epojisteni logo
blg-srt-crush

Za fingovanou dopravní nehodu hrozí až 10 let

10. 8. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Za fingovanou dopravní nehodu hrozí až 10 let

Pojišťovna Generali v minulých dnech zveřejnila informaci, že zaznamenali nárůst počtu fingovaných dopravních nehod, jejichž cílem je získat neoprávněné pojištěné plnění. V případě odhalení podvodu hrozí viníkovi až deset let odnětí svobody.

Velké pojišťovny mají vždy speciální oddělení detektivů, které se zabývá odhalování pojistných podvodů. Podle Generali pojišťovny v posledních měsících “vedou” zejména fingované dopravní nehody. „Jde o úmyslné bouračky, pečlivě připravené, jejichž cílem je vylákat neoprávněné pojistné plnění,“ říká Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

Například pojišťovna Generali odhalila v letošním roce již 226 případů pokusů o pojistný podvod a pojišťovně tak zachránili více než 34 milionů korun. Desítky dalších případů se stále šetří. Podle údajů je nejvíce pojistných podvodů odhaleno v Praze (20 procent) a Moravskoslezském kraji (20 procent). Nejméně pojistných podvodů odhalí detektivové ve Zlínském kraji a Olomouckém kraji (2 procenta).

Nejvíce podvodů se týká pojištění majetku a odpovědnosti (45 procent) a pojištění motorových vozidel (22 procent), kde počet pokusů o podvod neustále narůstá. Pojišťovny uvádí, že podvodníci se nejčastěji pokouší o fingovanou nehodu či krádež vlastního vozidla s vidinou vysokého zisku.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Viníkovi hrozí až deset let vězení

Pojistný podvod je trestný čin, za který bude viník potrestán. V lepším případě bude pojišťovna požadovat své peníze pouze zpět. V horším případě hrozí odhalenému viníkovi až deset let vězení. Délka trestu samozřejmě záleží na závažnosti podvodu.

Typickým příkladem je majitel vozidla Škody Superb, jehož vozidlo mělo lehce odřené plochy. Rozhodl se proto získat peníze na opravu nelegálně. Vozidlo otřel o svodidla tak, aby zamaskoval původní poškození, a poté nahlásil nehodu.  Pojistné  plnění činilo 82 tisíc korun. Jeho podvod byl však odhalen a peníze musel vrátit. Majitel vozidel velmi často hlásí krádež přenosné navigace, kterou však nikdy nevlastnili.

Ačkoliv v České republice není pojistný podvod považován za společensky nebezpečný, trest může být i velmi vysoký. “V případě prokázání podvodného jednání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena,“ vysvětluje Jiří Cívka z Generali. Horní hranice sazby nepodmíněného odnětí svobody je 10 let.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.