epojisteni logo
studenti na cestách

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

25. 8. 2017
|
Délka čtení: 6 min.

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

Program Erasmus je mezi studenty vysokých škol a vybraných vyšších odborných škol velmi oblíbený. Studentům umožňuje v rámci studia vycestovat za studiemi do zahraničí. Jedná o stipendium a studium v délce od 3 do 12 měsíců jim zaplatí jejich domovská škola. Jaké další výdaje jim hradí škola, a které by si měli v zájmu své bezpečnosti zaplatit sami?


Jedenkrát za studium na vysoké či vyšší odborné škole může českých student využít nabídky na stipendium a na pár měsíců vyrazit studovat do zahraničí. Program Erasmus je určený pro studenty od druhého ročníku studia výše. Po dobu studia v zahraničí je stále studentem domácí univerzity, která mu každý měsíc posílá stipendium ve výši stanovené podle běžných životních nákladu ve vybrané zemi.


Ze stipendia si student hradí studium, ubytování a případně další náklady na pobyt. Ze zkušeností českých studentů vyplývá, že stipendium je dostatečně vysoké a vyžít se s ním dá velmi dobře. Nejdražší bývají náklady na ubytování a dopravu ve větších městech. Pokud má student výdaje vyšší, musí si rozdíl doplatit ze svého. Řada studentů s tím nemá problém a při studiu si najde brigádu, která navíc pomáhá rozvíjet jejich jazykové znalosti.

Běžné zdravotní pojištění není dostačující

Několikaměsíční studium v zahraničí má svá rizika. Student může onemocnět, nebo se mu přihodí úraz. V takovém případě má přirozeně nárok na stejnou péči jako občané země, v níž se rozhodl nějaký čas studovat. I po dobu studia a pobytu v zahraničí je studentem české univerzity, která za něj platí zdravotní pojištění.


V zahraničí, jak všeobecně známo, však kartička evropského pojištění (tzv. Evropský zdravotní průkaz) není úplně dostačující. Student má sice právo na lékařské ošetření, ale zaplatí to samé co občan, a v zahraničí je zdravotní péče daleko dražší než u nás. Ve většině zemích platí občané vysoké částky za spoluúčast, a proto se českým studentům vyplatí mít uzavřené cestovní pojištění pro studenty neboli cestovní pojištění Erasmus, jak se mu také někdy říká.


Některé pojišťovny mají ve své produktové nabídce i cestovní pojištění pro studenty, které je přizpůsobeno jejich potřebám a finanční situaci. Nejvýhodnější je celoroční pojištění určené pro delší studijní pobytu (stáže, Erasmus apod.) platné po Evropě nebo celém světě, jehož cena se pohybuje od 200 korun měsíčně (např. cestovní pojištění ISIC pro studenty). Ani pro studenta 200 korun nemožná částka. Cestovní pojištění mu poskytne mnohem lepší finanční ochranu na studiích v zahraničí.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?