Co dělat při srážce se zvěří? Zachovejte chladnou hlavu a volejte policii

Co dělat při srážce se zvěří? Zachovejte chladnou hlavu a volejte policii

Zvíře na silnici - Co dělat při srážce se zvěří

Pandemie nového typu koronaviru změnila mnohé. A to dokonce i chování zvířat a hustotu provozu. Oproti minulým letům tak došlo k menšímu počtu srážek se zvěří, což ale neznamená, že by riziko střetu se srnou nebo divočákem bylo nižší. Co dělat, pokud ke střetu dojde a jak vzniklou situaci řešit?

Co říkají statistiky?

Ročně na tuzemských silnicích dochází k tisícům nehod způsobených srážkou se zvířaty. Příčin nehod je samozřejmě více. Někdy za nepřehlednou situaci na vozovce mohou ranní mlhy, deště a snížená viditelnost, jindy jsou nehody způsobeny hony nebo podzimní změnou času.

Podle statistik Policie ČR došlo vloni k téměř 16 000 srážkám se zvěří, přičemž nejvíce nehod se v absolutních číslech stalo ve Středočeském kraji. O této skutečnosti informuje tzv. SRNA index, který již několik let po sobě zveřejňuje pojišťovna Generali spolu s Centrem dopravního výzkumu, v. v. i (CDV).

Zmíněný SRNA index pracuje s počtem nehod zaneseným v policejních statistikách, výší škod na majetku, zdraví i životech a dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. 

Ačkoliv se číslo meziročně snížilo, stále zůstává vysoké. Jasně tak potvrzuje, že střety se zvěří jsou na českých silnicích trvale přítomným problémem, jehož následky přináší škody v řádech stovek milionů korun,“ upozorňuje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel z Generali pojišťovny

Kalkulace havarijního pojištění

Mohlo by vás zajímat:

 • Je rozdíl mezi zvířetem a zvěří: Zatímco zvěř je divoká a nikdo za ni nenese zodpovědnost, zvíře (typicky pes, kůň nebo kráva) většinou někomu patří. Majitel za něj tak nese zodpovědnost a škodu musí uhradit.
 • Na základě statistik můžeme střet se zvěří nejčastěji očekávat ve Středočeském kraji. Nejvíce srážek se však událo v okolí Litvínova v Ústeckém kraji.
 • Průměrná škoda bývá v případě těchto dopravních nehod kolem 40 000 korun.
 • Výše škod je do značné míry závislá na tom, s jakým zvířetem se auto srazí. Nejnákladnější bývají škody způsobené srážkou s prasetem divokým.
 • Podle expertních odhadů CDV končí pod koly automobilů nejčastěji srnčí zvěř – a to zhruba z 80 % všech případů.
 

Desatero zodpovědného řidiče

Dvě světélkující oči v dálce, prudké brzdění, srážka. Na konci takové nehody je pak nejčastěji pavouk na čelním skle, poničená kapota a zvíře odhozené v příkopě. Do situace spojené s výskytem zvěře na silnici se může dostat každý z nás, jak ale správně reagovat?

 1. Zvěř se může objevit kdekoliv. Není pravidlem, že větší riziko hrozí v lesích a menší okolo městských výpadovek. Často to může být přesně naopak.
 2. Zvýšenou pozornost věnujte komunikacím, které jsou obehnané vysokou trávou. 
 3. Pozornost věnujte i místům, která jsou označena příslušnou dopravní značkou.
 4. Platí také pravidlo, že srnka často nejde sama, a tak pokud uvidíte jednu a stačíte zabrzdit, může o chvíli později následovat další.
 5. Ve večerních a nočních hodinách přizpůsobte jízdu zhoršeným podmínkám.
 6. V nebezpečných úsecích snižte rychlost, a pokud vás čeká zatáčka, pak možná pomůže i zatroubení, které případné pokušitele o přechod vyleká.
 7. Pamatujte, že srny ani divočáci neplatí povinné ručení, z něhož by uhradili škodu na vašem autě. Pokud nemáte vozidlo pojištěné havarijně, ujistěte se o přesných podmínkách připojištění pro případ srážky se zvěří.
 8. Aktivita zvířat je vysoká zejména kolem západu a východu slunce. Srážka se zvěří tedy nehrozí jen za tmy, ale už za lehkého šera. Myslete též na to, že v lese je šero dřív než na polích a loukách.
 9. Při jízdě je dobré sledovat také okolí silnice, kde můžete zahlédnout záblesky v očích zvěře, které často zpozorujete dříve než zvíře samotné. 
 10. Mějte na paměti, že při oslnění dálkovými světly je zvíře zmatené, zůstane strnulé stát na vozovce a neutíká pryč. Jakmile tedy zvěř uvidíte, přepněte světla na potkávací, zastavte a zatrubte, abyste zvíře vyplašili.  
 11. Spočítat havarijní pojištění

