Jak nastartovat auto pomocí kabelů?

Jak nastartovat auto pomocí kabelů?

kabel

Zejména v zimě, ale není to pravidlem, může řidič po nasednutí do vozidla zjistit, že po otočením klíčkem motor ne a ne nastartovat. Velmi často mívá problém se startováním na svědomí vybitá autobaterie. Jedním z řešení nepříjemné situace je nouzové nastartování auta za pomoci startovacích kabelů.

Přečtěte si návod

Pokud startovací kabely použijete poprvé, vždy si důkladně přečtěte bezpečnostní pokyny a návod na použití. A to hlavní - nezapomeňte se jimi řídit. Autobaterie produkuje výbušné plyny, a proto nikdy při startování auta pomocí kabelů nekuřte a nemanipulujte s otevřeným ohněm.

Používejte kvalitní kabely

Startovací kabely jsou dva - kladný a záporný. Kladný poznáte podle znaménka plus (+), záporný podle znaménka mínus (-). Kladný kabel obvykle mívá červenou barvu a záporný černou barvu. Důležitý je dostatečný průřez kabelů, který by měl být nejméně 16 mm pro benzínové motory a nejméně 25 mm pro vznětové motory a benzínové motory s větším zdvihovým objemem. Délka průřezu se netýká izolace, takže tloušťka celého kabelu nemusí být důkazem kvality.

Potřeba je druhé auto s nabitou baterií

Kromě startovacích kabelů budete potřebovat druhé auto, jehož funkční autobaterii využijete k nastartování té svoji vybité. Obě autobaterie musí mít stejné napětí. Ujistěte se, že vybitá baterie je pouze vybitá a není nijak poškozena. Obě auta musí stát tak, aby se nedotýkala. Spínače v zapalování u obou aut musí být vypnuta. Stejně tak vypněte veškerou elektroniku jako rádio, světla, stěrače atd.

Nastartování auta krok za krokem

  1. Jeden konec kladného kabelu připojte ke kladnému pólu vybité autobaterie a druhý konec ke kladnému pólu pomocné autobaterie.

  2. Jeden konec záporného kabelu připojte k zápornému pólu vybité autobaterie. Nesmíte to zapojit naopak, protože by mohlo dojít k jiskření a dokonce až k výbuchu autobaterie.

  3. Druhý konec záporného kabelu připojte ke kostře motoru auta s vybitou baterií tak, aby byl daleko od motoru a karburátoru.

  4. Ještě jednou ověřte, zda jsou oba kabely mimo všechny pohyblivé části obou motorů (např. vrtule ventilátoru, řemen).

  5. Nastartujte auto s nabitou autobaterií a nechte motor běžet na volnoběh.

  6. Zkuste nastartovat auto s vybitou baterií. Nestartujte déle než 10 sekund. Pokus lze párkrát opakovat.

  7. Pokud auto nastartuje, odstraňte kabely v přesně opačném pořadí, než jste je zapojovali.

Pokud se podaří auto nastartovat, autobaterie se pak sama dobije v průběhu jízdy. Ideální je baterii dopřát alespoň jednu hodinu, aby se dobila.

Kdy je nutná výměna autobaterie

Pokud je příčinou vybité baterie zapnuté rádio nebo světla po celou noc, pak baterii stačí obvykle dobít a příště si dát dobrý pozor, pokud si nepřejete situaci opakovat. Pokud se však autobaterie vybíjí opakovaně a navíc má za sebou už pár let “služby”, nastala doba autobaterii vyměnit za novou, než vás nechá ve štychu úplně.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 8

Sdílet na Facebooku

Archiv