do rukou vám jej totiž nevydají. Řidičský průkaz bude odevzdán na příslušném úřadě a odeslán prostřednictvím ministerstva ČR, které jej předá na obecní úřad v místě vašeho trvalého bydliště. Teprve zde si jej budete moci vyzvednout.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.