Jak postupovat při srážce se zvěří

Každý rok pojišťovny hlásí tisíce nehod způsobených srážkou se zvěří. Průměrná výše škody se pohybuje kolem 30-40 tisíc Kč, celková škoda zahrnující náklady na opravu vozidel a navrácení zvěře do přírody však převyšuje 4,5 miliony korun. Víte, jak střetu zabránit, případně jak správně postupovat, pokud ke střetu došlo?

Číst článek >

Co dělat v případě střetu se zvěří?

Pokud vám zvíře náhle vběhne do cesty, je jen málo pravděpodobné, že byste srážce dokázali zabránit. Ne vždy je také dobré strhávat volant a snažit se srážce vyhnout. Čas na promyšlenou reakci je totiž příliš krátký a hekticky započatý manévr nemusí proběhnout podle vašich představ.

Pamatujte, že i když se srně vyhnete a vozidlo kvůli tomu poškodíte jinak, z připojištění pro srážku se zvěří nedostanete ani korunu. Této problematice se ostatně věnují i na webu Nepodcento.cz, kde si můžete poslechnout tematický podcast, v němž se dozvíte řadu cenných rad od odborníků i známých osobností.

Co dělat, pokud je srážka se srnou nebo jinou zvěří nevyhnutelná?

Policisté radí hlavně nestrhávat řízení! Náraz do zvířete sice bude silný, nicméně ne tolik, jako případný náraz do stromu nebo protijedoucího automobilu. V první řadě začněte brzdit a udržte vozidlo v přímém směru. Pokud dojde k nárazu, pokuste se zvíře trefit středem vozu, aby deformační zóny lépe tlumily váš náraz.

Bezprostředně po srážce se zvěří:

 1. Zjistěte, zda je posádka vozu v pořádku a případně volejte záchranku. Záchrana osob a jejich zdraví má absolutní přednost!
 2. Zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník. 
 3. Zavolejte policii, nehodu ohlaste a situaci podrobně popište. 
 4. Pořiďte fotodokumentaci celé situace a to včetně okolí.
 5. Na zvíře nesahejte. Sražená zvěř totiž může být agresivní, nemocná nebo vážně raněná.
 6. Volejte asistenční službu vaší pojišťovny a nahlaste pojistnou událost. Operátor vám následně poradí, jak dále postupovat a zároveň zjistí, zda vaše pojištění kryje také náklady na opravu po srážce se zvěří. 
  Střet se zvěří - Odstavené auto na kraji silnice u lesa

Nepodceňujte důležitost pojištění

Aby náklady na opravu vozidla nešly z vaší kapsy, pak je vhodné mít sjednané kvalitně nastavené pojištění. To si můžete sjednat buď jako připojištění k povinnému ručení anebo v rámci havarijního pojištění. Vždy kontrolujte, jestli vybrané havarijko zahrnuje ve svém balíčku automaticky právě střet se zvěří.

Pokud ne, bude nutné jej vybrat jako připojištění. U povinného ručení naopak ohlídejte výši limitů krytí, protože srazit srnu není to samé, jako srazit divočáka, který zpravidla auto poničí mnohem víc. Vhodným způsobem, jak najít kvalitní pojistku, je vzájemné porovnání jednotlivých produktů, které provedete pomocí naší nezávislé online kalkulačky

A pamatujte – policii je nutno volat po srážce se zvěří vždy a to i v takových případech, kdy si myslíte, že se prakticky nic nestalo. Pokud byste tak neučinili, pojišťovna by vám mohla odmítnout plnění pojistné smlouvy, neboť vám chybí protokol od policie, který vám dá po zajištění místa dopravní nehody.

Spočítat havarijní pojištění

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 35

Sdílet na Facebooku

Archiv