epojisteni logo
parkovaci-stani

Parkuj v klidu: 3 aplikace, které vám usnadní parkování ve městech

20. 8. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Noční můra řady řidičů? Najít vhodné a pokud možno cenově dostupné místo na zaparkování ve velkých městech. Taky tohle řešíte? Hoďte obavy a předsudky za hlavu! Vybavte se chytrým mobilním telefonem a stáhněte si některou z níže uvedených aplikací, díky kterým zaparkujete v klidu.

Parkopedia parking

Začneme světově. Jednoduchá a intuitivní aplikace, která, jak už ostatně její název napovídá, je velkou „encyklopedií“ parkovišť. Aplikace není omezena jen na Českou republiku, ale obsahuje záznamy z 15000 měst celého světa. Jednotlivá parkoviště pak lze vyhledat ručně podle adresy ještě před příjezdem, nebo si nechat automaticky zobrazit parkoviště v okolí, kde se právě váš telefon nachází. 

Vše je v aplikaci vykresleno neuvěřitelně přehledně a intuitivně. Vlajky na mapě u vybraných parkovišť informují o ceně parkovného, takže uživatel má ihned představu o tom, zda se mu vyplatí zajet o pár ulic dál, nebo naopak využít nejbližší placené stání.

Po označení parkoviště na mapě se zobrazí spodní lišta se čtyřmi údaji, které zahrnují název, cenu, kapacitu a vzdálenost. Vytažením spodní lišty je k dispozici vyčerpávající popis parkoviště – zejména tedy otevírací doba, rozpis cen a omezení, možnosti platby, nebo informace o tom, zda jde o hlídané, kryté nebi podzemní parkoviště. Jelikož je aplikace navržena jako komunitní, lze do ní přidávat nová parkoviště, doplňovat informace a také fotky.

Aplikací Parkopedia bohužel nezaplatíte za zpoplatněná stání, za to však získáte velmi přehledný nástroj pro vyhledávání podrobných informací o parkovištích na celém světě.

MPLA.IO

Aplikace byla sice původně vyvinutá pro parkování v pražských parkovacích zónách, postupně se ale rozšířila také do Brna, Pardubic, Olomouce, Liberce, Příbrami, Kolína, Litomyšli, Rychnova nad Kněžnou a Kroměříže. 

Nativní aplikace pro Android a iOS je v celku mladá. Původně systém fungoval přes webový prohlížeč v mobilu a dá se tak využívat i nadále. Jak web, tak aplikace jsou velmi jednoduché a přehledné. Po spuštění se zobrazí aktuální poloha telefonu na mapě. V případě potřeby je zde možnost ručního zadání parkovací zóny. Její název je napsán na dopravní značce u každé zóny. Lze využít také možnosti naskenování QR kódu vygenerovaného parkovacím automatem, například při parkování za závorou.

Díky MPLA systému navíc jednoduše za parkování zaplatíte. Nic dalšího uživatel nemusí řešit, pokud nezapomene včas parkoviště opustit nebo své parkování prodloužit. Druhá strana systému, tedy kontrolní nástroj, průběžně monitoruje parkovací zóny a online vyhodnocuje registrační značky vozidel. V reálném čase tedy provozovatel parkoviště identifikuje neoprávněně zaparkovaná vozidla. A samozřejmě uděluje pokuty, případně nechává vozidla rovnou odtáhnout.  

eParkomat

Aplikace od T-mobile, která má oslovit nejen majitele služby „chytré auto“ zmíněného operátora. Aplikace má uživatelsky přívětivé rozhraní a snadno se používá. Její hlavní funkcí je vyhledání parkoviště, kde je největší šance zaparkovat.  Operátor k tomu využívá anonymní data o poloze mobilních telefonů a z nich pak vypočítává obsazenost parkovišť a také pravděpodobnost obsazenosti v následujících hodinách. Uživatel si díky tomu může po volbě parkoviště zobrazit jednoduchý graf s obsazeností parkoviště v různých hodinách.

Samozřejmostí aplikace je také tlačítko pro spuštění navigace na vybrané parkoviště. To funguje pouze jako odkaz pro navigaci, kterou ve svém telefonu uživatel má nainstalovanou. Další plus pro eParkomat je funkce „zaplatitzaplatit“ parkovné. Opět je toto tlačítko však jen odkazem na platební portál již zmíněného MPLA. Kromě pražských městských parkovišť tak musí uživatel platit na místě, nicméně vývojář usilovně pracuje na rozšíření této možnosti pro další komerční parkoviště.

Největší předností aplikace je tedy předvídání obsazenosti na parkovištích a dále propojení se systémem „chytré auto“ od zmíněného operátora. Mezi další výhody patří také přehledné, intuitivní ovládání a provázanost s pražskými parkovacími zónami.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.