Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

Od počátku nového roku mohou vlastníci motorových vozidel v ČR žádat o vlastní registrační značku na přání. Nová SPZ může kromě vulgárních a rasistických výrazů obsahovat téměř cokoliv - vlastní jméno i přezdívku, název firmy, oblíbeného fotbalového týmu i jméno psa.

Desítky motoristů se na tento den opravdu těšilo. Například na pražském registru vozidel si o novou značku přišlo s počátkem otvírací doby zažádat 16 lidí a v průběhu dne jejich počet neustále narůstal. Jeden ze zájemců nemohl dospat a na úřad přišel dokonce ve tři hodiny ráno! Od té doby o registrační značku na přání projevilo zájem téměř 2 500 lidí.

Sprosťárny a rasistické výrazy neprojdou…

Registrační značka na přání musí obsahovat velká písmena a alespoň jednu arabskou číslici. Se sprostými, hanlivými a rasistickými výrazy zájemci neuspějí také. Jinak se fantazii meze nekladou a na registrační značce může být vlastní jméno, přezdívka z mládí, jméno oblíbeného sportovního týmu či hráče, manželky, dětí či filmových a hudebních hvězd.

"Máme s kamarády fotbalový tým, takže bych chtěl zkratku 99 Praha. Už teď mám na autě polepy, takže bych to chtěl vyšperkovat patřičnou registrační značkou. To mi snad nikdo nevyfoukne, leda že by tu někdo ze spoluhráčů byl dříve než já," svěřil se nám se svou představou jeden prvních z čekajících řidičů.

Pořídit si vlastní registrační značku není samozřejmě zadarmo. Jedna tabulka vyjde na 5 000 korun a pro jedno vozidlo tedy vyjde celkem na 10 000 korun. Žádost s vymyšlenou značkou však musí nejprve schválit úředník na registru vozidel. Pokud je návrh uznán, žadatel si počká 15 dní a poté si ji může vyzvednout a připevnit na vozidlo. Nejste-li jistí, můžete si značku zarezervovat po dobu tří měsíců.

Potkat BATM0BIL už můžete i ve skutečném životě

Že mají Češi smysl pro humor, je znát i v tomto případě. Zatímco někteří motoristé vnímají tuto možnost jako dobrou reklamu a na značku si nechají napsat název své firmy, jiní volí vtipnější varianty. Tak například na Zlínsku není problém potkat vozidlo se značkou NINJA nebo DABEL a na Brněnsku jezdí skutečný BATM0BIL, LUCIFER1, DEMOLICE i UKRADEN3.

Velice rychle byly zaregistrovány značky FANT0MAS nebo TRABANT1 a velice populární je značka VIP doplněná různými číslicem. Originální značku si nechal zaregistrovat řidič na Ostravsku a to NCC1701D. Pro vysvětlení NCC-1701 je označení fiktivní lodi ve sci-fi seriálu Star Trek.

Registrační značky na přání se kradou

Na konci února bylo evidováno 1920 vydaných registračních značek na přání, 300 je připraveno k vyzvednutí a dalších 600 je zarezervováno . Hned o počátku se policie začala potýkat s krádežemi těchto unikátních značek. Vzhledem k tomu, že se nejedná o levnou záležitost, pojišťovny okamžitě zareagovaly a řidičům nabídly možnost sjednat si pojištění proti krádeži vlastní značky.

Krádež vlastní značky není jen tak. „Pokud se třeba při havárii tabulka značky na přání poškodí, bude možné si ji za poplatek 600 korun vyměnit. Při ztrátě či odcizení tabulky však náhradní vydávána není. Vlastník vozidla si tedy musí pořídit běžnou registrační značku nebo zaplatit opět 10 tisíc za značku na přání v jiném znění. Původní značka ztratí navždy platnost,“ uvedl Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy.

S nabídkou pojištění přišla například Česká pojišťovna. Pojištění proti krádeži vlastní registrační značky stojí 999 korun na celý rok a sjednává se samostatné nebo k havarijnímu pojištění. Postup při řešení pojistné události se nijak neliší. Pojištěný má v případě krádeže nárok na uhrazení celých 10 000 korun.

TIP: Stránky ePojištění.cz vám pravidelně přináší novinky ze světa pojištění vozidel. Sledujte je každý den a žádná důležitá zpráva vám neuteče.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 13
Sdílet na Facebooku

Archiv