Pojištění odpovědnosti: Pozor na příliš nízké pojistné limity

Pojištění odpovědnosti: Pozor na příliš nízké pojistné limity

limity

Pojištění odpovědnosti: Pozor na příliš nízké pojistné limity

S dobrým pojištěním odpovědnosti se mnohem lépe usíná. Způsobíte-li komukoliv škodu, uhradí to vaše pojišťovna. Problém může nastat při nesprávném nastavení pojistných limitů. Přesáhne-li výše škody limit, zbytek zaplatit ze svého pojištěný.

Překročit hranici jednoho milionu korun se zdá téměř nemožné. Při sjednávání pojištění se obvykle myslí na rozbité okno, politou sedačku, maximálně zlomeninu po srážce cyklistů. Pravdou je, že překročit milion zas tak složité není. Může za to nový občanský zákoník z roku 2014, který zrušil tabulky a významně upravil pravidla vyplácení odškodnění. Ty jsou nyní mnohem vyšší. Běžný limit ve výši jednoho milionu korun je absolutně nedostačující zejména při vážných úrazech či zaviněného úmrtí.

Spočítat
havarijní pojištění

„Dříve byly stanoveny pevné částky pro jednotlivé kategorie škod na zdraví. Nový zákon zavedl individuálnější náhrady poškozeným na základě posouzení konkrétní situace újmy pro pozůstalé i pro zraněného. Je například rozdíl, pokud riskantní jízdou na kole srazíte běžného chodce, nebo vrcholového tenistu – a zlomíte mu ruku,“ varuje před různými následky Lucie Žulavská z České asociace pojistitelů (ČAP).

Průměrné odškodné se za posledních osm let vzrostlo více než dvojnásobně, z 961 283 Kč (2011) na 2 135 092 Kč (2017)!

Za chyby i chování ohrožující druhé se platí

Lidé si velmi často neuvědomují, že svým chováním mohou způsobit škodu sobě i u druhým. Typickým příkladem nevhodného chování jsou pejskaři a jejich volně pobíhající psi na veřejných cyklostezkách. V první řadě má pes volně pobíhat pouze na místech k tomu vymezených. Nikdy netušíte, odkud pes vyběhne, zda poslechne paníčka nebo po vás agresivně vyběhne.

Dojde-li ke srážce s cyklistou (osoba na inlinech), je za vzniklou škodu zodpovědný vždy majitel psa. Kromě toho, že jeho pes sám může přijít k úrazu, bude zodpovědný za škodu způsobenou cyklistovi. Zlomená ruka není nic vážného, ale pokud půjde o talentovaného houslistu, který si na housle nesáhne několik týdnů či dokonce měsíců, půjde o velmi drahou záležitost. Přitom by stačilo mít pejska na vodíku a pustit ho na vhodnějším místě.

Odborníci doporučují pojistný limit nejméně 10 000 000 korun

Pojištění odpovědnosti není ze zákona povinné (bohužel) ani běžné jako například cestovní pojištění. Jsou to prostě další “vyhozené” peníze. Lidé si bohužel neuvědomují, že pojištění odpovědnosti za pár set korun ročně jim může ušetřit desítky i statisíce korun. K nehodě může dojít kdykoliv a kdekoliv. Nejčastěji se jedná o škody způsobené jízdou na kole, kolečkových bruslí či při lyžování.

Nabídka pojišťoven je v oblasti pojištění odpovědnosti široká. Doporučeno je vybrat si pojištění s limitem alespoň ve výši 10 000 000 korun, což je oficiálně hodnota lidského života v České republice. „Česká republika by se měla v tomto ohledu časem srovnat s běžnou praxí v okolních zemích, kde výše limitů koresponduje s výší limitů v rámci povinného ručení. Ty se pohybují na úrovni 1,2 miliónu eur a dostačují pro odškodnění v případě majetkových škod i škod na zdraví,“ doplnila Lucie Žulavská.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 5
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Pojistné, Zákon, Nehody

Archiv