epojisteni logo
blg-srt-crush

Zima skončila. Nezapomeňte zkontrolovat své auto

11. 6. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Zima skončila. Nezapomeňte zkontrolovat své auto

Stejně jako auto připravujeme na zimní období, podobně bychom se měli zachovat i na začátku jara. Omezit se na výměnu pneumatik by se totiž nemuselo vyplatit. Zima s autem dokáže hodně zamávat, a proto odborníci doporučují nechat vůz důkladně prohlédnout v servis.

Do servisu zamíříte tak jako tak kvůli výměně pneumatik na letní, proč tedy nenechat auto prohlédnout. Pokud si tedy pneu neměníte sami. Některé autoservisy dokonce nabízí speciální jarní prohlídky za výhodné ceny. Vyjde vás nejvýše na pár set korun, za které získáte jistotu, že je váš plechový miláček v naprostém pořádku. Čeho všeho by se taková kontrola měla týkat?

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Pneumatiky

V průběhu dubna se mění zimní pneumatiky na letní. Při výměně je třeba zkontrolovat, zda původní letní pneumatiky odpovídají normám - tlak všech pneumatik a hloubka dezénu, která musí být u letních pneumatik nejméně 1,6 mm. Samozřejmostí je správná geometrie kol.

Provozní kapaliny

Kontrola provozních kapalin, jako jsou motorový olej, chladící a brzdová kapalina, je důležitá zejména u starších vozů. Moderní vozidla kontrolu zvládají sami a na případně nedostatky by vás měli včas upozornit. Vždy je lepší kapaliny kontrolovat a doplňovat průběžně.

Autobaterie

Parkování v zimě a startování za chladného ráno rozhodně baterii neprospívá. Na první pohled nelze poznat, zda je akumulátor v pořádku či naopak. Nemáte-li měřák doma, měli byste tedy stejně navštívit servis, kde vám stav baterie ověří a doporučí vám výměnu nebo alespoň dobití.

Stírače a ostřikovače

Kolísání teplot v zimě má negativní vliv zejména na gumové lišty stíračů. Na jaře je dobré je zkontrolovat a případně je vyměnit. To platí zejména tehdy, pokud stírají špatně a na okně zanechávají stopy, které mohou narušit viditelnost.

Světla

V servisu zkontrolují, zda světlomety svítí správně a neoslňují ostatní protijedoucí řidiče. V případě nutnosti je seřídí. Zároveň také zkontrolujte, jak jste na tom s náhradní sadou žárovek, která by vždy měla být kompletní. Při náhodné kontrole je policejní hlídka může chtít vidět.

Klimatizace

Podle odborníků je vhodné klimatizaci kontrolovat nejméně jednou za rok, nejlépe na jaře. Přes zimu bývá klimatizace vypnutá a případné závady odhalíte až na cestách na jaře nebo v létě. Tomu je dobré předejít. Klimatizaci je doporučeno vyčistit, doplnit chladící sérum a zkontrolovat těsnost a její funkčnost.

Lékárnička

Lékárnička je součástí povinné výbavy. To znamená, že její obsah musí odpovídat nařízení. Pokud nemáte novou lékárničku, ujistěte se, že obsahuje vše potřebné. Nákup nové lékárničky je nutný vždy, když něco použijete (případně její doplnění), nebo pokud je starší čtyř let. Za prošlou lékárničku hrozí pokuta až 2 000 Kč!

Technická kontrola

Na závěr se ujistěte, že máte v pořádku všechny doklady zejména pak platnost technické kontroly. Podívejte se na známku u SPZ a ověřte si termín další kontroly. U nového auta se technická kontrola provádí po čtyřech letech, poté je nutné ji absolvovat každé dva roky. Bez platné technické kontroly nelze vůz provozovat.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.