epojisteni logo
dovolenka

Cestujte o prázdninách bezpečně

21. 7. 2015
|
Délka čtení: 6 min.

Cestujte o prázdninách bezpečně

Prázdniny jsou v plném proudu a Češi vyráží na dovolenou na vlastní pěst a tudíž i vlastním vozidlem. S tím bohužel souvisí také nárůst počtu dopravních nehod. Kromě dobrého technického stavu vozidla je také vhodné mít promyšlený plán cesty a hlavně být za volantem neustále koncentrovaný.

Období letních měsíců probíhá ve znamení dovolených strávených na různých místech světa. Mnozí lidé s oblibou cestují vlastními vozidly. Bohužel ne vždy lidé odhadnou své síly. Za volantem často sedí lidé unavení a nesoustředění. Počty nehod v tomto období tak každoročně zvýší statistiku nehod.

„Prázdniny provází bohužel každoročně hořká silniční bilance. Loni zemřelo na našich silnicích v tomto období 132 lidí, tedy každý den dva lidé. Navíc denně se 9 lidí těžce zranilo. Červenec a srpen zároveň patří k měsícům s největší dopravní intenzitou. Řidiči by proto v tomto období měli cestu dobře plánovat a být na silnicích opatrní.“ říká Dan Ťok, ministr dopravy.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Až čtvrtina nehod zaviněných pod vlivem alkoholu se odehraje během léta

Letní měsíce nejsou pouze dobou dobrodružství, ale také tragických nehod. Podle statistiky dojde během prázdniny ke čtvrtině nehod, které jsou zaviněné pod vlivem alkoholu. Mnohem častěji rovněž na silnicích umírají cyklisté, motorkáři i děti.

Ministerstvo dopravy proto každým rokem upozorňuje, že řidiči musí počítat s reálným provozem, který je v létě omezován stavebními pracemi i zdlouhavými kolonami. Proto je vhodné, aby se dopředu seznámili s omezeními, které je čekají právě na jejich cestě. Ministerstvo dopravy pro tyto účely připravilo podrobnou silniční mapu, která je pravidelně aktualizována dle momentální dopravní situace.

Češi nejčastěji míří do Chorvatska a to přes Rakousko a Slovinsko. Pozor si proto dávejte například na rychlostní limity. Řada měst má obecný limit pouze 30 kilometrů za hodinu. V Rakousku je možné mít reflexní vesty pouze ve žluté, červené a oranžové barvě. Máte-li zelenou, zakupte si odpovídající barvu. Rovněž není možné používat palubní kamery.

Ve Slovinsku byly zpřísněny pokuty za přestupky. Za špatné parkování můžete dostat pokutu až 100 EUR, za jízdu bez pásů až 120 EUR a za nezastavení na stopce až 300 EUR. Řidičům, kteří pokutu odmítnou uhradit na místě, může být dokonce odebrán pas.

Je-li Vám méně než 24 let, máte v Chorvatsku snížený rychlostní limit o 10 kilometrů za hodinu. Řidičský průkaz může být odebrán těm řidičům, kteří řídí vozidlo bez předepsaných zdravotnických pomůcek (např. brýle či čočky) či za jízdu ve stavu únavy až vyčerpání. Pokud vyrážíte na Slovensko, dejte si pozor na alkohol. Za jízdu pod vlivem můžete být dokonce odsouzeni k trestu odnětí svobody až na 1 rok.

Nezapomínejte na pravidla bezpečné jízdy

Dlouhé hodiny na cestách způsobují únavu. Nezapomínejte na zásady, které Vám mohou při nehodě zachránit život.

 • Ve vozidle nemějte volně položené předměty, jako je tablet či lahev s vodou. Jsou sice lehké, ale ve chvíli nehody může předmět při rychlosti 50 kilometrů za hodinu získat zrychlení až 60 g.

 • Vždy se poutejte, i když jedete pouze “kousek”. Náraz je i při relativně nízké rychlosti vždy silný a nepřipoutaný člověk může způsobit vážná zranění sobě i ostatním členům posádky.

 • Odpočívejte. Pár minut odpočinku Vaši cestu výrazně neprodlouží, ale může zachránit zdraví a lidské životy. Evropská data uvádí, že každá 4. nehoda na dálnici je způsobená únavou řidiče.

 • Soustřeďte se na řízení. Bezpečné řízení vozidla vyžaduje koncentraci. Netelefonujte, nepište SMS zprávy, nečtěte si. To vše snižuje soustředěnost a i chvilka nepozornosti může způsobit vážnou dopravní nehodu.

 • Dodržujte bezpečnou vzdálenost. V roce 2014 byla druhou nejčastěji příčinou nehod právě nedostatečná vzdálenost mezi vozidly.

 • Dodržujte střídavou jízdu, neboli zip. To platí pro zácpy i dopravní uzavírky.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?