Nelepme se!

S příchodem sněhu na naše území je dobré si připomenout, že vůbec nejčastější příčinou dopravních nehod je nedodržení bezpečnostní vzdálenosti. Tímto způsobem vzniká celá třetina dopravních nehod. O to více je pak třeba hlídat si bezpečnostní vzdálenost v těchto dnech, a dnech, týdnech a měsících nadcházejících, kdy budeme vystaveni zhoršeným jízdním podmínkám, jak už z hlediska viditelnosti, tak z hlediska kvality vozovky.

Velmi často za těchto podmínek na vozovce namrzlé, či pokryté vrstvou sněhu řidiči neodhadnou brzdnou dráhu, která je v porovnání s letními měsíci podstatně delší. A nezřídka se tak stane rovnou skupinově. Srážky hned několika vozidel najednou v menší rychlosti, v rychleji se pohybujících kolonách jsou v zimním období běžné.

Škody z nehod tohoto typu jsou většinou "nižší". Poškozené plechy, zničená světla, atd., to jsou škody, které se pohybují v částkách do 30 tisíc Kč. Každopádně jde ale o nepříjemnou komplikaci. Mysleme proto na dodržování bezpečné vzdálenosti od auta před námi!

Jaká je bezpečná vzdálenost?

Nejjednodušším obecným pravidlem je: držet si vždy od vozidla přede mnou vzdálenost dvou vteřin. To znamená, že na místě, kde je auto předemnou teď, budu já za 2 vteřiny. Z tohoto vyplývající vzdálenost v metrech pak přirozeně narůstá s rychlostí, kterou se pohybujeme. Když si tuto vzdálenost ohlídáme, měli bychom být schopni včas zareagovat a případné nehodě se vyhnout.

Toto jednoduché pravidlo však platí pro běžné podmínky. Za zhoršené viditelnosti nebo na kluzké vozovce bychom pak měli dodržovat vzdálenost tři až čtyři vteřiny!

Ruku na srdce, kolik z nás bezpečnou vzdálenost při jízdě dodržuje. Nelepme se na auto před námi, nesnažme se dohnat čas na silnici! V zimě bychom na to měli brát zřetel ještě daleko větší! Přejeme tedy na cestách hlavně hodně trpělivosti a pozornosti. Chovejme se obezřetně a s pokorou k počasí, no a nakonec přejeme taky hodně štěstí. :)

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 12
Sdílet na Facebooku

Archiv