Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

Prasklé přední sklo

Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji, než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

Meziroční nárůst o 10 %

Ačkoli někteří pojišťovací specialisté tvrdí, že ceny povinného ručení a havarijního pojištění se díky konkurenčnímu prostředí drží na úrovni roku 2021, pokud bychom se na pojistné podívali v rámci meziročního srovnání, pak zjistíme, že růst ceny se pohybuje okolo 10 %. Nejvýrazněji je to znát u kombinace povinného ručení s havarijním pojištěním, která průměrně řidiče vyjde na 15,5 tis. Kč. Průměrná cena povinného ručení se pak pohybuje kolem 5-6 tis. Kč.

Zdražuje se zejména v menších městech

Podle Broker Consulting POVIndexu se cena povinného ručení v prvním čtvrtletí tohoto roku zvýšila v průměru o 125 Kč. Výraznější nárůst zaznamenal index nikoli v Praze, ale v menších městech a to místy až o 177 Kč. V hlavním městě činil meziměsíční nárůst pouze 74 Kč. Podle odborníků je tento růst dán propadem cen v únoru a úpravou ceníků pojišťoven na hodnoty z počátku roku. Analytici a pojišťovací specialisté i nadále upozorňují na to, že ceny povinného ručení budou letos i nadále stoupat.

Důvodem jsou vyšší škody, drahé díly i dlouhé čekací lhůty

Důvodem zvyšování cen pojistného je přibývání nehod a zvýšení jejich finanční náročnosti, které jde ruku v ruce s vyšší cenou práce, energií i materiálu. Problémem jsou i dodací lhůty jednotlivých dílů, které se v průběhu letošního roku prodloužily až dvojnásobně. Odborníci navíc varují, že vyčkávat na levnější díly se nemusí vyplatit. „V blízké budoucnosti spotřebitelé za některé položky zaplatí o desítky procent více. Během letošního roku očekáváme dvouciferný růst cen kovových karosářských dílů i pneumatik v důsledku zdražování některých surovin,” řekl pro Lidovky.cz šéf servisních služeb Louda Auto Pavel Boháč. 

Ceny se liší napříč kraji i pojišťovnami

Ceny povinného ručení a havarijního pojištění se ale liší nejen v jednotlivých krajích, ale také napříč tuzemskými pojišťovnami. Podle analytika neživotního pojištění společnosti Broker Consulting Jiřího Váhala je důležité porovnat nejen ceny pojištění, ale také rozsah pojistného krytí: „Rozdíly v cenách povinného ručení mezi jednotlivými pojišťovnami vznikají zejména proto, že každá používá odlišné parametry pro svůj výpočet pojistného. Před výběrem konkrétní pojišťovny tedy řidičům vždy doporučuji udělat si důkladné porovnání cen povinného ručení.

Jak získat to nejvýhodnější pojištění?

Přesto, že opět dojde k citelnému zdražení cen povinného ručení, ePojisteni.cz i nadále bude pro své klienty vyjednávat u pojišťoven ty nejvýhodnější ceny, bonusy a výhody. Důležité je ale zmínit, že nejlevnější cena nemusí automaticky charakterizovat to nejlepší a nejvýhodnější povinné ručení nebo havarijní pojištění. Při výběru se proto zaměřte nejen na ni, ale zejména na rozsah pojistného krytí, jednotlivá rizika, asistenční služby a pozornost věnujte také výlukám, na základě kterých mohou jednotlivé pojišťovny pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Sjednejte si výhodnější povinné ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 15

Sdílet na Facebooku

Archiv