Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

Zelená karta v elektronické podobě - Zelená karta v mobilu

Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

porovnání povinného ručení

Ohledně podoby zelené karty nebylo vydáno žádné nové oficiální nařízení, jedná se pouze o rozhodnutí v jednom konkrétním případu. To znamená, že řidičům by od nového roku měla stačit zelená karta pro auto pouze v elektronické podobě. Pokud by jim policejní hlídka uložila pokutu, u případného odvolání by měli uspět.

Zelenou kartu ukázal na mobilním telefonu a dostal pokutu

Proces spustil řidič, který v rámci silniční kontroly policejní hlídce zelenou kartu ukázal pouze na displeji svého mobilního telefonu. Tu mu na základě telefonního hovoru obratem poslala pojišťovna na WhatsApp a e-mail poté, co odhalil prošlou platnost u stávající karty.

Policejní hlídka však zelenou kartu v elektronické podobě odmítla uznat a trvala na listinné podobě. Řidič se dle hlídky dopustil dopravního přestupku a obdržel pokutu ve výši 1500 Kč. Proti pokutě se řidič rozhodl odvolat, a to dokonce několikrát za sebou. 

Případ se dostal až k Ministerstvu financí, které 30. prosince 2021 rozhodlo ve prospěch řidiče. Rozhodnutí ministerstva v podstatě zrušilo dosavadní rozhodnutí nižších správních orgánů, které trvaly na předložení zelené karty výhradně v listinné podobě, a potvrdilo, že je jedno, zda řidič zelenou kartu předloží v papírové nebo elektronické podobě

K předložení listinné podoby neexistuje logický důvod

Ve skutečnosti stávající zákon o povinném ručení neurčuje, v jaké podobě musí řidiči ukázat zelenou kartu. Hovoří pouze o povinnosti prokázat platné povinné ručení.  

Papírová verze zelené karty ani nedisponuje žádnými speciálními prvky, které by nějakým způsobem zvyšovaly její význam. Koneckonců policii stačí znát SPZ auta a pojištění si může ověřit sama na internetu. Zelená karta online tak podle ministerstva má stejnou průkaznost jako její listinná podoba.

Ministerstvo financí už o dalším postupu jedná

Rozhodnutí ministerstva v tomto případě představuje pozitivní signál, že řidiči po předložení zelené karty pouze v elektronické podobě uspějí při odvolání. Zatím se však nejedná o nařízení, podle něhož by policie jednala nesprávně a rozhodně jí to nebrání udělit pokutu. Řidiči by měli počítat s tím, že je takové chování může stát čas spojený s odvoláním. 

Ministerstvo financí potvrdilo, že jedná o tom, jak toto stanovisko promítnout do metodických postupů. Do té doby řidičům radí mít v mobilním telefonu uloženou nejen zelenou kartu, ale rovněž příslušné rozhodnutí Ministerstva financí

Také jim doporučuje, aby byli vždy připraveni na silniční kontrolu. Předložení zelené karty v elektronické verzi by rozhodně nemělo vést k neúměrnému protahování silniční kontroly ze strany řidičů. Je jejich povinností mít zkontrolováno, že mají po ruce platnou verzi dokladu o povinnému ručení.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Sdílet na Facebooku

Archiv