Patálie s řidičským průkazem - s náhradním řidičákem nelze cestovat do zahraničí

Patálie s řidičským průkazem - s náhradním řidičákem nelze cestovat do zahraničí

zahraničí

Patálie s řidičským průkazem - s náhradním řidičákem nelze cestovat do zahraničí

Zkazit očekávanou letní dovolenou může i zdánlivá maličkost. Například ztracený nebo odcizený řidičský průkaz odjezd na dovolenou zkomplikuje, oddálí nebo dokonce úplně zruší. Proto je dobré být na takové situace připravený a vědět, jak se zachovat.

Spočítat
povinné ručení

Příběh první - když o řidičský průkaz přijdete v Česku

To tak chybělo! Pár dní před odjezdem na letní dovolenou k moři vám ukradnou řidičský průkaz. Možná si nyní řeknete, že o nic nejde. Na úřadu vám přece obratem vystaví náhradní průkaz. To je sice pravda, ale s náhradním dokladem můžete vůz řídit pouze na území České republiky. Do zahraničí s ním v žádném případě nesmíte. Jedinou možností, jak na dovolenou odjete dle původního plánu je zařídit si nový řidičský průkaz.

Krádež nebo ztrátu řidičského průkazu neprodleně nahlaste na Policii ČR a odpovídajícím úřadu. Zde se vám postarají o nový řidičský průkaz. Obratem to však nebude. Od 1. července došlo ke změnám v pravidlech vydávání řidičských průkazu. Kvůli řidičskému průkazu nemusíte chodit na úřad pouze v místě svého bydliště. Dnes už můžete navštívit jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností.

Sebou není nutné mít ani jednu fotografii. Tu si úředník pořídí na místě nebo si ji sám stáhne z databáze. Pak vám do dovolené zbývá více než 20 dní, postačí vám standardní lhůta vydání řidičského průkazu do 20 dní za poplatek 200 Kč. Pokud na řidičák spěcháte, požádejte o expresní vydání do 5 dní za poplatek 700 Kč.

Příběh druhý - když o řidičský průkaz přijdete v zahraničí

Vyřídit si nový řidičák v České republice je snadné. V případě nutnosti jej máte do 5 dnů opět v peněžence mezi ostatními doklady. Jenomže řidičák můžete ztratit, nebo vám jej ukradnou, i v cizině na dovolené. To už tak snadné není. Ztrátu či krádež dokladu můžete nahlásit na místní policii, konzulátu či velvyslanectví ČR.

Nový průkaz vám vystaví až v České republice. Zde vám zařídí alespoň potvrzení, který řidičský průkaz nahradí při cestě zpět. To však neznamená, že nemůžete narazit na potíže. Budete-li mít štěstí, projedete bez kontroly. Jistě ale znáte zákon schválnosti. Pokud vás policejní hlídka přece jen zastaví, modlete se, aby to byla ta správná hlídka. Náhradní řidičský průkaz totiž neuznávají ve všech zemích jako oprávněný doklad určený k řízení motorového vozidla.

Příběh třetí - když vám řidičský průkaz zabaví v cizině

To by se samozřejmě vůbec stávat nemělo. Řídit byste vždy měli v souladu s dopravními předpisy země, ve které se nacházíte. Pokud se ale dopustíte vážného dopravního přestupku, může vám místní policie řidičský průkaz zabavit na místě. Zabavený smí být řidičák pouze na dobu určitou. Neradujte se přespříliš, zpět do rukou vám jej totiž nevydají. Řidičský průkaz bude odevzdán na příslušném úřadě a odeslán prostřednictvím ministerstva ČR, které jej předá na obecní úřad v místě vašeho trvalého bydliště. Teprve zde si jej budete moci vyzvednout.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Cestovní pojištění, Řidičský průkaz, Pojistné události

Archiv